‘Dopietë’ e Morata-s, Atletico fiton 3-1 Derbin ndaj Realit! S’mjafton Lukaku, Torino ndal 1-1 Romën, barazon edhe në Napoli

Real Madridi ka pësuar disfatën e parë të sezonit në La Liga pikërisht në ndeshjen që djeg më shumë. ‘Galaktikët’ humbën 3-1 derbin kundër Atletico-s, që e vulosi një ish si Morata me ‘dopietën’ e tij. Griezman dyfishoi me kokë para se Kroos të shkurtonte diferencat, por gjithsesi e patën të pamundur marrjen e 1 pike. Pas 6 javësh kampionat Real Madrid zbriti në vendin e 3, me 1 pikë më pak se Barcelona dhe Girona kryesuese.

Granda e Myrto Uzunit, i cili luajti titullar, pësoi një tjetër disfatë. Këtë herë kundër Las Palmas me rezultatin 1-0. Goli 3 pikësh u realizua në 92 pavarësisht se vendasit mbetën me 10 lojtarë që pas fillimit të pjesës së dytë.

Në Seria A Roma-s s’i mjaftoi goli i Lukaku-t pasi u ndal në barazim 1-1 kundër Torinos. Për belgun ishte goli i tretë rradhazi te verdhekuqtë e Mourinho-s, por në fund vlejti vetëm 1 pikë.

Në barazim, por pa gola u ndal edhe Napoli. Skuadra kampionë në fuqi e Seria A barazoi 0-0 në transfertën e Bologna-s. Kjo ishte ndeshja e tretë pa fitore e Napolit në kampionat që rriti zërat për shkarkimin e Rudi Garcias.

Në Premier League Neëcastle masakroi 8-0 Shefield United për të siguruar fitoren e dytë rradhazi dhe të 3 sezonale. E veçanta ishte se të tetë golat u realizuan nga autorë të ndryshëm.

Në Ligue 1 Paris SG fitoi 4-0 supersfidën e javës kundër Marseille-s. Për parisienët serinë e golave e nisi Hakimi, ndërsa shkëlqeu sulmuesi Goncalo Ramos me ‘dopietë’.

Përballja më historike në Holandë, ajo mes Ajax dhe Feynoord-it kampion në fuqi, nuk përfundoi këtë javë. Shkak u bënë ultrasit e skuadrës nga Amsterdami që nuk e përtypën rezultatin 0-3 që në pjesën e parë. Pasi e ndërprenë fillimisht për më shumë se 20 minuta, ata bënë të njëjtën gjë edhe kur lojtarët u rikthyen në fushë, duke e ndërprerë përfundimisht sfidën.

G.MO/E.H/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Sot 25 vite nga Çlirimi i Kosovës/ Deputeti kosovar: Tronditëse që ish krerët e UÇK-së mbahen në burg! Nga Kurti sot jemi nën sanksione

Sot 25 vite nga Çlirimi i Kosovës/ Deputeti kosovar: Tronditëse që ish krerët e UÇK-së mbahen në burg! Nga Kurti sot jemi nën sanksione