Lufta në Ukrainë/ Lavrov mbërrin në Turqi! Ukraina: Ka 600 njerëz në dhomat e torturave të rusëve në Kherson, mes tyre gazetarë dhe aktivistë

Sievierdonetsk po përballet më bombardime të ashpra në të gjithë territorin.

Forcat ruse kanë bombarduar zonat e banuara. Më shumë se 10 të vdekur dhe dhjetëra të plagosur nga luftimet e ashpra, ndërkohë presidenti ukrainas ka falenderuar të gjithë ushtarët në front duke i cilësuar si heronjtë e Ukrainës.

Ndërkohë Letonia ka vendosur të ndalojë të gjitha kanalet televizive ruse deri në fund të luftës në Ukrainë, raporton Kyiv Independent. Qeveria e Rigës ka njoftuar se 80 kanale televizive ruse do të qëndrojnë të pezulluara derisa të vazhdojnë luftimet dhe gadishulli i pushtuar i Krimesë të kthehet në Ukrainë. Masa hyn në fuqi të enjten e ardhshme.

Dmitri Medvedev, ish-presidenti rus dhe tani nënkryetari i Këshillit të Sigurimit të Federatës, nuk i kurseu fjalët për të shpjeguar qëndrimet e tij të ashpra kundër Perëndimit. 

"Më pyesin shpesh pse postimet e mia në Telegram janë kaq të ashpra, përgjigja është se i urrej. Ata janë bastardë dhe të degjeneruar. Ata duan vdekjen tonë, atë të Rusisë. Sa të jem gjallë, do të bëj gjithçka për të bërë ato zhduken”, tha Medvedev.

Ministri i Jashtëm italian Luigi Di Maio i është përgjigjur pohimeve të Medvedevit i cili në mëngjes u shpreh se i urrente perëndimorët dhe donte ti shihte të shkatërruar.

Di Maio shprehet se kjo tregon qartë që Moska nuk dëshiron paqe dhe zgjedhje të krizës.

"Është e domosdoshme të ndalohet nxitja e tensioneve me provokime dhe kërcënime. E përsëris hapja e Ukrainës dhe shtytja e komunitetit ndërkombëtar nuk mjafton për të arritur paqen, por nevojiten Rusia dhe vullneti për dialog, Putin. Pohimet që vijnë sot, nga ana tjetër, nuk lënë asnjë dyshim dhe largojnë kërkimin e paqes nga pala ruse”, shkruan Di Maio.

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, nisi vizitën dyditore në Turqi, ku ai pritet të mbajë bisedime për zhbllokimin e eksporteve të drithërave nga Ukraina.

Në qendër të negociatave është edhe hapja e një korridori për anijet që transportojnë drithëra të Ukrainës. Turqia ka ofruar që të përcjellë anijet nga portet e Detit të Zi të Ukrainës, të cilat janë bllokuar nga ofensiva e Moskës.

Përfaqësuesja e Përhershme e Presidencës ukrainase, Tamila Taçeva gjatë një konference deklaroi se rreth  600 ukrainas u dërguan në dhomat e torturës në rajonin Kherson të Ukrainës jugore nga trupat ruse.

"Sipas informacioneve tona, rreth 600 njerëz mbahen në bodrume të pajisura posaçërisht, në dhomat e torturës, në rajonin Kherson", akuza e Tamila Taçeva cituar nga agjencia ukrainase e lajmeve Ukrinform.

Ajo tha se rreth 300 njerëz janë nën bodrume, në qytetin Kherson dhe pjesa tjetër në disa vendbanime në rajon.

“Ata janë të ndaluar në kushte çnjerëzore dhe janë viktima të torturave. Janë kryesisht gazetarë dhe aktivistë që organizuan demostrata pro-ukrainase në Kherson dhe rajon pasi trupat ruse pushtuan territorin”, shtoi Tacheva.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:40
‘Poshtërimi më i keq është ajo që fuqia ruse po i shkakton popullit të saj’, Ukraina tjetër reagim pas deklaratave të Macron

1654634758_macro.jpg

Një tjetër reagim ka pasur gjatë ditës së sotme lidhur me deklaratën e Presidentit Francez Emmanuel  Macron për mos të poshtëruar Rusinë.

"Poshtërimi më i keq është ajo që fuqia ruse po i shkakton popullit të saj”, tha Presidenti i Parlamentit ukrainas.

"Është e vështirë për mua t'i jap këshilla Macronit, sepse ne kemi përvojën tonë në marrëdhëniet me Rusinë. Kjo na ka mësuar se një marrëveshje me liderët e saj nuk vlen shumë sepse ata nuk respektojnë fjalën e tyre apo ligjin ndërkombëtar", tha presidenti i "Verchovna Rada" për gazetën franceze Le Figaro.

