Dogji dhjetëra hektarë pyje dhe kullota, vihet nën hetim autori i zjarrit në Koçaj të Bulqizës

Dogji dhjetëra hektarë pyje dhe kullota, vihet nën hetim autori i zjarrit në Koçaj të Bulqizës

Zjarri në Bulqizë

Policia ka identifikuar dhe vënë nën hetim autorin e zjarrvënies në fshatin Koçaj të njësisë administrative Fushë-Bulqizë në malin e quajtur Livadhet e Karajt, ku u dogjën dhjetëra hektarë pyje dhe kullota.

Nën hetim është vënë R.L., banues në fshatin Koçaj, autori i dyshuar i zjarrvënies.

Sipas policisë, shkaku i rënies së zjarrit ishte djegia e disa barishteve nga autori, ndërsa situata mori përmasa alarmante, pasi zjarrfikësit e kishin të pamundur ndërhyrjen nga toka e për pasojë  kërkuan helikopter.

Zjarri është favorizuar nga era dhe për pasojë ka djegur dhjetëra hektarë pyje dhe kullota.

Drejtoria Vendore e Policisë Dibër apelon për qytetarët që në asnjë rast të mos ndezin zjarre, pasi ky veprim përbën krim dhe ndëshkohet penalisht, si dhe i fton ata që të denoncojnë në numrin 112, çdo rast të tillë, me qëllim ndërhyrjen e menjëhershme për shuarjen e flakëve dhe procedimin penal të shtetasve përgjegjës.

M.T/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vritet polici në Kosovë, a po reagojnë si duhet ndërkombëtarët ndaj Serbisë×

Lajmi i fundit

Përcillet për në banesën e fundit efektivi Afrim Bunajku, Osmani: Hero i çdo shqiptari

Përcillet për në banesën e fundit efektivi Afrim Bunajku, Osmani: Hero i çdo shqiptari