Disa përfundime lokale të oborrit tonë nga mbledhja e Këshillit të Sigurimit

Disa përfundime lokale të oborrit tonë nga mbledhja e Këshillit të Sigurimit

Edi Rama në Këshillin e Sigurimit

Shqipëria ka radhën të drejtojë mbledhjen e Këshillit të Sigurimit. Ajo është zgjedhur për herë të parë anëtare jo e përhershme në organin e lartë të OKB-së për periudhën kohore 2022-2023, por pak muaj para se të dorëzojë “çelsat”, ka bërë atë që nuk patën mundësi ose nuk deshën ta bëjnë ish kryesueset: ka organizuar dhe drejtuar seancën mbi agresionin imperialist të një prej anëtarëve të përhershëm të Këshillit të Sigurimit. Rusia dje u vu për herë të parë zyrtarisht në bangën e të akuzuarit për sulmin ndaj Ukrainës, për grisjen dhe hedhjen poshtë të Kartës se OKB-së, për prishjen e paqes botërore, për shvleftësimin e Organizatës së Kombeve, pothuaj në mënyrë të pakorigjueshme. Është e kuptueshme se brënda kësaj strukture të seancës kemi praninë e Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë. Kaq mjafton!

Vajti vetë kryeministri Rama te drejtojë seancën. Sharmi i tij, batutat inteligjente, qendrimi i spikatur kundër Rusisë dhe pro Ukrainës, u bënë lajm botëror. Kjo, siç po shohim, ka hidhëruar pamasë shumë individë e grupe në oborrin e fshatit tonë. Ata nuk shohin dhe s’duan të shohin Shqipërinë që drejton seancën, por duan të shohin Ramën armik. Të tillë e ka shpallur Kashei i Pavdekshem i përrallave ruse, non grata Sali.

Lumi i fyrjeve, vorbulla e të pëgërave që hidhen prej 24 orësh, gjeratorja e televizioneve të ngritura nga të vrarët në Gërdec ose nga trafiku i drogës, nuk po rreshtin së mallkuari njeriun që guxon t’i kundërvihet Rusisë. Edvin “komunisti”, “piktori i dështuar, djali i kriminelit, “basketbollisti pa vlera”, “Ramaforma” ai që ka dalë në plazh pa brekë dhe thonjtë i mbante të pa prerë, në vend që të izolohet ose burgoset prej çështjes McGonigal, fryhet para botës pa ja bërë syri tërr! “…Ky “i pacipë”, që ka futur ëngjëllin Beleri në burg dhe nuk e lejon të betohet, tani si kaposh ka marrë revan si Don Kishoti”!… Kur ecën me shkop dhe i kërrusur si i dënuar nga USA dhe Britania, kërkon ndihmë jo vetëm nga Greqia, por edhe nga vdekja!

Opozita e tromaksur nga koha kur Partia Socialiste dhe Rama fituan edhe një mandat tjetër për qeverisjen e vëndit, ende nuk e kanë marrë veten. Ndërsa lexoja sa shumë fyerje i bëheshin dhe urrejtje i shfaqeshin Edi Ramës prej mënyrës mbresëlënëse se si drejtoi seancën, nuk më zuri syri as nga spiunët IM dhe as nga klani non grata ndonjë vlerësim për mbrojtjen e përkorë që i bëri Pavarësisë së Republikës së Kosovës!?
Sali “demokrati”, që e humbi mundësinë të marrë partinë peng e të pastrojë nga vetja dhe familja akuzat mbi trafikun e influencës dhe korrupsionin, si mbetet përpos se të tërheqi zvarrë pengjet e tij dhe të mbajë ndezur makinerinë e shpifjeve, për ta drejtuar kundër Shqipërisë prej shkakut të armikut Rama!

Mëndje të nxehta, të dehura nga urrejtja, me këtë qendrim të fundit i japin edhe një mundësi tjetër të artë Ramës: ta mbajë pushtetin pa kufi. Mbase edhe 30 vjet të tjera! Shumica shqiptare, me inteligjecë të mjaftueshme për t’i kuptuar këto karikatura, qytetarë të përgjegjshëm ndaj vendit, që kanë dhënë prova se janë të përmbajtur, nuk ua japin më votën në shumicë. Do ngelin pafundësisht pakicë se nuk e duan këtë vend në paqe. Partia Socialiste dhe Rama, me shumë gjasa do thyejnë rekordin 58 vjeçar të Meksikës për jetgjatësinë e një partie socialiste në pushtet.

Mjaft me kaq se do keni kohë të dëgjoni e parë në vazhdim shumë antishqiptari të tjera! Ambasadori shqiptar në OKB, Ferit Hoxha, në cilësinë e Presidentit të Këshillit të Sigurimit, duke parë se ende shumë shtete kanë mbetur pa folur në mbledhjen e jashtëzakonshme të thirrur nga Shqipëria, e ka pezulluar takimin, për të rifilluar në pasditen e sotme, 21 shtator.
Së fundmi, u jap të drejtë të gjithë atyre që mbrojnë e kërkojnë reabilitim të figurës së Esat pashë Toptanit! Esati paska qenë një lodër fëmijësh para dumbabistëve të rinj.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • e drejta: 22/09/2023 12:32

  BRAVO ZOTI GAZETAR. PER FATIN E KEQ NE SHQIPERI KA SHUME SHPELLA DHE SI RJEDHOJ KA EDHE SHPELLARE ANTISHQIPETARE DHE ANTIAMERIKANE...

  Përgjigju
 • Arbërori: 22/09/2023 10:46

  Kush të Benson ty është i verbuar o tradhtar, të gjitjë këtë halkat e ke bër nè dakordsi më rusoserbin o i mjerë …

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

Antony Blinken uron Shqipërinë për 111-vjetorin e Pavarësisë: SHBA krenare që punon me ju, mbështesim integrimin tuaj drejt anëtarësimit në BE

Antony Blinken uron Shqipërinë për 111-vjetorin e Pavarësisë: SHBA krenare që punon me ju, mbështesim integrimin tuaj drejt anëtarësimit në BE