Dështojnë 2 votimet për raundin e parë për zgjedhjen e presidentit të Kosovës, 1 votë më pak se kuorumi

Në votimin e dytë për raundin e parë  për zgjedhjen e presidentit të Kosovës ka dështuar sërish, pasi kanë  votuar vetëm 79 deputetë, ndërkohë në votimin e parë votuan 78 deputetë. 

Ndërkohë tre deputetët e LDK-së, të pranishëm në sallë por që refuzojnë të votojnë as në raundin e dytë janë: Avdullah Hoti, Agim Veliu dhe Driton Selmanaj.

Për t’u zgjedhur presidenti, në kuti  duhet të jenë 80 vota që konfirmojnë kuorumin e nevojshëm për të proceduar në dy raundet e tjera.

Nëse në raundin e parë dhe të dytin nuk janë 80 vota për njërin kandidat, në raundin e tretë presidenti mund të zgjidhet edhe me 61 vota.

 


Lajmi kryesor:

Shtyhet për nesër seanca për zgjedhjen e Presidentit të Kosovës, dështojnë 2 votimet për raundin e parë 1 votë më pak se kuorumi, në garë Vjosa Osmani dhe Nasuf Bejta


  • Sondazhi i ditës:

    Beteja për FSHF-në, a duhet të vijojë Armand Duka të drejtojë futbollin në vend?×

Lajmi i fundit

John

Ia kishte kërkuar prej kohësh, ja çfarë i ka dhënë Donaldi-Semit (FOTO)