Dëshironi të shmangni rrudhat ose gërhitjen?! Zbuloni pozicionet më të mira për gjumin

Dëshironi të shmangni rrudhat ose gërhitjen?! Zbuloni pozicionet më të mira për gjumin

Pyetja më e shpeshtë e njerëzve kur bien për të fjetur është nëse ka ose jo rëndësi pozicioni i gjumit gjatë natës. Ju mund ta gjeni veten të shtrirë në shpinë, në stomak, në anën e djathtë ose të majtë.

Përgjigjia për këtë pyetje është se ka disa faktorë të tjerë që duhet të merren parasysh. Sipas ekspertëve, qëllimi duhet të jetë rehatia dhe gjumi i qetë dhe më pas pozicioni.

Duhet të dini se nevoja për të fjetur në një pozicion të caktuar mund të ndryshojnë me kalimin e moshës, shqetësimet e ndryshme shëndetësore dhe shtatzëninë.

Gjumi në shpinë është më i miri për shtyllën kurrizore dhe kyçet, pasi ekspertët e konsiderojnë këtë pozicion si më të mirin sidomos nëse bëhet fjalë për dhimbjen e shpinës. Ky pozicion ju ndihmon gjithashtu të shmangni rrudhat që krijohen nga kontakti me jastëkun.

Për njerëzit që kanë tendencë të gërhasin, ky nuk është pozicioni më i mirë, pasi mund të rrisë më shumë mundësinë e gërhitjes. Gjumi në shpinë gjithashtu mund të shkaktojë simptoma të sëmundjes së refluksit gastroezofageal.

Gjumi në anë është alternativa më e mirë për njerëzit që priren të gërhasin, sepse ky pozicion gjumi nuk pengon ose ushtron ndonjë presion mbi organet e njeriut.

Për të njëjtën arsye të fjeturit në anë është pozicioni ideal gjatë shtatzënisë dhe ndihmon gjithashtu edhe për të mbajtur rrugët e frymëmarrjes të lira.

Gjumi në stomak është pozicioni më ideal nëse dëshironi të shmangni rrudhat, por gjithashtu ky pozicion mund të zvogëlojë edhe gërhitjen.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Trajneri i Holandës neverit tifozët, Koeman kruan hundën dhe më pas lëpin gishtat (VIDEO)

Euro 2024/ Trajneri i Holandës neverit tifozët, Koeman kruan hundën dhe më pas lëpin gishtat (VIDEO)