Dy vite nga tërmeti tragjik, bilanci i rindërtimit në Durrës: 214 banesa individuale dhe 14 godina arsimore të rindërtuara, 405 pallate të riparuara

Dy vite nga tërmeti tragjik, bilanci i rindërtimit në Durrës: 214 banesa individuale dhe 14 godina arsimore të rindërtuara, 405 pallate të riparuara

Sot data 26 nëntor shënon 2 vite nga tërmeti tragjik ku humbën jetën 51 persona. Në dy vite në vend ka vijuar procesi i rindërtimit të banesave dhe pallateve të shkatërruar nga tërmeti. Në Durrës, qyteti më i prekur nga tërmeti në bilancin e rindërtimit në këtë dy vjetor të tërmetit ka rindërtuar 214 banesa individuale dhe janë riparuar 405 pallate.

Gjithashtu 5270 familje prej dy vitesh po trajtohen me bonus qiraje, ku qeveria vetëm për Durrësit ka lëvruar 1.600.543.800 lekë për bonus qiraje

Në lidhje me rindërtimin e godinave arsimore deri tani kanë përfunduar 14 nga 31 godina që janë në proces rindërtimin. 

Rindërtimi vijon ende në Durrës, ku në proces janë:

-103 pallate - janë zgjedhur studiot projektuese

-43 pallate - është kërkuar fond për të vijuar procedurat e prokurorimit publik

-190- banesa individuale janë miratuar për demolim

-11 pallate - në proces ndërtimi/ përforcimi

Gjithashtu në Durrës janë përcaktuar edhe 4 zona të ndërtesave kolektive ku do të rindërtohen 42 pallate. Zonat janë përkatësisht në Durrës, ku pritet të rindërtohen 22 pallate, në Sukth do rindërtohen 10 pallate, në Manëz 8 pallate dhe në Katund i ri 3 pallate.


Lajmi kryesor:

Sot dy vite nga tërmeti tragjik, ç'ndodhi mëngjesin e 26 nëntorit që i mori jetën 51 shqiptarëve! Rama: Tragjeditë na sprovuan, jemi ngritur më të fortë


  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Ilir Yzeiri: Shqiptarët në Dyseldorf

Ilir Yzeiri: Shqiptarët në Dyseldorf