Emisioni i Rai 3, Rama: Sulm ndaj Melonit në kurriz të Shqipërisë! Shpifje për vëllanë tim, ngulmimi i moderatorit për Agaçin djallëzor

TIRANË- Kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish për emisionin 'Report' në Rai 3 për Shqipërinë dhe marrëveshjen me Italinë për emigrantët. Reagimi i gjatë në rrjetet sociale i Ramës, vjen si një përgjigje ndaj moderatorit Sigfrido Ranucci, i cili sipas Ramës ka vijuar me të njëjtat episode shpifjeje.

‘Të ngulmosh në gabim është djallëzore’, thotë Rama, duke iu referuar pretendimeve të moderatorit se gjithçka që publikuan është faktuar përmes përgjigjeve të Agaçit. Rama shkruan se moderatori ka vijuar me shpifjet, ndërsa thekson se sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Ministrave, Engjëll Agaçi iu përgjigj brenda kohës së kërkuar prej tyre, por përgjigjet nuk u pasqyruan.

Më tej, Rama thotë se këto shpifje po përdoren për të sulmuar kryeministren e Italisë, Giorgia Meloni në kurriz të Shqipërisë.

Mes rreshtave, Rama reagon edhe për akuzat ndaj të vëllait, Olsi Ramës, duke thënë se janë shpifje që i kanë marrë nga Shqipëria dhe i kanë përfshirë në emision. Kryeministri thekson se po pritet fjala e drejtësisë, duke qenë se Olsi Rama ka kallëzuar Gazment Bardhin në SPAK, pas e akuzoi se është i lidhur me laboratorin e drogës në Xibrakë.

Emisioni Report në Rai Tre në Itali u transmetua të dielën në mbrëmje, ndërsa flet për marrëveshjen e emigrantëve mes Shqipërisë dhe Italisë e lidh atë me Ëngjëll Agaçin, teksa ky i fundit ka njoftuar padi për shpifje për gazetarin italian Giorgio Mottola.

Reagimi i plotë i kryeministrit Edi Rama

Gjyshja ime, e cila më mësoi italisht më thoshte shpesh se të gabosh është njerëzore, por të ngulmosh është djallëzore. Ajo që më kujton tani është ky gabim tjetër nga emisioni "Report" në RaiTre, moderatori i të cilit ngulmon në mënyrë të bujshme me të njëjtat gënjeshtra të përfshira tashmë në episodin e neveritshëm për Shqipërinë.

Në të thuhet se sekretari i përgjithshëm i Këshillit të Ministrave të Shqipërisë “e ka vërtetuar me fakte atë që kemi thënë”! Fatkeqësisht, në episodin që ai mbron pa dobi, jo vetëm që nuk u fol për pyetjen e kryqëzuar me shkrim të viktimës së sulmit brutal, por para auditorit të "Report" iu tha se sekretari Agaçi nuk pranoi të përgjigjej.

Sikur të mos mjaftonte kjo gënjeshtër e bujshme, moderatori i tij doli të nesërmen në një televizion shqiptar për të ripërsëritur habinë e tij për faktin se pyetjeve të tij nuk u ishte përgjigjur kurrë, ndërsa siç tregojnë faktet ai i kishte marrë të gjitha përgjigjet me shkrim dhe brenda afatit që kishte kërkuar. Më pas ai vetë konfirmon se "Report" ka gënjyer kur shton se “në email-in e përgjigjes së Agaçit, ai konfirmon se ishte avokat i disa trafikantëve të drogës”.

Nëse ky është shërbim publik, unë jam Federico Fellini. Dhe nëse për këtë program të Shërbimit Publik një avokat penal nga një shtet ligjor, i cili si rregull nuk jeton duke mbrojtur shenjtorët, por duke mbrojtur supozimet kriminale ose kriminelët e dënuar, prandaj duhet të sulmohet sikur të ishte vetë një kriminel, kështu që këtu për të gjetur një logjikë të ngjashme është e pashmangshme t'i drejtohemi kujtimit të Shqipërisë kur figura e avokatit mbrojtës u varros nga regjimi gjakatar komunist si lebrozët në mesjetë.

Dhe kulmi vjen, moderatori thotë, sikur të kishte bërë një zbulim befasues, se Agaçi "konfirmoi se ka kontribuar, që kur u bë këshilltar ligjor i Ramës, për zbatimin e protokollit” për emigrantët mes Italisë dhe Shqipërisë, duke përdorur edhe pak logjikë bruto, pasi Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Ministrave nuk është këshilltari im ligjor, por ai ka mbajtur postin më të rëndësishëm institucional në Administratën Publike që nga viti 2013 ndërsa protokolli daton në vitin 2023.