“Ushtarët rusë bombardojnë autokolona humanitare dhe plaçkitin shtëpitë. Para kësaj faze të luftës Volodymir Zeelensky gjithashtu mendonte se duhej gjetur një rrugë diplomatike për të zgjidhur mosmarrëveshjen me Rusia. Por pas Bucha, Irpin, Mariupol dhe Borodyanka kjo derë po mbyllet”, shtoi ai.

Ora 22:20
Djali 15-vjeçar, ‘Hero i Ukrainës’ ndihmoi ushtrinë duke përdorur dronin e tij lodër për të zbuluar një autokolonë ruse që po avanconte, e cila më pas u asgjësua nga Kievi

Pokrasa, ukrainasi 15-vjeçar, mori dronin e tij në një fushë nga ku arriti të kapte fotot dhe koordinatat GPS të kolonës ruse që po vinte, të cilat babai i tij ia dërgoi ushtrisë ukrainase përmes mediave sociale. 

Disa minuta më vonë, artileria ukrainase shkoi në autostradën pranë Berezivka ku ishte autokolona ruse dhe e asgjësoi gati 23 milje larg nga qendra e qytetit të Kievit.

Qasja ishte aq e suksesshme sa që ushtria i dha adoleshentit kontrollet e një droni të shkallës së lartë me një rreze më të gjatë dhe vazhdoi të shkatërronte disa njësi tankesh ruse dhe automjete të blinduara si rezultat.

"Pokrasa ishte i vetmi që kishte përvojë me dronë në atë rajon," tha Yurii Kasjanov, Komandanti i një njësie të mbrojtjes territorial.

"Ai është një hero i vërtetë. Një hero i Ukrainës", shtoi ai.

Ora 21:48
Merkel: Agresioni rus nuk ka justifikim, një gabim i madh

Gjatë intervistës së parë të saj “jashtë detyrës”, Angela Merkel u shpreh se agresioni i Rusisë kundër Ukrainës nuk ka asnjë justifikim. 

"Ky agresion kundër Ukrainës nuk ka asnjë justifikim", deklaroi ish-kancelarja Angela Merkel.

“Ishte një gabim i madh”, shtoi Merkel.

Ora 20:30
Kthehen në Ukrainë disa prej trupave të ushtarëve të rënë, pjesë e një shkëmbimi viktimash me Rusinë

Kthimi i trupave të luftëtarëve nga uzina e çelikut Azovstal në Ukrainë u bë si pjesë e një shkëmbimi viktimash me Rusinë.

Lajmi u bë i ditur nga familjet e ushtarëve të vdekur, në postimet e tyre në Telegram.

Si pala ukrainase dhe ajo ruse mori 160 kufomat e ushtarëve, dhe në mesin e atyre ukrainas mbi 50 ishin ushtarë të regjimentit Azov.

Negociatat janë duke u zhvilluar për shkëmbime të mëtejshme të të burgosurve raporton The Guardian .

Ora 20:10
Luftime të ashpra në Lugansk, Ukraina: 800 civilë refugjatë po strehohen në fabrikën e Severodonetskut

Rreth 800 civilë kanë gjetur strehim në bunkerët brenda fabrikës kimike Azot në Severodonetsk, Lugansk, ku po zhvillohen luftime të ashpra midis forcave ruse dhe ukrainase.

Lajmi u bë i ditur nga një avokat që punon për grupin e Dmytro Firtash, pronarin e uzinës dhe aleati i ish-presidentit pro-rus Viktor Janukoviç.

Mes këtyre 800 civilëve janë 200 nga 3000 punonjës të fabrikës dhe rreth 600 banorë të qytetit”, thuhet në deklaratë.

Punonjësit mbetën në vend në një përpjekje për të siguruar disa ngakimikatet shumë shpërthyese të uzinës.

Ora 19:50
‘Ka 600 njerëz në dhomat e torturave të rusëve në Kherson’, denoncimi i Ukrainës

Përfaqësuesja e Përhershme e Presidencës ukrainase, Tamila Taçeva gjatë një konference deklaroi se rreth  600 ukrainas u dërguan në dhomat e torturës në rajonin Kherson të Ukrainës jugore nga trupat ruse.

"Sipas informacioneve tona, rreth 600 njerëz mbahen në bodrume të pajisura posaçërisht, në dhomat e torturës, në rajonin Kherson", akuza e Tamila Taçeva cituar nga agjencia ukrainase e lajmeve Ukrinform.

Ajo tha se rreth 300 njerëz janë nën bodrume, në qytetin Kherson dhe pjesa tjetër në disa vendbanime në rajon.

“Ata janë të ndaluar në kushte çnjerëzore dhe janë viktima të torturave. Janë kryesisht gazetarë dhe aktivistë që organizuan demostrata pro-ukrainase në Kherson dhe rajon pasi trupat ruse pushtuan territorin”, shtoi Tacheva.

Ora 19:14
Vritet nga snajperisti ukrainas ‘Xhelati’, mercenari famëkeq rus, autor i dyshuar i disa masakrave në Ukrainë

Një mercenar famëkeq rus i njohur si "Xhelati" dhe i dyshuar për masakrën e të burgosurve të luftës dhe civilëve në Ukrainë është vrarë.

