Dëmet në bujqësi nga era e fortë në Lushnjë, Braçe: Nuk merren me ndryshimet e klimës, por bëhen vetëm lavde

Dëmet në bujqësi nga era e fortë në Lushnjë, Braçe: Nuk merren me ndryshimet e klimës, por bëhen vetëm lavde

Deputeti socialist, Erion Braçe ka reaguar lidhur me dëmet e shkaktuara nga era e fortë në bujqësi në Lushnjë. Në facebook, Braçe thotë se fermerët janë të dëshpëruar si pasojë e humbjeve të mëdha, ndërsa thekson edhe njëherë nevojë për të adresuar nproblemet e shkaktuara nga ndryshimet klimatike. Por pavarësisht thirrjeve të tij, Braçe akuzon se ato që bëhen janë vetëm lavde.

"IMSHTE/Bubullimë, Lushnje. Dëmi nga era e tmerrshme sot! Tunelet e shalqi të rrënuara thuajse fare!  Nuk di! Te premten pas së enjtes së Kuvendit, e kam ditën e territorit, por jo si kjo e sotmja. Nga Toshkezi në Imshte, një erë e tmerrshme që vijoi për ore të tëra, ka dëmtuar thuajse të gjitha tunelet e shalqirit; ka dëmtuar rendë edhe serat e vreshtave, kultura e re në këtë zonë. Nuk kam pare bujq me te dëshpëruar se sot; s’di ç’te them!! Kam kaq muaj që them se duhet të merremi me ndryshimet e klimës; Të mbrohemi prej tyre e të bëjmë dëmet të pagueshme! Askush nuk të dëgjon! Veç lavde lavde lavde, veç jemi mirë, jemi mirë, jemi mirë! Gënjen Erioni se do ti zërë vendin Fridës! Urdhëroni, shihini tani; 26 gradë temperatura, shpejtësia dhe fuqia e erës nuk di sa ishte, por ky është demi!", shkruan Braçe.


Lajmi kryesor:

Era e fortë dëmton 100 hektarë të mbjella në Imshtë të Lushnjes, fermerët: Dëmi, i madh! Braçe: Duhet të merremi me ndryshimet e klimës, por bëni vetëm lavde, thoni që gënjej për t'i marrë vendin Fridës


  • Sondazhi i ditës:

    Primaret e Berishës, a mendoni se do të jetë një proces i ndershëm?×

Lajmi i fundit

Përmbytje në Itali, mot i keq ‘pushton’ Siçilinë! Prezencë uji në disa shtëpi dhe dyqane në Messina! Makina bie në humnerë

Përmbytje në Itali, mot i keq ‘pushton’ Siçilinë! Prezencë uji në disa shtëpi dhe dyqane në Messina! Makina bie në humnerë