Dëshironi të punoni nga plazhi? Këto janë qytetet më të mira bregdetare të Evropës për nomadët dixhitalë! Ja pse veçohet Shkodra

Dëshironi të punoni nga plazhi? Këto janë qytetet më të mira bregdetare të Evropës për nomadët dixhitalë! Ja pse veçohet Shkodra

Foto ilustruese

Të jetosh buzë detit është e mirë për ty, por sa e realizhueshme është? Ja disa vende në Evropë ku ti mund të punosh ku të duash si nomad dixhital. Shndërrimi i plazhit në zyrën tuaj dhe dërgimi i emaileve nga një shtrat i varur tingëllon si diçkanjë ëndërr. Por nuk duhet të jetë. Teksa më shumë vende se kurrë fillojnë të ofrojnë viza nomade dixhitale, puna në distancë buzë detit mund të jetë realitet.

Nga qytetet plot festime deri te shtrirjet e qeta të rërës së paprishur, Evropa ka një gamë të tërë qytetesh të ndryshme bregdetare për të zgjedhur.

Pra, nëse po kërkoni diku për të kapur pak diell teksa u përgjigjeni emaileve, këtu janë destinacionet më të mira të Evropës për nomadët dixhitalë buzë detit.

Merrni laptopin nga plazhi në bar në Alicante, Spanjë

Alicante, Spanjë

Alicante, porta për në Costa Blanca të Spanjës, është e rrethuar nga disa nga plazhet më të bukura të vendit. Ulur midis Detit Mesdhe dhe maleve, do të keni më të mirën nga të dyja botët, pavarësisht nëse dëshironi të rrini në diell ose të shkoni për një shëtitje. Tërheqja më e madhe e qytetit është jeta e natës, megjithatë, me më shumë bare dhe klube sesa mund t'ju nevojiten ndonjëherë. Nëse jeni duke kërkuar për një skenë më të gjallë për të kaluar ditët tuaja në plazh dhe më pas festoni gjatë gjithë natës, Alicante mund të jetë për ju.

Pavarësisht reputacionit të tij si një destinacion pushimi, qyteti ka një kosto relativisht të ulët jetese në krahasim me pjesën tjetër të Spanjës. Një apartament në periferi të Alicante mund t'ju kushtojë më pak se 600 euro në muaj.

Pjesa më e madhe e qytetit mund të mbulohet në këmbë me lagje të shumta të ndryshme, secila me karakterin e vet, për të zgjedhur kur jeni duke kërkuar një vend për të qëndruar.

Ndërsa qyteti duket të vendoset si një destinacion nomad dixhital , një sërë hapësirash bashkëpunimi dhe zyrash virtuale kanë filluar të shfaqen. Nëse ju pëlqen diçka pak më pak formale, ka qindra kafene me pika nëpër qytet që shërbejnë kafe dhe ëmbëlsira të jashtëzakonshme.

Nomadët dixhitalë me një buxhet jo shumë të majmë duhet të shkojnë në Split, Kroaci

Split, Kroaci

Kur Kroacia lëshoi ​​për herë të parë lejen e saj njëvjeçare për nomadët dixhitalë në vitin 2021, ajo u bë shpejt e preferuara për punëtorët në distancë me një buxhet ekonomik. Megjithëse mund të jetë më e shtrenjtë gjatë muajve të njohur të verës, kostoja e jetesës këtu është e ulët në krahasim me Evropën Perëndimore me një qira mesatare prej rreth 460 € në muaj për një apartament me një dhomë gjumi. I vendosur në një gadishull përgjatë lindjes së detit Adriatik, Spliti është qyteti i dytë më i madh në vend. Është plot me mrekulli të lashta dhe të reja për t'u eksploruar, por nëse dëshironi të udhëtoni pak më larg, ai përbën një bazë të shkëlqyer për të vizituar pjesën tjetër të Kroacisë duke përdorur rrjetin e gjerë të transportit publik të qarkut.

Moti këtu është përgjithësisht i mirë gjatë gjithë vitit me muajt e verës më të mirët nëse doni të notoni ose të merrni pjesë në sporte ujore. Bëni një shëtitje të shkurtër përgjatë bregut të ujit për të arritur në plazhin Ježinac ose merrni një autobus për në Kašjuni pak më larg qytetit ku ia vlen të prisni për të parë perëndimin e diellit. Por shmangni plazhin Bačvice nëse nuk doni të kapeni nga turmat e turistëve nga baret, hotelet dhe klubet përreth. Hapësirat e bashkëpunimit po rriten ngadalë në popullaritet, por ka shumë kafene për të punuar dhe një komunitet të ndryshëm nomadësh dixhitalë nga e gjithë bota.

Për shëtitje me diell në ishull, punoni në distancë nga Chania, Greqi

Chania, Greqi

Greqia prezantoi vizën e saj dixhitale nomade vitin e kaluar dhe 227 ishujt e banuar të vendit me siguri do të kenë një vend pranë plazhit ku mund të punoni.

Moti i mirë, çmimet e ulëta dhe shpejtësia e lartë e internetit e bëjnë Chania, një qytet bregdetar në anën perëndimore të Kretës, një nga opsionet më të mira për nomadët dixhitalë. Është e lehtë për të arritur gjithashtu me një aeroport ndërkombëtar që ka fluturime në të gjithë Evropën.

