Donald Trump përballet me 37 akuza lidhur me dokumentet e klasifikuara

Donald Trump përballet me 37 akuza lidhur me dokumentet e klasifikuara

1686288725_donaldtrump.JPG

Ish presidenti i SHBA-ve, Donald Trump përballet gjithsej me 37 akuza ndaj tij për dokumentet e klasifikuara.

Aktakuza e gjykatës së Floridas akuzon Trump se u ka treguar "dokumentet e klasifikuara të tjerëve" në dy raste.

Shkalla e parë ishte në Klubin Kombëtar të Golfit Trump në Bedminster, Neë Jersey, "gjatë një takimi të regjistruar audio me një shkrimtar, një botues dhe dy anëtarë të stafit të tij".

Asnjë nga këta persona nuk kishte leje sigurie.

Trump tregoi dhe përshkroi një "plan sulmi" që ai tha se ishte "përgatitur për të nga Departamenti i Mbrojtjes dhe një zyrtar i lartë ushtarak".

Trump më pas u tha individëve se plani ishte shumë konfidencial, "sekret" dhe shtoi gjithashtu "si president mund ta kisha deklasifikuar".

“Tani nuk mundem, e dini, por kjo është ende një sekret”, thuhet në aktakuzë të Trump.

Trump po akuzohet në këtë rast së bashku me ndihmësin e tij personal Ëalt Nauta. Disa nga akuzat në aktakuzë janë kundër Trump dhe Nautës - vetëm një është vetëm kundër Nautës.

Këtu është një përmbledhje e akuzave kundër ndihmësit të Trump:

Komploti për të penguar drejtësinë

Mbajtja e një dokumenti ose regjistrimi

Fshehja e korruptuar e një dokumenti ose regjistrimi

Fshehja e një dokumenti në një hetim federal

Skema për të fshehur

Deklarata dhe deklarata të rreme


Lajmi kryesor:

Donald Trump, ish-presidenti i parë në historinë e SHBA që akuzohet në gjykatë federale! Ndaj tij rëndojnë 37 akuza


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Muja s'i mjafton Antwerpit në Champions, Atletico Madrid i falet Moratës! Në fushë Milan, Barcelona dhe City

GOLAT/ Muja s'i mjafton Antwerpit në Champions, Atletico Madrid i falet Moratës! Në fushë Milan, Barcelona dhe City