Dortmundi nderon veten dhe Gjermaninë, Bundesliga dërgon 5 skuadra në Champions League

Dortmundi nderon veten dhe Gjermaninë, Bundesliga dërgon 5 skuadra në Champions League

Dortmund feston suksesin ndaj PSG-së

Fitorja 1-0 e Dortmundit kundër PSG-së në gjysmëfinalen e parë të Champions League ka siguruar pikët që Bundesliga gjermane e futbollit nga edicioni i ri të dërgojë pesë skuadra në Champions League.

Tanimë është zyrtare, me futbollin gjerman që siguron një vend shtesë, teksa javë më parë një gjë të tillë e siguroi edhe Italia me Serie A. Kështu, Italia dhe Gjermania lënë pas Anglinë, me Premier League që është më pas sa i takon koeficientëve për të nxjerrë pesë skuadra në CHL. Kështu, Leverkusen, Bayern Munich, Stuttgart, RB Leipzig dhe Dortmund kanë siguruar një biletë që sezonin e ri do jenë pjesë e formatit të ri në Ligën e Kampioneve.

Tani Serie A dhe Bundesliga janë në garë për ekipin e gjashtë në Champions League dhe kjo varet nga ecuria e Romës ose e Bayer Leverkusen në Europa League.

Nëse Leverkusen ia del të fitojë Europa League, atëherë do jetë Bundesliga që sezonin e ri do dërgojë gjashtë skuadra në Ligën e Kampioneve.

Renditja dhe pesë skuadrat e para nga Bundesliga që shkojnë në CHL

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

‘A je shqiptar a? Momente gazmore mes tifozëve dhe gazetarit të Report Tv në Hamburg

‘A je shqiptar a? Momente gazmore mes tifozëve dhe gazetarit të Report Tv në Hamburg