Dhjetra mijëra njerëz nga Idlib për në portat e Europës, policia greke përdor gaz lotsjellës, Bullgaria, shtegu tjetër i lirë

Dhjetra mijëra njerëz nga Idlib për në portat e Europës, policia greke përdor gaz lotsjellës, Bullgaria, shtegu tjetër i lirë

Disa mijëra njerëz janë nisur nga Siria për në Greqi për t'i shpëtuar bombave dhe për të ndjekur një ëndërr të hershme

Të gjendur mes një krize humanitare, ata kanë si destinacion Europën sidomos tani që presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka hapur kufijtë.

Vetëm këtë mëngjes më shumë se 18 mijë njerëz kanë kaluar kufirin dhe pritet që deri në mbrëmje shifra të rritet deri në 30 mijë.

Ndërkohë në Greqi policia ka përdorur gazin lotsjellës për ti kthyer mbrapa refugjatët që në deshpërim e sipër kanë gjatur shtigje të rrezikshme për tu futur në kontinentin europian.

Gjithashtu në gatishmëri është edhe Bullgaria, një tjetër portë drejt Europës.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Gjermania në krizë! I bën thirrje popullatës të përgatitet për sasi të pamjaftueshme të gazit