Dita e dytë e manifestimeve në Iran, Protestuesit: Armiku ynë jo Amerika, armiku ynë është këtu

Foto nga proteta në Iran

1578849142_VID.jpg

Udhëheqësit iranianë po përballen me ditën e dytë të protestave pas pranimit të tyre, ushtria qëlloi një aeroplan pasagjerësh ukrainas, duke vrarë të gjithë 176 personat në bord, shumë prej tyre iranianë.

Demonstruesit u mblodhën në universitetet e Teheranit dhe në qytete të tjera, duke bërë thirrje që zyrtarët e vjetër të shkonin.

Policia e trazirave është dërguar në Sheshin Azadi të Teheranit dhe në vend të tjera.

Sipas BBC, Irani pranoi "pa dashje" se kishte goditur aeroplanin pasi fillimisht e mohoi atë mes rritjes së tensioneve me SHBA.

Avioni, gjatë rrugës për në kryeqytetin ukrainas, Kyiv, u qëllua afër Teheranit të mërkurën e kaluar, menjëherë pasi Irani kishte nisur raketa në dy baza ajrore që strehonin forcat amerikane në Irak.

Këto sulme ishin një përgjigje ndaj vrasjes amerikane të komandantit të lartë iranian Qasem Soleimani në një sulm me dron në Bagdad më 3 janar.

Presidenti Donald Trump kishte urdhëruar sulmin duke thënë se Soleimani po përgatiste sulme kundër katër ambasadave amerikane.

Dhjetra iranianë dhe kanadezë, si dhe shtetas nga Ukraina, Britania e Madhe, Afganistani dhe Suedia vdiqën në aeroplan.

Demonstruesit morën pjesë në protesta të reja kundër një përballjeje të madhe me forcat e sigurisë.

Në disa klipe të mediave sociale, protestuesit mund të dëgjohen duke brohoritur parulla antiqeveritare, duke përfshirë: "Ata gënjejnë se armiku ynë është Amerika, armiku ynë është këtu".

Pamjet e pa verifikuara të mediave sociale treguan përplasje dhe brohoritje të protestuesve në sheshin Azadi të Teheranit dhe raporte për përleshje me forcat e sigurisë.

Një numër i protestuesve u raportuan gjithashtu në vendet në qytete të tjera.


Lajmi kryesor:

Dita dytë e protestave për rrëzimin e avionit ukrainas/ Parrulla: 'Nuk është Amerika, armiku ynë është këtu!', Trump në mbështetje të tyre (VIDEO)


E.D./I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A ka ndikuar COVID-19 në ekonominë familjare?×

Lajmi i fundit

John

Vrasje e mbetur në tentative e grabitje, kush janë 3 'të fortët' që OFL u kërkon të justifikojë pasurinë (EMRAT)