Dikur shkruante historinë në Superligë, Shkumbini del në ankand për 4 milionë lekë

Dikur shkruante historinë në Superligë, Shkumbini del në ankand për 4 milionë lekë

Skuadra e Shkumbinit dhe shpallja e ankandit

Bashkia e Peqinit ka nxjerrë në ankand 80 përqind të aksioneve të Klubit të Futbollit Shkumbini, për një vlerë prej 4 milionë lekësh (të rinj). Aktualisht në vendin e tretë të grupit B në Kategorinë e Dytë, peqinasit janë në garë për t'u ngjitur në të Parën, teksa sezonin e fundit në klub ka investuar biznesmeni Ali Kasa.

Në ankandin e shpallur nga Bashkia Peqin, si aksionere me 100 përqind të të drejtave në klub, bëhet me dije se data e mbajtjes së procesit të shitjes do jetë data 18 mars 2024.

"Klubi i futbollit ‘Shkumbini’ sh.a është shoqëri e organizuar në formën e shoqërisë aksionere e krijuar në vitin 2011, ku aksionet zotërohen në masën 100% nga Bashkia Peqin. Në mënyrë më të zgjeruar objekti i shitjes përshkruhet në shtojcen 10” thuhet në këtë dokument.

Vendi i zhvillimit të ankandit do jetë në Bashkinë e Peqinit në datën 18 mars 2024 dhe vlera fillestare e procedurës nis nga 4.000.000 lekë (4 milionë lekë të rinj).

Pritet që presidenti aktual Ali Kasa të bëjë ofertën e tij për të kaluar 80 përqind të aksioneve në emrin e kompanisë që zotëron, duke i hapur rrugë ndryshimit të statusit të Klubit të Futbollit Shkumbini.

Për t'u theksuar se prej sezonit 2013-14 Shkumbini militon në kategoritë e ulëta dhe nuk ia ka dalë që në dhjetë sezone të marrë pjesë në elitën e futbollit, duke u dënuar edhe me zbritje në të Dytën për shkak të dhunës ndaj arbitrave.

Emri i Shkumbinit nuk është i padëgjuar, pasi për klubin nga Peqini u përfol në 2013 për një binjakëzim me klubin e Serie A, Lazios, si edhe një kanal të njëjtë me Lazio Channel, gjë që nuk u vendos kurrë në jetë.

Për t'u theksuar se Shkumbini në vitet e arta ia dilte të renditej edhe në vendin e katërt në Superligën e futbollit.

Faximile e shpalljes së ankandit

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Kandidat për eurodeputet grek, studiuesi Ardit Bido: Sot Beleri nxori fytyrën e tij, u faktua që s’ka lidhje me Shqipërinë dhe Himarën

Kandidat për eurodeputet grek, studiuesi Ardit Bido: Sot Beleri nxori fytyrën e tij, u faktua që s’ka lidhje me Shqipërinë dhe Himarën