Diploma peng i punës në atdhe! Studentët e mjekësisë dërgojnë ligjin në gjykatën e Strasburgut

Pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, studentët e mjekësisë i drejtohen Gjykatës Europiane të të Drejtave të Njeriut në Strasburg kundër ligjit për punësim të detyruar në Shqipëri për të marrë diplomën. Ata kërkojnë shfuqizim të ligjit. 

Studentët e Fakultetit të Mjekësisë kanë dorëzuar në Gjykatën Europiane të të Drejtave të Njeriut në Strasburg padinë kundër shtetit shqiptar ku kërkojnë shfuqizimin e ligjit i cili i detyron të punojnë me detyrim në vendin tonë pas përfundimit të studimeve.

Pak muaj më herët, në Shkurt të vitit 2024 Gjykatës Kushtetuese, la në fuqi ligjin e miratuar nga qeveria në korrik të vitit 2023, por me një ndryshim që të ulej numri i viteve të punësimit me detyrim, ndryshime që duhet të miratoheshin në Kuvend brenda afatit 3 mujor.

Më konkretisht Kushtetuesja vendosi që studentët që ndjekin studimet aktualisht në  vitet 2 dhe të 4 të punojnë me detyrim 3 vite në Shqipëri, ndërsa për ata që janë në vitin e 5-6 duhet të qëndrojnë 2 vite për të marrë diplomën. Ndërsa për ata studentët që refuzojnë të nënshkruajnë një kontratë ku detyrohen të paguajnë, në formën e një sanksioni ekonomik në vlerën e pesëfishit të tarifës së plotë aktuale të shkollimit.

Por vendimi I Kushtetueses nuk u pranua nga studentët e mjekësisë, ndaj kërkojnë të drejtën e tyre për ta zgjedhur ata se ku duan të punojnë, pas 5 viteve studime.

(Kliko këtu për të lexuar dokumentin e plotë)

M.Q./E.H/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ilir: 18/06/2024 16:04

  Xhoni, neni 13 i komventes.

  Përgjigju
 • Ilir: 14/06/2024 19:15

  JAm dipplomuar me temen " Shqiperia ne Gjykaten e Strazburgut". I uroj studenteve te mjeksise te fitojne te drejten e tyre ne nje gjykate vertete qe mbron te drejtat e qytaterave kur shkelen nga shtetet antare. Jam i bindur se do te fitojne dhe do te rrezojne ligjin skandaloz dhe dashakeq ndaj tyre. Ju lumte qe keni bere hapin e duhur!

  Përgjigju
  • Xoni: 14/06/2024 23:21

   Dhe meqe ke mbrojtur diplomen ne baze te cilit artikull te konventes e kane bere padine ?

 • Sondazhi i ditës:

  FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

1/3 e listës së deputetëve e mbyllur, ironizon Sefa: Do shtohen bluzat ‘Free Berisha’ në treg

1/3 e listës së deputetëve e mbyllur, ironizon Sefa: Do shtohen bluzat ‘Free Berisha’ në treg