Donald Trump inkriminohet për herë të dytë! Po tani çfarë do të ndodhë?

Presidenti Donald Trump është fajësuar nga Dhoma e Përfaqësuesve disa ditë para largimit nga detyra, duke u bërë presidenti i parë amerikan që do të fajësohet dy herë, brenda një mandati të vetëm.

Tre fajësimet e mëparshme - ato të Presidentëve Andreë Johnson, Bill Clinton dhe vetë Trump - morën disa muaj para votimit përfundimtar, përfshirë hetimet në Shtëpi dhe seancat dëgjimore. Këtë herë u desh vetëm një javë pasi Trump inkurajoi një turmë të mbështetësve të tij të sulmojnë ndërtesën e Kongresit amerikan.

Demokratët dhe 10 Republikanë votuan për fajësimin e Trump për një akuzë: nxitjen e kryengritjes. Udhëheqësi i shumicës së Senatit në largim, Mitch McConnell ka thënë se Senati nuk do të fillojë diskutimin deri të Martën e ardhshme e cila është një ditë para se Demokrati Joe Biden të betohet si president. Është e paqartë, tani për tani se si do të vazhdojë ai gjykim dhe nëse ndonjë Republikan do të votojë për të dënuar Trump. Edhe pse procesi nuk do të ndodhë  sa kohë Trump të dalë nga zyra, ai ende mund të ketë efektin e parandalimit të tij për të kandiduar përsëri për president.

Sapo Dhoma të votojë për fajësim, kryetari i Dhomës mund të dërgojë  vendimin në Senat menjëherë - ose mund të presë pak. Kryetarja Nancy Pelosi nuk e ka deklaruar ende se kur do t'i dërgojë, por shumë demokratë në grupin e saj e kanë kërkuar që ta bëjë atë menjëherë. Pelosi tashmë ka caktuar nëntë menaxherë të fajësimit për të argumentuar çështjen kundër Trump në Senat, një shenjë që ajo do t'i dërgojë ata  shpejt. Sapo të dërgohen artikujt atëherë udhëheqësi i shumicës në Senat duhet të fillojë procesin e gjykimit.

Senati nuk është planifikuar të mbajë seanca deri në 19 janar e cila mund të jetë dita e fundit e McConnell si udhëheqës i Senatit. Sapo Zëvendëspresidentja Kamala Harris të bëjë betimin, udhëheqësi demokrat i Senatit Chuck Schumer do të marrë përgjegjësinë dhe do të përcaktojë se si do të vazhdojë gjyqi. McConnell tha se ai nuk do ta sjë Senatin përsëri mbi një bazë emergjente për të filluar gjyqin, kështu që më e hershmja mund të fillojë të martën. Kjo do të thotë se gjyqi do të zhvillohet pasi Trump të ketë lënë tashmë detyrën. McConnell vuri në dukje se tre gjykimet e mëparshme të Senatit zgjatën "respektivisht 83 ditë, 37 ditë dhe 21 ditë".  

Të gjithë sytë janë drejtuar nga McConnell

McConnell beson se Trump kreu shkelje të rëndë dhe e konsideron shtysën e demokratëve një mundësi për të zvogëluar presionin përçarës dhe kaotik mes republikanëve. Gruaja e tij, ish Sekretarja e Transportit Elaine Chao dha dorëheqjen nga Kabineti i Trump menjëherë pas trazirave. Por, pavarësisht dërgimit të sinjaleve, McConnell ka qenë karakteristikisht i qetë në publik. Në një shënim për kolegët të mërkurën lëshuar nga zyra e tij, McConnell tha se ai "nuk kishte marrë një vendim përfundimtar se si do të votojë". Nëse McConnell votonte për të dënuar, republikanët e tjerë do ta ndiqnin me siguri. Por asnjë senator republikan nuk ka thënë se si do të votojnë dhe duhen dy të tretat e Senatit. Disa republikanë i kanë thënë Trump të japë dorëheqjen, duke përfshirë Senatorin e Pensilvanisë Pat Toomey dhe Senatoren e Alaskës Lisa Murkoëski dhe shumë pak e mbrojnë atë.

Çfarë tjetër për Trump?

Nëse Senati do të dënonte, ligjvënësit mund të merrnin një votë të veçantë nëse do të skualifikohej Trump nga mbajtja e detyrës në të arrdhmen. Schumer tha të mërkurën: "Mos bëj asnjë gabim, do të ketë një gjyq për fajësimin në Senatin e Shteteve të Bashkuara; do të ketë një votë për dënimin e presidentit për krime të larta dhe shkelje dhe nëse presidenti dënohet, do të ketë një votë për ta ndaluar atë nga rikandidimi. ” Në rastin e gjyqtarëve federalë të cilët u fituan dhe u larguan nga detyra, Senati ka marrë një votim të dytë për të përcaktuar nëse do të ndalojë personin nga mbajtja e një tjetër zyre federale përsëri. Vetëm një shumicë e senatorëve do të duhej për të ndaluar atë nga zyra e ardhshme, ndryshe nga dy të tretat e nevojshme për të dënuar.

Akuza

 Artikulli me katër faqe i fajësimit thotë se Trump "rrezikoi rëndë sigurinë e Shteteve të Bashkuara dhe institucioneve qeveritare". Ajo u prezantua nga përfaqësuesit Demokratë David Cicilline nga Rhode Island, Ted Lieu nga Kalifornia dhe Jamie Raskin nga Maryland. Artikulli thotë se sjellja e Trump është në përputhje me përpjekjet e tij të mëparshme për të "përmbysur dhe penguar" rezultatet e zgjedhjeve dhe referon thirrjen e tij të fundit me sekretarin e shtetit të Xhorxhas, në të cilën ai tha se donte që ai t'i gjente më shumë vota pasi humbi garën në atë shtet. Trump ka pretenduar në mënyrë të gabuar se ka pasur mashtrim në zgjedhje dhe pretendimet e pabazuara janë përsëritur nga Republikanët e Kongresit dhe kryengritësit që protestuan dhunshëm në Capitol Hill.

S.M./B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    “Pol i tretë?!” A duhet që 20 partitë e reja të bashkohen kundër PS, PD, LSI?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Dalja e Vjosës nga shtrati në Vlorë, kryetari i Novoselës: Reshjet pushuan, uji tërhiqet gjatë natës! Përmbyten 5 banesa pranë lumit