Kanalet dhe mediat në gjuhën ruse në Telegram, raportuan se Vladimir Andonov, 44 vjeç, një anëtar i supozuar i ‘ushtrisë private të frikshme’ të Presidentit rus Vladimir Putin, Grupi Wagner, u qëllua për vdekje nga një snajper i dukshëm ukrainas në Kharkiv javën e kaluar.

"Ai u vra gjatë një nate gjatë një zbulimi të zonës, së bashku me një shok, me sa duket në duart e një snajperi," raportoi të dielën kanali Telegram Peleng 03.

Një gazetë ruse e përshkroi Andonovin, i cili vepronte me emrin e koduar "Vaha", si një vullnetar nga Republika e Buryatia, i cili fitoi famë në vitin 2014, kur udhëtoi për herë të parë në Ukrainë pas pushtimit rus dhe aneksimit të Krimesë./New York Post

Ora 19:01
Duma ruse voton daljen e vendit nga Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut

Parlamenti rus votoi në favor të largimit të Moskës nga Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut pas më shumë se 20 vjetësh si anëtare e Këshillit të Evropës.

Duma ka miratuar dy drafte, dy tekste, një, ku Rusia tërhiqet nga juridiksioni i gjykatës dhe i dyti që shënon 16 marsin  si afat, ku pas kësaj date asnjë vendim i marrë nga Gjykata kundër Rusisë nuk do të zbatohet. Lajmin e bëri të ditur “The Guardian”.

Ora 18:33
Protestoi në televizionin rus kundër pushtimit të Rusisë, gazetarja jeton tashmë në Gjermani dhe kërkon të ndryshojë mbiemrin

Gazetraja ruse Marina Ovsyannikova, e cila u arrestua dhe më pas u la e lirë pasi protestoi kundër luftës në Ukrainë, drejtpërdrejtë gjatë një programi të televiziv në fillim të këtij viti, tashmë kërkon të ndryshojë mbiemrin e saj.

Ajo thotë se ndihet ukrainase dhe do të ndryshojë mbiemrin e saj në shenjë mbështetjeje.

Marina Ovsyannikova thotë se babai i saj është ukrainas

"Unë nuk jam një "rus e mirë", unë jam ukrainase. Në shenjë mbështetjeje të Ukrainës, kam ndërmend të ndryshoj mbiemrin e Ovsyannikov në vendlindjen Tkachuk", tha gazetarja.

Ora 18:25
‘Me një fustan të kuq që flakëron si një plagës në mes të rrënojave...’, maturantja ukrainase viziton shkollën e rrënuar ku do të diplomohej

Në ngjyrë të kuqe, me një dekolte pak të hapur dhe një një pamje princeshe, ky është fustani që Valerie, një vajzë 16-vjeçare ukrainase, duhej të vishte për festën e maturës.

Shkolla e saj, e cila ndodhej në Kharkiv, u shkatërrua nga bombardimet ruse.

Sipas agjencisë së lajmeve të Ukrainës, është halla e vajzës, Anna Episheva ajo që tregon historinë e 16-vjeçares në profilin e saj në Facebook.

Gruaja ka postuar një foto të vajzës gati për festën e mbarimit të shkollës.

Veshja është luksoze, por shprehja e trishtuar shoqëron spektaklin e zymtë pas saj . Vajza shkoi në shkollën e saj, ku tavani ishte i këputur plotësisht nga shpërthimet, asnjë gjurmë dyersh, tullat e kuqe të mureve janë të thërrmuara, duket dheu dhe rrënojat .

Ajo bie në sy në qendër të imazhit, është ngjyra e kuqe e fustanit e cila flakëron si një plagë djegëse që nuk mund të shërohet.

“Ata kishin planifikuar festën e diplomimit, kishin blerë rrobat dhe po prisnin me padurim ditën e madhe... Më pas erdhën rusët”, shkruan Anna Episheva .

Shkolla e maturantes ukrainase, Valerie, u godit drejtpërdrejt dhe u shkatërrua më 27 shkurt 2022 (tre ditë pas pushtimit).

Sot ajo është kthyer në atë që ka mbetur nga shkolla e saj dhe kujton planet e saj të diplomimit.

“Faleminderit, Valeria ime e dashur, që je e fortë dhe e guximshme, kaq krenare për ty dhe të dua shumë. Lavdi Ukrainës”, përfundon postimi i hallës së Valerias./Corriere Della Sera.

Ora 18:20
Lavrov mbërrin në Turqi

Ministri i Jashtëm rus Serghei Lavrov mbërriti në Turqi për të diskutuar çështjen e drithit të bllokuar në portet e Ukrainës.

Lavrov në veçanti do të ketë një intervistë me homologun e tij Mevlut Çavusoglu.

