Kandidati i Berishës dhe Metës për Himarën sfidon sovranitetin e Shqipërisë, bën fushatë me flamurin e 'Vorio Epirit'

Kandidati i Berishës dhe Metës për Himarën sfidon sovranitetin e Shqipërisë, bën fushatë me flamurin e 'Vorio Epirit'

Fred Beleri

Fredi Beleri është kandidati i përbashkët i Sali Berishës dhe Ilir Metës për Bashkinë Himarë në zgjedhet lokale të 2023. Dhe pikërisht që në nisje të fushatës së tij nuk ka 'zhgënjyer'. Ai e ka nisur me flamurin e Vorio Epirit. Video është bërë publike nga vetë kandidati kandidat i përbashkët i PD-së dhe PL në rrjetet e tij sociale. Ai u bën thirrje emigrantëve shqiptar që jetonë në Samos të Greqisë që ta mbështesin, duke i premtuar zgjidhje të problemeve me të cilat ata përballen

Me 14 maj Unë dua që ju të jeni në fshatrat tona, dua që të më mbështesni, kërkoj ndihmën tuaj, dua besimin tuaj dhe do të jem gjithmonë pranë jush”

Këtë skandal e denoncoi dje edhe deputeti i Partisë Demokratike, Kreshnik Çollaku ka kritikuar kandidatin e Rithemelimit për Bashkinë Himarë, Alfred Bejerin. Çollaku është shprehur se Bejeri haptazi ka shkelur sovranitetin e vendit duke përdorur për fushatë, flamurin e vorio epirit. Ai u kërkoi demokratëve të mos e votonit, ndërsa shtoi se duhet refuzuar nga çdokush një person i cili shkel integritetin territorial dhe sovranitetin kushtetues të vendit.

“Ky eshte kandidati per kryetar bashkie ne Himare,i mbeshtetur nga Rithemelimi dhe PBDNJ. Asnje nga pjeset e PD nuk mund te mbeshtese nje kandidat per Himaren qe ben fushate me flamurin e Vorio Epirit. Une u kerkoj miqeve të rithemelimit qe sado te ndare te jemi ne shume ceshtje duhet refuzojme bashke një  kandidat që sfidon integritetin territorial dhe sovranitetin kushtetues të Shqipërisë.”- shkruan Çollaku. Sali Berisha firmosi marrëveshjen e koalicionit me PBDNJ-në e Vangjel Dules për zgjedhjet vendore të 14 majit, duke i kandidatët në Bashkitë e Himarës, Dropullit dhe Finiqit.

Në këto tre bashki PBDNJ ka përcaktuar kandidatët pas marrëveshjes së firmosur me Berishën 25 janar. Fredi Beleri do të jetë kandidat në Bashkinë e Himarës, Thanas Maneka për Dropullin ndërsa për Finiqin do të jetë kryebashkiaku aktual, Leonidha Kristo. Fredi Beleri është një figurë e njohur dhe jo pak e kontestuar në të shkuarën. Ai është një nga personat e akuzuar për masakrën në kazermat ushtarake të Peshkëpisë, afër kufirit jugor me Greqinë, gjatë së cilës u vranë tre ushtarakë shqiptarë të paarmatosur. Një shoqatë ekstremiste greke me emrin Stohos mori përsipër krimin. Fredi Beleri u akuzua bashkë me disa të tjerë, por ngjarja kurrë nuk u zbardh plotësisht dhe as u gjetën autorët.

 

 

G.MO/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • F-Off: 24/02/2023 05:06

  Ore ku i gjejne kera letyra keta dhe i veshin me kostum . Kur do nxen mend keta Grekofonet qe jan ne troje Shqiptare dhe te rine mire . Kur do behemi njeher te vetme Shtet seioz dhe ta mbrojme dinjitetin dhe sovranitetin e te gjithe Shqiptarve , pavarsisht bindjve poilitike te secilit . Per te ardhur keq . Ja me keta lloj mbeturinash te meren ata Skifteret e Nates qe i kan thene mendjes Ik P**dhu , dhe jo me njerzit e thjeshte .

  Përgjigju
 • naku: 22/02/2023 12:27

  ketu trajtohen me mire serbet dhe greket se shqiptaret

  Përgjigju
 • jani: 22/02/2023 11:58

  antishqiptar i deklaruar dhe lejohet te bej fushate...turp.. cfare behet ne kete vend si han pa porta

  Përgjigju
 • atlas: 22/02/2023 10:51

  Pse nuk arrestohet ky bq ? Sa provokime duhet qe te bej qe te arrestohet ? Pse nuk eshte hetuar kurre per sulmin e postes kufitare te Peshkepise ku u vrane ushtarake shqiptare ?

  Përgjigju
 • Cimi: 21/02/2023 20:01

  Respekte..Heronjve.Skenberbeu.Ademe.Jasharit.posh.plerat.shqiperi

  Përgjigju
 • Shqip: 21/02/2023 18:47

  Antishqiptaret kane bere karrire ne kete vend gjithmone sepse jane sponsorizuar nga qarqet shoviniste. Shqiptaret patriota nuk kane asnje te drejte ne vendin e tyre dhe madje persekutohen duke i detyruar te emigrojne. Shqiperia nuk eshte e shqiptareve por e tradhetarve

  Përgjigju
 • Stefo: 21/02/2023 16:43

  Doli dhe ky koke lopa i shpallur grek ne token shqiptare

  Përgjigju
 • Mario: 21/02/2023 15:49

  Hajd se nje m*t do marresh, njesoj si Saliu me Meten.

  Përgjigju
 • ari: 21/02/2023 11:04

  te gjitha mediat te bejne fushate kunder antishiptarit bejleri.. turp qe vendi yne i jep ze ketij plehre

  Përgjigju
 • Iris: 21/02/2023 02:41

  Z.Collaku,ju jeni /nje ze i vetmuar qe therret ne shkretetire/.Ku dreqin eshte qeveria,pse nuk reagon,sepse ketu kemi te bejme me sovranitetin e kombit,jo thjesht me fushate te rendomte partish??!!

  Përgjigju
 • ILIRI: 21/02/2023 01:31

  RRIHENI SI QEN....DHE PERZEJENI NGA SHQIPERIA,,,BEJENI NON-GRATA QE TE MOS HYJE ME NE SHQIPERI....

  Përgjigju
 • GOLI: 20/02/2023 22:15

  DUHET PASTRUAR MEMEN SHQIPERI PREJ QENVE TE TILLE....TE ARMATOSUR DUHET VAJTUR NE ÇAMERI PER TA ÇLIRUAR......UÇÇ

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet