Dosja 'Habilaj', Prokuroria përfundon hetimet për Tahirin, fati i ish-ministrit vendoset nesër

Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka përfunduar hetimin e dosjes në ngarkim të Saimir Tahirit, në përputhje me afatin tremujor të vendosur nga Gjykata. Të hënën, 15 tetor, Prokuroria e Krimeve të Rënda do të marrë një vendim të rëndësishëm për këtë çështje. Prej një viti, ish-ministri i Brendshëm është vënë nën hetim nga Krimet e Rënda si i dyshuar si bashkëpunëtor në trafikun e drogës me Habilajt. 

"Shqiptarja.com" ka mësuar se tre pritet të jenë opsionet e vendimmarrjes nga ana e organit të akuzës: shtyrje të afatit të hetimeve edhe me tre muaj të tjerë, gjë e cila pranohet edhe nga pala mbrojtëse e ish-ministrit, dërgimin e çështjes për gjykim apo edhe pushimin e dosjes për mungesë provash. 

Pak ditë më parë, Gjykata e Krimeve të Rënda vendosi zgjatjen e hetimeve për tre ish-policët e Vlorës të shpallur në kërkim, Jaeld Çelën, Sokol Boden dhe Gjergji Kohilën, të cilët ndodhen në arrati prej një viti. 

 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se Rama e Basha do të bëjnë kompromis për të ardhmen e Shqipërisë?

Komento

Komente

 • bledi 1: 15/10/2018 09:43

  babale fillimi .... i ka fobi PD efhe LSI ministrat e mbrendshem

  Përgjigju
 • Xhaferri: 15/10/2018 03:24

  ESHTE NE NDERIN E SHQIPETAREVE DHE TE NJE PJESE TE POLITIKANEVE TA SHOHIM TAHIRIN NE BURG

  Përgjigju
 • Faik: 15/10/2018 01:01

  Do ja rruajnè Lart e Poshtè , SAIMIR TAHIRIT ! S'kanè asnjè FAKT dhe asnjè PROVÈ kundèr SAIMIR TAHIRIT . Saimiri NUK ka VJEDHUR Zyrat e SHTETIT dhe SHQIPRARÈT , ashtu siç kanè bèrè PD KRIMI me LSI ZHVATJEN , prandaj 'lani' Halenè kur tè flisni keq pèr tè NDERUARIN Saimir Tahiri

  Përgjigju
 • emigranti: 14/10/2018 22:33

  edhe ky i paster del.ne fund te fundit 100 ton droge ka shitur.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Peleshi në Gjorm të Selenicës: Ka ende banorë në fshat, duhet evakuim urgjent! Të shmangim më të keqen