Ora 17:41
Turqia në qendër të betejës për të shmangur krizën globale të ushqimit

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov do të vizitojë Turqinë të mërkurën për bisedime që përfshijnë krijimin e një korridori në Detin e Zi për të lejuar drithin ukrainas të hyjë në tregjet botërore, ndërsa çmimet globale të artikujve ushqimorë vazhdojnë të rriten. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës Dorian Jones nga Stambolli, bisedimet vijnë pasi Ankaraja përballet me presion për të hapur Detin e Zi për anijet e NATO-s për të thyer bllokadën e Rusisë ndaj Ukrainës.

Jo shumë kohë më parë, anijet që lundronin përmes Bosforit e që transportonin grurë nga Ukraina për në tregjet globale, ishin një pamje e zakonshme. Por jo më. Me bllokadën detare që Rusia i ka bërë Ukrainës - furnizuesi i pestë më i madh i drithit në botë - çmimet po arrijnë nivele rekord, duke kërcënuar trazira.

“Libani në vitin 2020, importonte 75% të grurit nga Ukraina. Dhe, nëse do të shkosh të blesh grurë tani, kushton shtrenjtë dhe ndoshta nuk do ta gjesh në treg. Pra, në një vend si Libani, ku tashmë ka një krizë financiare, mungesa e grurit mund të sjellë një krizë të madhe”, thotë analisti gjeopolitik Yoruk Isik.

Kërcënimi i një krize globale ushqimore po bën që disa vende të NATO-s të ndërhyjnë.

Diskutimet mes ministrit të jashtëm rus Sergej Lavrov dhe zyrtarëve turq do të përqëndrohen pjesërisht në krijimin e një korridori në Detit të Zi, për të lejuar drithin ukrainas të hyjë në tregjet botërore.

Ankaraja thotë se një marrëveshje e tillë shmang rrezikun e konfrontimit midis NATO-s dhe Rusisë, duke pasur parasysh praninë e fortë detare të Rusisë në Detin e Zi.

Por analistët dyshojnë se Rusia është e angazhuar për të lehtësuar krizën e grurit dhe shtojnë se Moska mund ta shfrytëzojë situatën për interesat e saj.

Nëse gruri ukrainas mbetet i bllokuar, analistët thonë se Ankaraja do të përballet me presion në rritje për t'u dhënë anijeve luftarake të NATO-s hyrje në Detin e Zi përmes ngushticës të Bosforit në Stamboll, të cilën Turqia e administron sipas Konventës ndërkombëtare Montreux.

“Teknikisht dhe ligjërisht, kanali i Bosforit është i mbyllur për luftanijet e dy palëve ndërluftuese, Ukrainës dhe Rusisë. Turqia u ka kërkuar me dashamirësi vendeve të tjera të mos dërgojnë asnjë anije luftarake. Por do të vij një moment kur Turqisë do t'i paraqitet një kërkesë ,ose nga NATO-ja, ose një anëtare e NATO-s, për të dërguar anije luftarake në luftë. Alternativat e Turqisë po ngushtohen vërtet në kontekstin e luftës ruso-ukrainase”, thotë Serhat Guvenc me universitetin Kadir Has.

Por analistët thonë se Turqia është e vendosur të parandalojë hyrjen e protagonistëve të rinj në Detin e Zi dhe zgjerimin e luftës.

“Turqia gjithashtu nuk dëshiron të shohë një përshkallëzim të situatës së pasigurisë duke sjellë forca të reja si ato të NATO-s për t’u përballur me rusët, sepse Ankaraja mendon se kjo do të krijonte në mënyrë të pashmangshme një situatë më të rrezikshme për të gjithë sigurinë turke dhe gjithashtu për sigurinë rajonale” thotë Mustafa Aydin, me Këshillin e Marrëdhënieve Ndërkombëtare të Turqisë.

Ankaraja është më se e ndërgjegjshme për dëshirën e Moskës që Turqia ta mbajë Bosforin të mbyllur për anijet e NATO-s, gjë që i jep Turqisë një epërsi të fuqishme në bisedimet me Rusinë./VOA

Ora 15:50
Rusia thotë se ka nën kontroll 97% të rajonit të Luhanskut

Forcat ruse deri tani kontrollojnë pothuajse të gjithë rajonin më lindor të Ukrainës, sipas një deklarate të Ministrit rus të Mbrojtjes.

"97% e rajonit të Luhanskut është "çliruar", tha Sergei Shoigu në një takim të ministrisë së mbrojtjes, të transmetuar në një televizion shtetëror.

Shoigu pretendon se zonat e banuara të qytetit të Severodonetsk janë në duart e Moskës dhe po bëhen përpjekje të mëtejshme për të fituar zona industriale./BBC

Ora 15:40
Separatistët kontrollojnë 70 % të Donetskut

Natalia Nikonorova, Ministrja e Jashtme e Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut, tha se separatistët dhe aleatët e tyre rusë kontrollojnë mbi 70% të territorit të rajonit. Sa i përket kundërofensivave ukrainase në rajon, Nikonorova deklaroi se shumica e sulmeve vijnë nga qyteti i Avdiivka.

