Dy ditë pas aksionit për pastrimin e pyllit të Sodës, ende i ndotur, asnjë masë konkrete

Banorët por edhe bizneset e kanë kthyer pyllin e Sodës në një hot-spot mbeturinash, ku depozitohen si mbetje urbane ashtu dhe inerte të ndërtimit.

Pas ultimatumit të kryeministrit Rama, kryebashkiaku i Vlorës, Dritan Leli nxori 1100 punëtorë për pastruar pyllin gjatë fundjavës, por siç shihet panorama mbetet njëjtë, as thasët me plehra nuk janë larguar nga rruga.

Me një sipërfaqe prej 750 hektarë pisha ku pjesa me e madhe e territorit gëzon statusin  "zone e mbrojtur", pylli i Sodës është lënë në degradim të plotë prej dy dekadash.

Përpos mbeturinave problem mbetet edhe erozioni, ku siç shihet pishat e mbjella rreth viteve '70 janë tharë, ndërsa asnjë institucion nuk ndërhyn për ripërtëritjen e pyllit. 

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Vritet 38 vjeçari në Katund Sukth! Dy grupe të FNSH-së Tiranë nisen drejt Durrësit (EMRI)

Vritet 38 vjeçari në Katund Sukth! Dy grupe të FNSH-së Tiranë nisen drejt Durrësit (EMRI)