Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë-Vuçiçit: Duhet të distancohesh nga regjimi i Sllobodan Millosheviçit

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë-Vuçiçit: Duhet të distancohesh nga regjimi i Sllobodan Millosheviçit

Deputeti shqiptar në parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi

Duhet të distancohesh nga politika e Sllobodan Millosheviçt’, kjo ka qenë thirrja e deputetit shqiptar në parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberit. Deputeti Kamberi i është drejtuar presidentit, Aleksandër Vuçivç duke i kërkuar që të distancohet nga politika e ish-presdientit të Jugosllavisë Millosheviçit sepse gjatë qeverisjes të tij Vuçiç ka shërbyer si ministër.

Kamberi është shprehur sot në parlament kundrejt Vuçiç duke i thënë se është larguar nga ish-ministri i Punëve të Jashtme, Vuk Jeremiçi i cili ka dërguar çështjen e shpalljes së pavarësisë së Kosovës në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, por ndërkohë nuk largohet nga politika e Millosheviç dhe bëmat e tij në Kosovë.

”Ju, zotëri president, jeni distancuar nga Vuk Jeremiqi i cili çështjen mbi legalitetin e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës e ka dërguar në GJND. Me qëllim të dhënies së kontributit në dialog duhet të distancoheni edhe nga politika e Sllobodan Millosheviçit dhe të bëmat e tija në Kosovë”, është shprehur Kamberi në Kuvendin e Serbisë.

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç sot ka raportuar para deputetëve serbë mbi takimin e fundit që ka pasur në Bruksel me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që opozita të dalë me një kandidat të përbashkët në zgjedhjet e ardhshme vendore?×

Lajmi i fundit

Princi George paralajmëron shokët e klasës: Babai im do të bëhet mbret, prandaj kini kujdes!

Princi George paralajmëron shokët e klasës: Babai im do të bëhet mbret, prandaj kini kujdes!