 “Ne e dimë që sulmet ndaj kryeqytetit të Republikës do të pushojnë në një të ardhme të afërt, pasi ka një plan domethënës, një plan ushtarak për këtë qëllim. Nuk kam fuqi të zbuloj detajet”. Më herët, ministri rus i mbrojtjes Serghei Shoigu tha se Lugansk, rajoni tjetër i diskutueshëm i Donbasit, ishte 97% nën kontrollin rus”, tha Ministrja.

 

Ora 13:42
Zelensky: NATO duhet ta ftojë Ukrainën të bëhet pjesë e aleancës

1654171319_6303601652263772452.jpeg

Volodymyr Zelensky ka këmbëngulur se "ngërçi nuk është një opsion" për Ukrainën, ndërsa ai foli përsëri për mundësinë e anëtarësimit të vendit të tij në NATO.

Duke folur në një konferencë dixhitale të drejtuar nga Financial Times, presidenti ukrainas tha se vendi i tij kishte humbur tashmë, shumë njerëz për të lënë thjesht territorin tonë, duke shtuar se Ukraina duhet të arrijë kontrollin e plotë të të gjithë territorit.

Zelensky tha gjithashtu se aleanca ushtarake e NATO-s duhet ta ftojë Ukrainën të anëtarësohet nëse dëshiron, duke shtuar se "nuk ka nevojë të humbim kohë në diskutimin e pranimit të saj".

Rusia ka kundërshtuar prej kohësh idenë e anëtarësimit të Ukrainës në NATO. Ajo beson se aleanca ushtarake ka hyrë në zonën e saj të ndikimit politik duke pranuar anëtarë të rinj nga Evropa Lindore dhe mendon se pranimi i Ukrainës do ta sillte NATO-n në oborrin e saj.

Presidenti ukrainas kishte thënë më parë se ai pranoi se vendi i tij nuk mund të anëtarësohej në aleancë, duke thënë se është e qartë se Ukraina nuk është anëtare e NATO-s. Ne e kuptojmë këtë.

Ora 13:31
Di Maio: Kërcënime serioze dhe të rrezikshme deklaratat e Medvedevit

Ministri i Jashtëm italian Luigi Di Maio i është përgjigjur pohimeve të Medvedevit i cili në mëngjes u shpreh se i urrente perëndimorët dhe donte ti shihte të shkatërruar.

Di Maio shprehet se kjo tregon qartë që Moska nuk dëshiron paqe dhe zgjedhje të krizës.

"Është e domosdoshme të ndalohet nxitja e tensioneve me provokime dhe kërcënime. E përsëris hapja e Ukrainës dhe shtytja e komunitetit ndërkombëtar nuk mjafton për të arritur paqen, por nevojiten Rusia dhe vullneti për dialog, Putin. Pohimet që vijnë sot, nga ana tjetër, nuk lënë asnjë dyshim dhe largojnë kërkimin e paqes nga pala ruse”, shkruan Di Maio.

Ora 13:18
Departamenti Amerikan i Shtetit: Kremlini është përfshirë në sulm të plotë ndaj lirisë së medias

Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të lëshojnë viza për gazetarët e kualifikuar rusë dhe nuk kanë hequr kredencialet e asnjë gazetari rus që punon në vend, tha Departamenti i Shtetit të hënën, duke shtuar se Kremlini ishte i përfshirë në një "sulm të plotë ndaj lirisë së medias".

Komentet erdhën pas raportimeve të hënën se Rusia kishte paralajmëruar organizatat e lajmeve amerikane se rrezikonin t'u hiqej akreditimi dhe të dëboheshin nëse nuk përmirësohej trajtimi i gazetarëve rusë në SHBA.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova u tha gazetarëve në Moskë nga media të ndryshme amerikane, duke përfshirë CNN, Associated Press, NBC, Ëashington Post, ABC dhe NPR, se nëse "të drejtat" e medias ruse në SHBA nuk ishin " përmirësuar", "të njëjtat masa do të ndikojnë tek ju".  

Duke reaguar ndaj komenteve, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price tha se Kremlini vazhdon të bëjë një "ekuivalencë të rreme" midis lirive të shtypit në SHBA dhe peizazhit mediatik në Rusi ku raportimi i pavarur dhe i saktë mbi luftën në Ukrainë kriminalizohet në mënyrë efektive dhe gazetarët që transmetojnë "informacione të rreme" përballen me dënime të ashpra.

“Qeveria ruse në thelb dhe me dashje shpërfill atë që do të thotë të kesh një shtyp të lirë, siç dëshmohet nga ato që bllokojnë ose ndalojnë pothuajse çdo media të pavarur ruse që kërkon të raportojë brenda vendit të tyre, duke kërcënuar gazetarët profesionistë se thjesht përpiqen të bëjnë punën e tyre dhe kërkojnë të mbyllin. Popullsia e Rusisë nga çdo informacion i huaj ilustron dobësinë dhe brishtësinë e narrativës së qeverisë ruse," u tha Price gazetarëve.

