Mbërrin sot në Tiranë ish-sekretari amerikan Pompeo! Shtrëngoi duart me Ballën, nesër takim me Ramën

 Mbërrin sot në Tiranë ish-sekretari amerikan Pompeo! Shtrëngoi duart me Ballën, nesër takim me Ramën

Ish-sekretari amerikan i shtetit Mike Pompeo dhe Taulant Balla

Ish-sekretari amerikan i shtetit Mike Pompeo ka mbërritur sot në Tiranë, në kuadër të 100-vjetorit të marrëdhënieve diplomatike Shqipëri-SHBA.

I pari që takoi në Tiranë ishte kreu i Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla, ndërsa nesër në orën 09:00 pritet të zhvilloi një takim me kryeministrin Edi Rama.

Gjatë vizitës së tij në Tiranë Pompeo do të nderohet edhe me titullin e nderit “Doctor Honoris Causa” nga Universiteti i Tiranës. Në kuadër të “Javës Amerikane” dhe 100-vjetorit të marrëdhënieve diplomatike Shqipëri-SHBA do të zhvillohet një konferencë e organizuar nga Balla, në të cilën do të jetë i pranishëm edhe Pompeo.

Kjo është vizita e parë e Mike Pompeo në vendin tonë. Ai ka qenë sekretar i Shtetit Amerikan gjatë kohës kur presidenti i SHBA ishte Donald Trump.

Një ditë më parë amabasadorja e SHBA, Yuri Kim shpalosi gamën e gjerë të aktiviteteve në të gjithë vendin për të festuar 100-vjetorin e marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve.

J.GJ.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Festa e Shna Ndout, mijëra pelegrinë në Kishën e Laçit! Përmbyllen 13 të martat e shenjta

Festa e Shna Ndout, mijëra pelegrinë në Kishën e Laçit! Përmbyllen 13 të martat e shenjta