Derdhja e naftës në lumin Gjanica, prefekti i Fierit: Po hetohen sy subjekte, masa që të mos përsëritet më

Derdhja e naftës në lumin Gjanica, prefekti i Fierit: Po hetohen sy subjekte, masa që të mos përsëritet më

Ndotja e lumit Gjanica

Derdhja e naftës në lumin e Gjanicës që kalon mes përmes qytetit të Fierit ka sjellë shqetësimin e banorëve por dhe vetë prefekturës dhe Inspektoratit të Mjedisit që kanë nisur hetimet për të zbuluar se cili nga subjektet që operojnë në fushën e nxjerrjes së naftës është shkaktari. Prefekti i qarkut të Fierit, Baki Bala tha se për situatën kanë nisur inspektimet nga Inspektorati i Mjedisit në dy subjekte, por që ende nuk është arritur në një konkluzion pasi kjo lloj ndotje e lumit mund të shkaktohet edhe nga një individ i vetëm.

Bala tha se po punohet për pastrimin e tij dhe janë duke u marrë masa nga institucionet që kjo ngjarje e shëmtuar të mos  përsëritet më.  

"Ndotja e lumit Gjanica dy ditë më parë dhe në këtë situatë, kam pasur një aktivitet të shtuar edhe me Inspektoratin e Mjedisit, i cili ka inspektuar faktikisht dy nga subjektet që operojnë në fushën e nxjerrjes në naftës . Ky është një proces pak më i vështirë nuk mund të arrish në një konkluzion këtu , por është fakt që kemi pasur këtë lloj fenomeni dhe është duke u  punuar për këtë për ta menaxhuar që qyteti të jetë i pastër. Nga Inspektorati i Mjedisit kam një raportim tjetër që pavarësisht se kush është aktiviteti i plotë në fushën e naftënxjerrjes në fund të fundit ky është një lloj fenomeni, i cili mund të bëhet edhe me pak njerëz edhe me një individ, kështu që nuk mund të arrijmë në një konkluzion, por kjo është një problematikë që institucioni e ka në qendër të vëmendjes dhe është duke punuar me qëllim të mos të ndodhi", tha Bala.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • ymeri: 23/04/2020 18:24

  NUK eshte e veshtire te gjesh keta legena qe hedhin nafte ne lume,,,dhe futini nje gjobe nja 30 milion dollar qe ti vije mendja ne vend....

  Përgjigju
 • Vlore: 23/04/2020 17:35

  Shqiperi e mjera Shqiperi

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Tjetër JO për negociatat nga BE, mendoni se Rama ka të drejtë me gjuhën e ashpër ndaj liderëve të Brukselit?×

Lajmi i fundit

John

Zelensky: Rusia na ka vjedhur paqen, por nuk do të na shkatërrojë