"Qeveria e SHBA vazhdon të angazhohet me mediat ruse sepse ne besojmë se është jetike për popullin rus që të ketë akses në informacion”, shtoi ai.

Price vuri në dukje se SHBA-ja ka sanksionuar disa media ruse, duke përfshirë Rusinë 1, Channel One dhe NTV, sepse ato janë drejtpërdrejt ose indirekt media në pronësi të shtetit dhe të kontrolluara nga shteti brenda Rusisë, dhe të ardhurat nga të cilat mbështesin luftën e Presidentit Putin.  

Në takimin me gazetarët të hënën, Zakharova pretendoi se gazetarët rusë po përballeshin me probleme në SHBA, duke filluar nga rinovimi i vizave deri te akreditimi, bllokimi i llogarive bankare dhe ngacmimet e supozuara nga shërbimet speciale të SHBA. Ajo u tha përfaqësuesve të mediave amerikane se nëse autoritetet amerikane nuk ndërmarrin veprime, atëherë gazetarët do të duhet të largohen nga Rusia.

"Nëse ky është vendimi i tyre përfundimtar, atëherë djema, ju do të duhet të bëni paketimin dhe të shkoni në shtëpi. Ne do t'ju bllokojmë të gjithëve këtu, do t'ju heqim vizat e kështu me radhë," tha zëdhënësja.

Ora 12:38
Moska shpall fitoren në Svyatogorsk: Tashmë territori është çliruar

1654460915_Screenshot16.jpg

Ministri rus i Mbrojtjes Serghei Shoigu njoftoi "çlirimin" e Svyatogorsk, rajoni Donetsk, gjatë operacionit ushtarak special në Ukrainë.

"Një pjesë e rëndësishme e Republikës Popullore të Donetskut dhe Luganskut përgjatë bregut të majtë të lumit Seversky Donets, duke përfshirë qytetet Krasny, Liman dhe Svyatogorsk, së bashku me 15 vendbanime të tjera, janë çliruar”, tha Shoigu. 

Ndër vendbanimet e pushtuara nga trupat ruse, ministri përmendi Studenok, Yarovaya, Kirovsk, Yampol dhe Drobyshevo.

Svyatogorsk ndodhet në pjesën veriore të Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut, pak më shumë se 40 kilometra në juglindje të Izyum në rajonin e Kharkiv është nën kontrollin e ushtrisë ruse.

Ora 12:25
Ministri turk: Jemi në kontakt me OKB-në, Kievin dhe Moskën për korridoret e grurit

Ne jemi në kontakt me Rusinë dhe Ukrainën dhe jemi në kontakt me Kombet e Bashkuara në përpjekje për të zgjidhur çështjen këtë e ka bërë të ditur ministri turk i Mbrojtjes Hulusi Akar, siç raporton televizioni shtetëror TRT, në lidhje me krijimin e korridoreve për transportin e produkteve bujqësore nga Ukraina përmes Detit të Zi.

Akar tha se Turqia në këtë moment ka një rol që ende nuk është përcaktuar se si do të funksionojë korridori dhe ende duhet të zgjidhen disa çështje teknike, duke përfshirë “si të pastrohen minat dhe kush do ta bëjë këtë".

Ora 12:11
Bombardime të ashpra në Donetsk, Policia ukrainase: 21 bomba në 24 orë, mes viktimave dhe fëmijë

1654547025_Capture.JPG

Në 24 orët e fundit janë numëruar 21 bombardime ruse në rajonin e Donetskut, mes viktimave ka edhe fëmijë sipas shërbimit për shtyp të Policisë Kombëtare të Ukrainës, cituar nga Ukrinform. 

"Okupatorët qëlluan në 14 vendbanime: Bakhmut, Avdiyivka, Krasnohorivka, Chasiv Yar, Mykolaivka, Maryinka, Kurakhove, Orlivka, Pisky, Bohoyavlenka, Pervomaiske, Netaylove, Heorgiyivka, Krasnohorivka, ka edhe të vrarë dhe të plagosur civilë", thuhet në deklaratë.

Sipas policisë ukrainase, armiku qëlloi me raketa, artileri dhe sisteme MLR Grad, Smerch dhe Uragan.

Ora 11:36
Kievi: 263 fëmijë të vrarë që nga fillimi i luftës

Numri i viktimave të fëmijëve të vrarë në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit rus është rritur në 263, tha zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të vendit. 

Të paktën 467 të mitur u plagosën, raporton Ukrainska Pravda.

Ora 11:22
Rusët kthejnë trupat e ushtarëve të vrarë në Azovstal, mbetet mister fati i atyre të kapur robër

Dhjetra trupa të luftëtarëve ukrainas të vrarë në fabrikën e çelikut Azovstal u kthyen në Kiev nga ushtria ruse. 

