'Dita e Alfabetit të Gjuhës Shqipe', ministrja e Arsimit: T’i japim vlerë çdo shkronje, ta shkruajmë saktë, bukur dhe qartë

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ka kujtuar ditën “Alfabetit të Gjuhës Shqipe” dhe ka uruar të gjithë shqiptarët në këtë ditë të shënjuar. Përmes një psotimi në rrjetet sociale ajo bën thirrje që ta shkruajmë gjuhën shqipe saktë dhe qartë.

“Sot përkujtojmë 113 vjetorin e Alfabetit të Gjuhës Shqipe, një nga ngjarjet më të shënuara të kombit shqiptar. Është krenari të kujtosh ata 50 delegatë të Kongresit të Manastirit, të mbledhur nga të gjitha trojet shqiptare, të cilët na lanë si trashëgimi një thesar kaq të çmuar, si Alfabetin tonë.

Të dashur të rinj dhe të reja! Le t’i japim vlerë çdo shkronje. Le të shkruajmë sa më saktë, bukur dhe qartë gjuhën shqipe! Gëzuar 22 nëntorin, Ditën e Alfabetit të Gjuhës sonë”, shkruan Kushi.


Lajmi kryesor:

Shqipëria 'harron' alfabetin shqip, por ka festë në Maqedoninë e Veriut për 113-vjetorin e Kongresit të Manastirit! Krerët e shtetit atje urojnë shqiptarët


SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Varianti i ri Omicron dhe dimri, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid?×

Lajmi i fundit

John

Rama niset nesër për në SHBA, pritet të marrë çmim për strehimin e afganëve në Shqipëri