Dokumentari më i ri me të rinjtë, Papa Françesku: Seksi është një nga gjërat më të bukura të dhëna nga Zoti! Komenti i tij për LGBT

Dokumentari më i ri me të rinjtë, Papa Françesku: Seksi është një nga gjërat më të bukura të dhëna nga Zoti! Komenti i tij për LGBT

Papa Françesku

Papa Françesku është bërë pjesë e një dokumentari në një dialog me të rinjtë titulluar ‘Amen’ që do të transmetohet në Disney+. Papa ka pranuar para të rinjëve se seksi është një ndër gjërat më të bukura që Zoti i ka dhënë njeriut.

"Seksi është një nga gjërat e bukura që Zoti i ka dhënë njeriut . Të shprehurit seksualisht është një pasuri. Pra çdo gjë që pakëson shprehjen e vërtetë seksuale. të pakëson edhe ty dhe të shteron këtë pasuri në ty. Seksi ka dinamikën e vet, ka arsyen e vet të ekzistencës.

Shprehja e dashurisë është ndoshta e gjithë pika e aktivitetit seksual. Pastaj çdo gjë që të tërheq nga një pjesë tjetër dhe që merr largimi prej jush nga ai drejtim zvogëlon aktivitetin tuaj seksual”. Papa pranon se të krishterët nuk kanë pasur gjithmonë një katekzë të pjekur mbi seksin.”- tha ai.

Në dokumentar, Papa flet për marrëdhëniet mes Kishës dhe botës LGBT. Një vajzë spanjolle prezantohet me emrin Celia e cila shpjegon se është jobinare dhe e krishterë.

"A e dini se çfarë është një person jo-binar?" e pyet ai Françeskun. Ai - raporton Osservatore Romano - i përgjigjet po, por ajo i shpjegon atij njësoj se një person jobinar është ai që "nuk është as burrë, as grua, ose, të paktën, jo plotësisht ose gjatë gjithë kohës".

Pastaj ai dëshiron të dijë nëse ka vend për diversitet seksual dhe gjinor në kishë dhe Papa përgjigjet se do njeri është bir i Zotit. 

"Çdo njeri është bijë e Zotit, çdo njeri. Zoti nuk refuzon askënd, Zoti është baba. Dhe unë nuk kam të drejtë të mos gjuaj askënd nga Kisha. Jo vetëm kaq, detyra ime është të mirëpres gjithmonë. Kisha nuk mund t'ia mbyllë derën askujt. Askujt". Menjëherë më pas, Papa kritikon ata që me Biblën si referencë justifikojnë përjashtimin nga komuniteti kishtar të të ashtuquajturës lëvizje LGBT. "Këta njerëz janë të infiltruar që përfitojnë nga Kisha për pasionet e tyre personale, për mendjengushtësinë e tyre personale. Është një nga korruptimet e Kishës", thotë Papa Françesku.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Himarë, shpërndarësi i drogës tenton t'i ikë policisë bën aksident

Himarë, shpërndarësi i drogës tenton t'i ikë policisë bën aksident