Di Maio: Kërcënime serioze dhe të rrezikshme deklaratat e Medvedevit

Di Maio: Kërcënime serioze dhe të rrezikshme deklaratat e Medvedevit

Ministri i Jashtëm italian Luigi Di Maio i është përgjigjur pohimeve të Medvedevit i cili në mëngjes u shpreh se i urrente perëndimorët dhe donte ti shihte të shkatërruar.

Di Maio shprehet se kjo tregon qartë që Moska nuk dëshiron paqe dhe zgjedhje të krizës.

"Është e domosdoshme të ndalohet nxitja e tensioneve me provokime dhe kërcënime. E përsëris hapja e Ukrainës dhe shtytja e komunitetit ndërkombëtar nuk mjafton për të arritur paqen, por nevojiten Rusia dhe vullneti për dialog, Putin. Pohimet që vijnë sot, nga ana tjetër, nuk lënë asnjë dyshim dhe largojnë kërkimin e paqes nga pala ruse”, shkruan Di Maio.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Lavrov mbërrin në Turqi! Ukraina: Ka 600 njerëz në dhomat e torturave të rusëve në Kherson, mes tyre gazetarë dhe aktivistë


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)