Dje luante me Italinë, sot i shënon dhe feston me Shqiponjë, njihuni me talentin e sulmit kuqezi

Giacomo Vrioni, sulmuesi 19-vjeçar i Shpresave

Sot luajti për kombëtaren e origjinës së tij, shënoi në portën e Italisë dhe festoi me Shqiponjë. I lindur në një provincë të Macerta, në Italinë e Mesme, Giacomo Vrioni, do të niste karrierën e tij me një ekip modest, që ndoshta nuk njihet por emri është i dëgjuar nga një bandë muzikore, Metalica. Aty Vironi do të luante për një sezon, 2014-2015. Vironi, atëherë vetëm 15 vjeç luajti katër ndeshje pa shënuar. Në janar të vitit 2015, Vrioni u bashkua Sampdoria U17 ku luajti gjithsej 58 ndeshje, duke shënuar 20 gola dhe duke bërë 6 asistime ndërsa 1 vitë më vonë kaloi tek ekipi i U19.

Giacomo Vrioni, me fanellën e Sampdoria

Me nisjen e sezonit  2017-2018, Samdoria e la në huazim tek skuadra e Pristole, Seria C- A duke luajtur 27 ndeshje e realizuar 8 gola. Këtë sezon Vironi ka kaluar në huazim tek Venecia në Seria B. Po ashtu, Vironi ka qenë pjesë e të rinjëve të Italisë përgjatë vitit 2016 me U18 dhe U19. Më 11 gusht 2016, Vrioni bëri debutimin e tij në U-19 në një humbje 1-0 në shtëpi kundër Kroacisë U-19, ai luajti gjithë ndeshjen. Më 6 shtator 2016 ai shënoi golin e tij të parë ndërkombëtar, si zëvendësues, në minutën e 94 të fitores 3-1 në shtëpi ndaj Turqisë U-19.

Giacomo Vrioni kur luante me kombëtaren italiane U19

Megjithatë, në shtator 2018 ai u kthye në ekipin kombëtar nën-21 të Shqipërisë për shkak të prejardhjes së tij shqiptare. Alban Bushit sot e kishte titullar 19 vjeçarin i cili ja shpërbleu ftesën me gol dhe shqiponjë. Ndonëse Shpresat u mposhtën, vlen të përsëriten fjalët e Bushit i cili një javë më parë “vuri bast” se ai po ndërton një ekip mjaft premtues pas 2 a 3 vitesh. Një e pamë sot, Xhakomo Vironi. Nuk flet goli vetëm për të por edhe talenti e statistikat që e kanë shoqëruar në këto katër vite. Është vetëm 19 vjeç, por tek shpresat po rritet një “9” premtuese. Thjesht mbajeni shënim emrin e tij!./Shqipëria.ch/


Lajmi kryesor:

'Çmenden' shpresat U21, Itali-Shqipëri shënohen tre gola në shtesë, fitojnë 'azurrët' (VIDEO)


  • Sondazhi i ditës:

    Nisma e mazhorancës për shkarkimin e presidentit, sipas jush a duhet shkarkuar Ilir Meta?×

Lajmi i fundit

John

Raporti paraprak për shkarkimin e Metës: Cenoi rëndë marrëdhëniet e Shqipërisë me SHBA, nxiti dhunë dhe vetëgjyqësi, shkeli betimin si President