Do të nxirrte nëndetësen në sipërfaqe, ja si duket mjeti robotik amerikan që gjeti Titanin në ujërat e Atlantikut

Do të nxirrte nëndetësen në sipërfaqe, ja si duket mjeti robotik amerikan që gjeti Titanin në ujërat e Atlantikut

Kompania që prodhoi mjetin robotik, që gjeti mbetjet e Titanit tha se përpjekjet e tyre ishin përqendruar në shpëtimin e menjëhershëm të  pesë anëtarëve që ndodheshin në bord.

Ata kishin punuar me anijen kanadeze Deep Energy, e cila kishte kapacitetin e ngritës për të sjellë Titanin përsëri në sipërfaqe.

Sakaq, dështimi i misionit të kërkim-shpëtimit të nëndetëses së zhdukur prej ditësh, nuk shpërbleu të paktën me një person të gjallë mundin disa ditor të ekipeve të kërkimit.

"Ne kemi qenë vetëm një pjesë e një përfshirjeje të pabesueshëm dhe dërrmues të shpëtimit detar," tha Pelagic Research Services me qendër në Massachusetts.

“Është një humbje e vështirë dhe zemrat tona janë me familjet dhe miqtë e të gjithë atyre që janë prekur nga kjo tragjedi”.


Lajmi kryesor:

Regjisori i Titanikut: OceanGate ishte paralajmëruar për rrezikun


M.T/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Tragjedi në Francë/ Bie zjarr në një pallat! 7 të vdekur, mes tyre 3 fëmijë

Tragjedi në Francë/ Bie zjarr në një pallat! 7 të vdekur, mes tyre 3 fëmijë