Drejtori i Policisë së Kosovës: Sulmet në veri të motivuara dhe orkestruara nga Serbia

Drejtori i Policisë së Kosovës: Sulmet në veri të motivuara dhe orkestruara nga Serbia

Gazmend Hoxha

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha, në një konferencë për media të enjten ka paraqitur të arriturat e këtij institucioni për vitin 2023.

Para gazetarëve, Hoxha ka thënë se situata e sigurisë së Kosovës në përgjegjësi për gjatë këtij viti ka qenë e qetë, përveç në veri të Kosovës ku siguria ka qenë e brishtë për shkak të sulmeve nga grupeve kriminale e terroriste në atë pjesë.

Drejtori i Policisë ka përmendur protestat e dhunshme në komunat veriore, ku janë sulmuar pjesëtarët e KFOR-it, gazetarët e qytetarët.

“Duke u ndalë në këtë konstatim po nxjerrim disa prej sulmeve dhe rasteve konkrete. Janë protestat dhe sulmet e dhunshme të grupeve kriminale që kanë ndodhur në katër komunat veriore me rastin e hyrjes së kryetarëve në objektet komunale, ku janë sulmuar policia, pjesëtarët e KFOR-it, gazetarët e qytetarët. Ka disa sulme të kryera gjatë këtij viti nga shteti serb, që na kanë çuar deri në këtë konkludim. Protestat, sulmi ndaj KFOR-it, Policisë së Kosovës, gazetarëve, qytetarëve, kidnapimi i policëve nga strukturat e policisë serbe me 29 Maj, pastaj sulmi terrorist në fshatin Banjskë. Të gjithë e dimë betejën e Banjskës dhe suksesin e Policisë së Kosovës në ketë sulm”, ka thënë ai.

Hoxha ka përmendur edhe operacionet policore për hetimin e zbulimin e parave të falsifikuara dhe falsifikim të dokumenteve.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • refat: 28/12/2023 18:33

    Cfar thote ky drejtor.....kete e di dhe bufi qe eshte dore e Beogradit.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Raportimi i Dumanit në Kuvend, Romeo Kara në Report Tv: Sulmet e opozitës treguan se problemin e kanë me drejtësinë! Për 21 janarin të thirren Ina Rama e Basha

Raportimi i Dumanit në Kuvend, Romeo Kara në Report Tv: Sulmet e opozitës treguan se problemin e kanë me drejtësinë! Për 21 janarin të thirren Ina Rama e Basha