Dollari forcohet përballë lekut, euro e nis 2024-ën me rënie në këmbimin valutor

Dollari forcohet përballë lekut, euro e nis 2024-ën me rënie në këmbimin valutor

Kartëmonedha euro

Në fillimin e vitit 2024, monedha euro ka vijuar me rënie në këmbimin valutor duke forcuar pozitat ndaj lekut.

Sipas Bankës së Shqipërisë, një euro është këmbyer sot me 103.24 lekë, rreth 0.64 lekë me pak sesa ishte në fundjavën e fundvitit 2023. Ndërsa monedha e dollarit, u forcua me 0.46 lekë dhe aktualisht këmbëhet me 94.40 lekë.

Paundi britanik dhe franga zviceriane këmbëhen pothuajse në të njëjtat pozita që ishin para fundvitit 2023. Konkretisht monedha britanike ka pasur rënie me 0.28 lekë ndërsa franga zviceriane shënoi rënie me 1.31 lekë në kursin e këmbimit valutor.

 

Tabela e këmbimit valutor

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Ndeshja me Italinë, Mitaj: Goli shumë shpejt, u emocionuam! Me Kroacinë na duhet të futemi me psikologji më të mirë

Ndeshja me Italinë, Mitaj: Goli shumë shpejt, u emocionuam! Me Kroacinë na duhet të futemi me psikologji më të mirë