Ka vetëm një hapësirë ​​bashkëpunimi në Chania, por shumë nga kafenetë dhe hotelet e qytetit ofrojnë Wi-Fi falas që do të thotë se nuk do t'ju mungojë kurrë një vend për të ngritur zyrën tuaj në distancë.

Kreta nuk ka shumë ndryshime sezonale të motit që do të thotë se mund të bastni në ditët me diell pjesën më të madhe të vitit. Shkoni në Chania në dimër nëse po kërkoni të shmangni turmat.

Popullariteti i tij si një destinacion turistik do të thotë se ka hotele të pafundme për të zgjedhur nëse planifikoni një udhëtim të shkurtër. Por nëse shpresoni për një qëndrim më të gjatë , atëherë ndoshta është një ide më e mirë të shikoni marrjen me qira të një prone, me çmime mesatare prej 300 deri në 400 € në muaj për një apartament me një dhomë gjumi.

Gjeni një zyrë të largët me pamje të jashtëzakonshme nga deti në Sliema, Maltë

Sliema, Maltë

Më moderne se kryeqyteti Valletta, por me të njëjtat pamje të mrekullueshme, Sliema është një zgjedhje e mirë për nomadët dixhitalë në Maltë .

I pozicionuar në një gadishull, do të jeni të rrethuar nga deti. Zhytja në skuba dhe snorkeling në bregdet janë të dyja aktivitete të njohura për vendasit dhe turistët. Kafenetë, supermarketet e mëdha dhe restorantet janë të gjitha në distancë në këmbë edhe në këtë qytet.

Sliema është gjithashtu një destinacion popullor për nomadët dixhitalë nëse jeni duke kërkuar për një komunitet udhëtarësh me të njëjtin mendim. Shpejtësitë e internetit në përgjithësi janë jashtëzakonisht të mira, por mund të varen nga vendi ku po qëndroni, prandaj kontrolloni përpara se të angazhoheni për një vend. Është gjithashtu më pak e shtrenjtë se Valetta, veçanërisht nëse jeni duke kërkuar për një qira afatgjatë. Çmimet mund të jenë deri në 750 € në muaj për një apartament me një dhomë gjumi jashtë qendrës së qytetit. Por nëse dëshironi të shkoni në kryeqytet për të gjetur hapësira bashkëpunimi dhe një komunitet më të gjerë nomad dixhital, është vetëm 15 minuta udhëtim me varkë përtej ujit.

Për atmosferën e qytetit të vogël drejtohuni në Larnaka, Qipro

Qipro

Në bregun jugor të Qipros , do të gjeni qytetin e tretë më të madh të vendit, Larnaka. Sidoqoftë, nuk është shumë i madh, me shumicën e lehtësive thelbësore brenda distancës në këmbë. Është një qytet turistik gjatë muajve të verës, pasi njerëzit vijnë për të notuar në plazhet e tij të shumta dhe për të eksploruar shëtitjet e mrekullueshme bregdetare, por është shumë më i qetë në jashtë sezonit. Megjithatë, nuk do t'ju mungojnë njerëzit për t'u takuar dhe për të kaluar kohë, pasi ai ka një nga komunitetet nomade dixhitale më aktive në ishull. Larnaka ka atmosferë të qytetit të vogël, ku gjithçka është brenda distancës në këmbë. Hiq spërkatjen

Me transportin publik të pakët në Qipro, kjo mund të jetë e dobishme për të gjetur dikë me makinë për t'ju ndihmuar të lëvizni. Lanarca ka përfitimin e të qenit afër aeroportit, gjë që mund të jetë arsyeja pse është kaq e popullarizuar me punëtorët në distancë që jetojnë jashtë vendit. Nëse jeni duke kërkuar një vend për të punuar buzë detit, do të gjeni kafenetë më të përshtatshme pranë plazheve Finikoudes dhe Mackenzie.

Shijoni një ritëm më të qetë të jetës në Shkodër, Shqipëri

Shkodër, Shqipëri

Midis Detit Adriatik dhe Alpeve Veriore, Shkodra është qyteti më i madh në Shqipërinë veriperëndimore dhe një nga më të vjetrit në vend.

Ndërsa shumë zgjedhin të shkojnë drejt kryeqytetit Tiranë, ritmi i jetës në Shkodër është shumë më i qetë. Shumica e njerëzve lëvizin me biçikletë në vend që të ngasin një makinë pasi Shkodra ka një histori të gjatë të transportit me dy rrota.

Ju gjithashtu ka më shumë gjasa të jeni në gjendje të përballoni me qira një pronë me pak më shumë hapësirë, pasi një apartament plotësisht i mobiluar me pamje të mirë mund t'ju kushtojë deri në 200 € për një apartament me një dhomë gjumi jashtë qendrës së qytetit.

Shkodra ka një pasuri të vendeve të bukura natyrore dhe njihet si porta për në Alpet Shqiptare. Vendi ka 14 parqe kombëtare dhe 450 km vijë bregdetare , kështu që nuk do të jeni kurrë larg detit dhe maleve. Dhe, nëse doni të vizitoni më shumë se një shtet në aventurën tuaj nomad dixhitale, Shkodra është vetëm 30 minuta me makinë larg kufirit me Malin e Zi.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)