Kufomat u transferuan në kryeqytetin ukrainas, ku po kryhet testimi i ADN-së për identifikimin e tyre. Fati i ushtarëve të kapur është i mbuluar me mister. 

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se më shumë se 2,500 luftëtarë nga uzina po mbaheshin robër dhe Ukraina po punonte për të siguruar lirimin e tyre.

Ora 11:09
Historia frymëzuese e të riut ukrainas: Kam humbur këmbën, por jo vullnetin për të luftuar

Ai i mbijetoi një shpërthimi predhe. Rreshteri i tij major u vra në vend.

Yuri arriti të paralajmëronte vëllezërit e tij që të mbuloheshin, por nuk ia doli vetë. Ai ishte 10 metra larg strehës kur raketa goditi.

"Unë isha në epiqendrën e asaj goditjeje," tha ai nga shtrati i tij në spital në Dnipro, katër orë nga vija e frontit në rajonin Donbas në lindje të Ukrainës.

"Nëse do të ishte në dorën time, do të ngrihesha menjëherë dhe do të shkoja të luftoja. Jam shumë i mërzitur që shokët e mi po luftojnë atje, dhe unë thjesht jam shtrirë këtu, në pamundësi për të ndihmuar," thotë ai.

Ora 10:59
Deputeti ukrainas: Turqia të bëhet garantuese e sigurisë sonë

Ne presim që Turqia të bëhet garantuesi i sigurisë së vendit tone kështu është shprehur Rustem Umerov, deputet ukrainas dhe anëtar i delegacionit të Kievit në bisedimet me Moskën, gjatë një interviste për të përditshmen turke Sabah. 

"Ne i jemi mirënjohës Turqisë për rolin e saj të rëndësishëm në ndërmjetësimin midis vendeve tona në bisedimet e paqes," tha ai, duke falënderuar Ankaranë për mbështetjen e Ukrainës në arenën ndërkombëtare për 8 vitet e fundit. 

"Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka mbështetur gjithmonë integritetin territorial të Ukrainës dhe ka qenë aktiv në gjetjen e zgjidhjeve për të kërkuar një zgjidhje në këtë luftë”, th ai.

Ora 10:39
Medvedev: I urrej perëndimorët, dua t'i zhduk ata

Dmitri Medvedev, ish-presidenti rus dhe tani nënkryetari i Këshillit të Sigurimit të Federatës, nuk i kurseu fjalët për të shpjeguar qëndrimet e tij të ashpra kundër Perëndimit. 

"Më pyesin shpesh pse postimet e mia në Telegram janë kaq të ashpra, përgjigja është se i urrej. Ata janë bastardë dhe të degjeneruar. Ata duan vdekjen tonë, atë të Rusisë. Sa të jem gjallë, do të bëj gjithçka për të bërë ato zhduken”, tha Medvedev.

Ora 09:38
Zelensky: Severodonjecku dhe Lisiçansku janë kthyer në qytete të vdekura

1654064571_Capture.JPG

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë se forcat ukrainase janë duke luftuar ende në Severodonjeck, pavarësisht se ushtria ruse ka më shumë trupa dhe armë në rajonin lindor të Ukrainës.

“Ata janë më shumë në numër, janë më të fuqishëm, mirëpo ne kemi mundësi të luftojmë”, ka thënë Zelensky, duke shtuar se luftimet e ashpra shtëpi për shtëpi dhe bombardimet pa dallim të ushtrisë ruse, kanë kthyer Severodonjeckun dhe Lisiçanskun në “qytete të vdekura”.

Pushtimi i këtyre dy shënjstrave strategjike nënkupton se forcat ruse do të kenë kontrollin e gjithë rajonit Luhansk në lindje.

Ministria britanike e Mbrojtjes, ka thënë në përditësimin e saj të fundit më 7 qershor se përparimi rus muajin e kaluar rreth Severodonjeckut, tani ka stagnuar.

Sipas saj, Moska duhet të bëjë pikë kthese në zonat e Popasnas, Severodonjeckut dhe Izjumit, nëse dëshiron të shënojë “sukses dhe përparim drejt objektivave politike për të kontrolluar Donjeckun”.

Zelensky ka thënë orët e vona të 6 qershorit se “situatë kërcënuese” është duke u zhvilluar në Zaporizhja, qytet të cilin forcat ushtarake ruse mëtojnë ta kontrollojnë, pavarësisht se janë duke luftuar në Donbas.

“Armiku dëshiron të pushtojë Zaporizhjan”, ka thënë Zelensky.

Edhe Shtabi i Përgjithshëm i ushtrisë ukrainase ka thënë se trupat ushtarake ruse janë duke u forcuar në drejtim të Zaporizhjas.

Marrja e kontrollit të këtij qyteti do t’i mundësonte ushtrisë ruse që të arrinte më lehtë në qendër të Ukrainës.