Për respekt të Shërbimit Publik dhe gjithashtu si një detyrim ndaj dinjitetit të autorëve të këtij episodi shumë të gabuar të "Report", për momentin përpiqem të besoj se gjithsesi i gjithë kjo furi për të sulmuar Giorgia Melonin në kurriz të Shqipërisë nuk ishte një mëkat me keqbesim ndaj vendit tim dhe se edhe përfshirja e shpifjeve nga Shqipëria në Itali, (duke e përfshirë në punët e Shërbimit Publik edhe shpifjet ndaj vëllait tim kundër të cilave ai tashmë ka bërë kallëzim dhe pret fjalën e drejtësisë) ndodhi vetëm si rezultat i një lehtësie të padurueshme të qenies që gjithnjë e më shpesh në kohët e sotme fatkeqësisht pushton fuqinë fisnike të informacionit dhe e shndërron botën e së drejtës për lirinë e informacionit në një botë të shtypjes së lirive dhe të drejtave të njeriut.

Duke e siguruar moderatorin e RaiTre se gjyshja ime vazhdon të ketë të drejtë edhe në vdekje, e këshilloj me dashuri të mos ngulmojë në gabimin e atij episodi të tmerrshëm, por thjesht të mbyllë këtë faqe të palavdishme, duke publikuar ndoshta edhe këtë "kontributin tim të vogël" për shëndetin e Shërbimit Publik Italian.

 

Postimi Tëitter i kryeministrit Rama

SI.E./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • luli: 24/04/2024 12:53

  Aman u bone ene avokat i melonit... si do ja bente ajo pa ty. Po per listen e golave qe te rreshtuan ca do na thuash

  Përgjigju
 • armiqte e albanistanit smbarojne kurre: 24/04/2024 12:08

  muter te gjithe qe nga enveri , saluku , meta, rama , te gjithe e zhveshen e ropen shqiptarine qe nga fundi deri ne koke , e ne fund dalin engjej

  Përgjigju
 • Signor Nastradino: 24/04/2024 11:49

  Nuk mund te mungonte as statusi italisht nga sulltani: „Noi avere visto Tano Caridi a la tivu negli anni 90 e adesso che noi grandissimi e illustrissimi, noi volere fare come lui. Seguire piano punto per punto.“

  Përgjigju
 • Baçi: 24/04/2024 11:37

  Rama dhe te gjithe te tjeret qe po rrisin shkueshmerine e programit report: harrojeni sa me pare kete zallumahi. Programi report ka nje jete qe i tille ka qene, ben zollume dhe e le aty. Krijon teori e lidhje konspiracioniste duke kapur elemente te shkeputura. Ky gazetar ska len njeri pa peshtyre ne itali, ne EU e gjithandej, perfshire goditjen e bizneseve lokale apo globale. Sa me shume te meresh me kete program, aq me shume nder i ben. Thjesht harrojeni e mos e rruni hic. Po te degjonin italianet kete program, do kishin nderruar 100 qeveri e do kishin ber 10 revolucione

  Përgjigju
 • Pensionisti: 24/04/2024 10:23

  Te ngulmosh me motren Meloni eshte budalleku me i madh dhe djallezore. Mos u merzit se ne shqiptareve ne Itali kane 35 vjet qe na nxijne dhe kur degjojme ty qe na thua na mbajti Italia apo i kemi borxh per te shplare nuk na vjen mire. Po ti mbaj motren Meloni fort qe na do shume e do na jap pensione. Njesoj si idhulli i saj DUCE qe na donte shume.

  Përgjigju
  • Ilirjan: 25/04/2024 06:00

   Ty Shqiperia te katandisi pa buke, pa breke me 1990.Italia te ofroi mundesine te jetosh. Pak gje?! Epo Shqiperia nuk ta ofroi. Shume fshatare, bijte e tyre sot, une jam i LUMTUR kur i shoh, dhe mendoj se si do te kishin vazhduar te ishin si prinderit e tyre fatkeq, ne Shqiperine tone, vitet 1988,90,ku na luteshi te dyqani i bukes tu blinim buke ne "qytetaret", sepse as buke nuk blinin dot ne qytet. Sa per Rai3,dikush, i mencur u tha nje batute, nje ish gazetareje te "zellshme" qe u be politikane sot, si ky qafoku sot aspiron : ju jeni shume me e bukur se è mencur. Dhe ajo eshte nje shemtire qe te tremb diten.U bashkua Rai3 me tv syrin...!! Kjo i thote te gjitha.

 • Sondazhi i ditës:

  A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

Analiza: A mund ta zgjidhë FMN-ja krizën e borxhit të vendeve të varfra?

Analiza: A mund ta zgjidhë FMN-ja krizën e borxhit të vendeve të varfra?