Dënohet me vdekje një tjetër protestues në Iran, akuzohet për vandalizëm, prishje të pronës publike, djegje të Kuranit dhe veprime që morën jetën e 5 personave

Dënohet me vdekje një tjetër protestues në Iran, akuzohet për vandalizëm, prishje të pronës publike, djegje të Kuranit dhe veprime që morën jetën e 5 personave

Iran

Një gjykatë në Iran ka dënuar me vdekje një burrë tjetër që mori pjesë në protestat për vdekjen e Mahsha Amini , gruas së re kurde që u arrestua nga policia e moralit për mosmbajtjen e shamisë.

Siç raporton agjencia e lajmeve, Mizan Online, gjykata vendosi dënimin me vdekje për Javad Ruhi, duke e shpallur atë fajtor për “korrupsion në tokë”, “apostazi për përdhosje dhe djegie të Kuranit” dhe “shkatërrim dhe djegie të pronës publike”. Ai konsiderohet ng qeveria vendase si një prej të akuzuarve në trazirat në Noëshahr, provincën Mazandaran. Në këto pretendime, të akuzuarit iu mohua e drejta për të pasur një avokat.

Gjithsej 18 persona janë dënuar me vdekje për pjesëmarrje në protesta – sipas një numërimi të AFP-së – dhe katër prej tyre janë ekzekutuar.

"Dhjetra të tjerë mund të përballen me dënimin me vdekje nga gjykatat", thonë grupet humanitare.

 Javad akuzohet për krime kundër sigurisë së brendshme të vendit, djegie dhe shkatërrim prone në mënyrë që shkakton përçarje të rëndë të rendit publik dhe pasiguri, dëme të mëdha të pronës publike, shkatërrim, vënie zjarri dhe vandalizëm në pronat dhe objektet publike për të prishur rendin dhe sigurinë e shoqërisë, nxitjen e disa qytetarëve për të krijuar pasiguri dhe bashkësi dhe bashkëpunim për të kryer krime kundër sigurisë së brendshme të vendit, braktisja përmes shpifjes ndaj Kuranit duke djegur Kuranin dhe fyerjen e gjërave të shenjta të Emirateve dhe provat në këtë rast, rrëfimet eksplicite të të akuzuarit dhe raportet e oficerëve tregojnë se ky i akuzuar ka qenë i pranishëm në organizimin e trazirat dhe luajti një rol si udhëheqës në turmën e rebelëve.

Kurani digjet në mes të sheshit të qytetit

Javad Rouhi pranoi hapur veprimet e tij dhe luajti një rol serioz në trazirat dhe e përshkroi incidentin si më poshtë: Unë erdha në Noëshahr nga qyteti Amol disa ditë para trazirave. Më 20 dhjetor 1401, vura re se turma po vinte drejt sheshit Azadi të Noëshahr. Në atë moment isha brenda dyqanit të celularëve kur iu bashkova turmës.

Njëra nga zonjat e pranishme në vendngjarje më kishte dhënë Kuranin e Shenjtë, edhe unë e hodha Kuranin në zjarr dhe e dogji. Javad Rouhi për vënien e zjarrit në selinë e policisë rrugore tha: Hymë në selinë e policisë rrugore në qendër të qytetit së bashku me disa persona dhe hodhëm sendet në të dhe më pas selisë së policisë rrugore iu vu zjarri.

Veprime që morën jetën e 5 personave

Sipas këtij raporti, në incidentet dhe trazirat në qytetin Noëshahr, ku Javad Rouhi udhëhoqi një grup të rebelëve dhe njerëzve në tubim dhe nxiti dhe inkurajoi qytetarët për trazira, fatkeqësisht 5 persona humbën jetën dhe një numër i agjentëve të sigurisë ka gjithashtu është plagosur. Autoritetet iraniane thonë se “trazirat”, siç i quajnë ata protestat, janë nxitur nga vende dhe organizata të huaja armiqësore ndaj Teheranit.

Javad Rouhi, mosha e të cilit nuk u specifikua, u akuzua si udhëheqës i një “grupi problematikësh" në qytetin verior iranian të Nosakhr dhe për “nxitje dhe inkurajim të qytetarëve për trazira”. Mizan Online sqaroi se Ruhi mund të apelojë dënimin e tij duke u ankuar në Gjykatën e Lartë.

Në fillim të janarit, Gjykata e Lartë la në fuqi dënimet me vdekje për dy protestues të tjerë, të cilët tani nuk kanë mundësi ligjore dhe mund të ekzekutohen në çdo kohë.

Pak ditë më parë u ekzekutuan dy demonstrues , veprim ky që shkaktoi zemërimin e qeverive perëndimoreTeherani ka ekzekutuar katër persona në lidhje me protestat që kanë nisur pothuajse katër muaj më parë.

"Dy persona të pritet të ekzekutohen, teksa edhe 17 të tjerë raportohet se janë dënuar me vdekje", tha Zyra për të Drejtat e Njeriut e OKB-së.

“Procedurat penale dhe dënimet me vdekje po përdoren si armë nga Qeveria iraniane për të ndëshkuar personat që marrin pjesë në protesta, dhe synojnë që të nxisin frikë te popullsia në mënyrë që të shtypet disidenca, në shkelje të ligjit ndërkombëtar për të drejtat e njeriut”, tha shefi i Zyrës për të Drejtat e Njeriut, Volker Turk.

Përshtatur nga Mizan Online 

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Ylli Pata: Dinastitë e Lalzit: 'Vanity Fair' e elitës cipëplasur që 'rrëzoi' komunizmin

Ylli Pata: Dinastitë e Lalzit: 'Vanity Fair' e elitës cipëplasur që 'rrëzoi' komunizmin