Rajoni i Zaporizhjas, pjesë të të cilit tashmë kontrollohen nga Rusia, përbën një prej zonave më të mëdha industriale në Ukrainë dhe aty gjendet centrali më i madh bërthamor në Evropë.

Ora 09:22
Rusia shpall 'non grata' 61 amerikanë të tjerë, përfshirë Sekretaren e Thesarit Janet Yellen

Rusia ka vendosur 61 zyrtarë të tjerë amerikanë dhe drejtues kryesorë të mbrojtjes dhe mediave në "listën e ndalimit", duke i ndaluar ata të hyjnë në vend, tha të hënën Ministria e Jashtme ruse.

Lista përfshin krerët e firmave kryesore të mbrojtjes, platformave mediatike, agjencive të vlerësimit dhe kompanive të ndërtimit të avionëve dhe anijeve, si dhe zyrtarë individualë të Departamentit të Shtetit të SHBA.

“Sanksionet ishin në përgjigje të sanksioneve gjithnjë në zgjerim të SHBA-së kundër figurave politike dhe publike ruse, si dhe përfaqësuesve të bizneseve vendase”, tha ministria e Jashtme ruse.

Zyrtarët e SHBA në listë përfshijnë Sekretaren e Thesarit Janet Yellen, Përfaqësuesen e Tregtisë Katherine Tai dhe kreun e Zyrës së Koordinimit të Sanksioneve James O'Brien.

Në maj, Rusia ndaloi gjithsej 963 zyrtarë dhe figura amerikane të hynin në vend, duke përfshirë Presidentin Joe Biden dhe Sekretarin e Shtetit Antony Blinken.

Kjo listë përfshinte shumicën e senatorëve amerikanë dhe anëtarëve të Dhomës së Përfaqësuesve, ish-zyrtarë dhe zyrtarë aktualë të qeverisë, gazetarë, personel ushtarak, avokatë, qytetarë dhe CEO.

Ora 08:56
Borrell dënon sulmin me raketa në terminalin ukrainas të grurit: Rrit krizën ushqimore

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, dënoi një sulm me raketa ruse  këtë fundjavë  që shkatërroi një terminal të madh të magazinimit të grurit në qytetin port jugor të Mykolaiv.

"Një tjetër sulm raketor rus që kontribuon në krizën globale të ushqimit. Forcat ruse kanë shkatërruar terminalin e dytë më të madh të drithërave në Ukrainë , në Mykolaiv ," tha Borrell  në një postim në Twitter të  hënën.

Imazhet në mediat sociale të dielën treguan terminalin të përfshirë nga flakët. Mykolaiv është afër disa prej rajoneve më pjellore të Ukrainës që prodhojnë drithëra.

Borrell tha se sulmi ishte në kundërshtim me premtimet e fundit të presidentit rus Vladimir Putin për të ofruar kalim të sigurt përmes Detit të Zi nga portet ukrainase për transportin tregtar.

“Dezinformimi i përhapur nga Putini që hedh poshtë fajin bëhet gjithnjë e më cinik”, shkroi ai në Twitter.

Ora 08:49
Zelensky falenderon Boris Johnson për dërgimin e armëve: Ai i kuptoi nevojat tona

Volodymyr Zelensky shpreh mirënjohje për kryeministrin britanik Boris Johnson. Pas njoftimit në Londër për furnizimin e forcave të armatosura të Kievit me sisteme të shumta raketash M270 të afta për të goditur objektiva deri në 80 kilometra larg dhe disa orë pas votimit të brendshëm në partinë konservatore britanike.

Në fjalimin e tij të mbrëmjes, Zelensky dëshironte të falënderonte Mbretërinë e Bashkuar për sigurimin e armëve që Kievi pretendon se i duhen për të luftuar Rusinë. 

“I jam mirënjohës Johnson për mirëkuptimin e plotë të kërkesave tona dhe gatishmërinë për t’i ofruar Ukrainës armët që i nevojiten për të mbrojtur jetët e njerëzve tanë”, tha ai. 

Ora 07:54
Rihapet një teatër në Kiev, shiten të gjitha biletat për shfaqjen e së dielës

Një lajm i mirë nga Ukraina, në valën e bombardimeve ruse në pjesën më të madhe të rajoneve lindore të saj, Kievi duket se po rikthen shpresën e një rigjallërimi të jetës në qytet.

Një teatër është rihapur për herë të parë që kur forcat ruse pushtuan vendin dhe biletat për shfaqjen e së dielës janë shitur.

E.K/S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

SPAK heton ’21 Janarin’, Koçi në Report Tv: Familja Nika ka audio-përgjim se kush ka urdhëruar për të qëlluar! Korreshi: Drejtësia të vihet në vend

SPAK heton ’21 Janarin’, Koçi në Report Tv: Familja Nika ka audio-përgjim se kush ka urdhëruar për të qëlluar! Korreshi: Drejtësia të vihet në vend