Dje hyri në fuqi ligji ‘anti-LGBT’ në Hungari, Orban: Përpjekjet e BE për ta shfuqizuar, të kota

Kryeministri Viktor Orban

HUNGARI- Dje hyri në fuqi ligji 'anti-LGBT' në Hungari, i cili është kundërshtuar nga Komisioni dhe Parlamenti Europain, por sipas kryeministrit, Viktor Orban përpjekjet e BE për ta shfquqizuar ligjin janë të kota.

Ditën e sotme Orban është shprehur se BE do që ne të lejojmë aktivistë të LQBTQ në shkolla, por Hungaria nuk do ta lejojë atë.

"Parlamenti Evropian dhe Komisioni Evropian duan që ne të lejojmë aktivistë dhe organizata LGBTQ të futen në kopshte dhe shkolla. Hungaria nuk do e lejojë atë," u shpreh Orban.

Ditën e djeshme, kryetarja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen ka reaguar sërisht duke mos rënë dakort me futjen në fuqi të këtij ligji. Von der Leyen ka deklaruar që nuk do të lejojnë që pjesë të shoqërisë të sigmantizohen.  

Ligji ‘anti-LGBT’ i miratuar është rreth një muaj më parë në Hungari. Sipas këtij ligji, fëmijëve nën 18 vjeç u ndalohen librat me përmbajtje mbi homoseksualitetin dhe mbi pedofilinë në tekstet shkollore ose filma. Ky ligj zbatohet edhe për reklamat.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Tony Ndreu: 08/07/2021 17:22

    Yes. I think is right decision.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ta legalizojë Shqipëria kanabisin për qëllime mjekësore?×

Lajmi i fundit

John

Trafik drogë nga Afrika drejt Spanjës, shkatërrohet organizata kriminale, mes të arrestuarve edhe një shqiptar! Sekuestrohet 1.6 ton hashash