Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare, Kushi: Gjuha shqipe, thesari ynë i përbashkët! Ta promovojmë brez pas brezi

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë Evis Kushi

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë Evis Kushi

21 shkurti është caktuar nga UNESCO si Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare dhe kremtohet në të gjitha vendet e botës.

Në këtë kuadër, Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë Evis Kushi ka uruar nëpërmjet rrjeteve të saj sociale këtë ditë shënuar, duke e shoqëruar me një mesazh ndërgjegjësues:

"Gjuha shqipe është thesari ynë i përbashkët. Prandaj ta duam, ta mbrojmë dhe ta promovojmë atë së bashku brez pas brezi!" - shprehet ajo.

Qëllimi i kësaj dite është të vlerësojmë gjuhën si një mjet të rëndësishëm për zhvillimin, sigurimin e diversitetit dhe dialogut ndërkulturor, si dhe forcimin e bashkëpunimit dhe arritjen e cilësisë në arsim për të gjithë, duke krijuar njëkohësisht shoqëri gjithëpërfshirëse.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 10:36
Dita ndërkombëtare e Gjuhës Amtare/ Xhaçka publikon videon me fëmijë shqipfolës nga e gjithë bota duke recituar

Për ditën ndërkombëtare të gjuhës amtare, ministrja e jashtme Olta Xhaçka ka publikuar një video, ku shfaqen fëmijë shqipfolës nga disa shtete të botës duke recituar vargjet e “Gjuhës shqipe” nga Ndre Mjeda.

Ajo ka gjetur rastin të falënderoj mbi 450 mësuesit të cilët kontribuojnë që gjuha jonë shqipe të mësohet nga brezat e rinj në 19 vende të botës.

Xhaçka ka shprehur edhe mirënjohjen e saj për të gjithë bashkëatdhetarët që trashëgojnë tek fëmijët shqipen e bukur.

Video u realizua në bashkëpunim me familjet dhe shkollat shqipe në: Kosovë, Maqedoni,  Mal i Zi, Greqi, Itali, Zvicër, Gjermani, Amerikë, Britani”, shkruan Xhaçka.

 

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 22/02/2021 00:14

  Sigurisht qe do t'a promovojme,ruajme e pasurojme me fjale te tilla si:lungomare,indicie,puntata,per te mos lene pas dhe mbetjet turke!!!

  Përgjigju
 • Rroftë e qoftë!: 21/02/2021 11:12

  Gjuha shqipe, është Identiteti dhe pasuria e Shqipërisë,Ajo i ka rrënjët thellë në Pellazgjishten e vjetër,si Bija e saj krenare!!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?×

Lajmi i fundit

John

Kurbin/ Vrau bashkëshortin me sqepar kur po flinte, nëna e 10 fëmijëve dënohet me 14 vite burg! Dyshohet se dhunohej vazhdimisht nga burri i alkoolizuar