Dhuna ndaj gazetarit të Report Tv, drejtuesi i Këshillit Shqiptar të Medias: Problem mungesa e solidaritetit mes kolegëve dhe heshtja e politikës

 

Drejtuesi i Këshillit Shqiptar të Medias, Koloreto Cukali ka dënuar dhunën ndaj gazetarit të report Tv, Elvis Hila. Në një intervistë për emisionin ‘Studio Live’ me gazetarin Arbër Hitaj, Cukali thotë se dhuna ndaj gazetarëve vjen nga dy faktorë. Sipas tij, problemi i parë vjen nga politika e cila nuk reagon fort kur ka raste të dhunimit ndaj gazetarëve, por heshtin. Ndërkohë, Cukali thotë se problemi i dytë vjen nga mungesa e solidaritetit mes gazetarëve.

"Problemi është shumë i rëndë. Tregon se kemi arritur në pikën se tregon se çfarë do lloj individi që nuk i pëlqen një lajm ngre dorën dhe godet se mendon se mund t’ia mbyllë gojën. Më pëlqen që ka reagim por do shkoja më thellë në rrënjët e këtij problemi. Rrënjët e këtij problemi janë dy. E para jo thjesht një mungesë e kahershme e reagimit të këtyre fenomeneve, jo vetëm një plogështi totale e politikës për të reaguar kur ndodhin këto gjëra.

Nëse dikush që është në atë Lezhën që duket afër. Por që është shumë larg në fakt, nga qendra  e tiranës. Janë vende që janë praktikisht të izoluara në mënyrën e komunimimit, mëntyën sesi e shohin botën, të vërtetën e lajmit. Kur ata shjohinnë tv politikanë q ënuk e ekursejën gjuhën duke goditur median ata kuptojnë s emedia qenka armiku dhe gazetarët nuk i mbron askush. Aq më tepër që ndodhin ngjatje dhe askush nuk i gjen autorët. Ai njeriu atje e kupton që një gazetar është i pambrojtur. Sepse kjo perceptohet që në gjuhën e kryeministrit, plogështinë e organeve. Kryeministri do të imponojë të vërteten e vet dhe jo të mediave. Në momentin që kryeministri ka strategji për të eliminuar të vërtetën, ai se kupton për dëmin që i shkaktohet atij të voglit në Lezhë. Dhe merr perceptim që ky është armiku, si do askush dhe i godasin.

E dyta është mungesa e solidaritetit trishtues mes kolegëve. Mungesa e solidaritetit është shumë e keqe sepse në një klimë të tillë do vijë radha e gjithsecilit. Nëse sot s’do mbrojmë gazetarin e Report Tv, nesë do i ndodhë gazetarit të dikujt tjetër dhe s’do dalë askush ti mbrojë. Report Tv s’do dalë t’i mbrojë se do thotë mua s’mi kanë mbrojtur gazetarët. Krijohet kjo lloj klime. Do doja që mes gazetarëve të kishte solidaritet pavarësisht se ku punojnë", tha Cukali. 


Lajmi kryesor:

Dhuna ndaj gazetarit të Report Tv, Elvis Hila, BE: Dënojmë sulmin, të bëhet hetim! Rrjeti i Gazetarëve të Sigurt: Autorët të dalin para drejtësisë


SI.E./KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A merr fund kriza në PD me zgjedhjen e kryetarit të ri më 29 korrik?×

Lajmi i fundit

'Skuadër pretendente', Lushnja prezanton trajnerin e ri: Shkollë futbolli, jemi për Superligë

'Skuadër pretendente', Lushnja prezanton trajnerin e ri: Shkollë futbolli, jemi për Superligë