Planifikonte sulme terroriste në Evropë dhe Lindje të Mesme! SHBA ekzekuton liderin e shtetit islamik në veri të Sirisë

Planifikonte sulme terroriste në Evropë dhe Lindje të Mesme! SHBA ekzekuton liderin e shtetit islamik në veri të Sirisë

Foto ilustruese

Forcat amerikane kanë kryer një operacion me helikopter duke pasur në shënjestër një udhëheqës të lartë të Shtetit Islamik në Sirinë veriore. Mediat e huaja shkruajnë se udhëheqësi i shtetit islamik, dyshohet se ishte përgjegës për planifikimin e sulmeve në Lindjen e Mesme dhe në Evropë.

Komanda Qendrore e SHBA-së bën me dije se është eksekutuar shënjestra e operacionit, ndërsa të vdekur kanë mbetur dy persona të armatosur.

“Sulmi ka rezultuar me vrasjen e mundshme të individit të shënjestruar”, tha përmes një deklarate Komanda Qendrore e SHBA-së.

Rami Abdel Rahman, kreu i Observatorit Sirian për të Drejtat e Njeriut, konfirmoi se operacioni kishte ndodhur dhe tha se tre persona u vranë, dy në vendin e vetë operacionit dhe një i tretë në periferi të një fshati.

Observatori tha se sulmi ndodhi në fshatin Jarabulus, në lindje të Aleppos, pas mesnatës së së dielës.

Ai tha se forcat e koalicionit të udhëhequr nga SHBA kryen një sulm ajror në fshatin Al-Suëaida në rrethin Ghandoura në fshatin Jarablus, brenda zonave të kontrolluara nga forcat turke dhe fraksionet e tyre besnike.

Ky është aksioni i dytë i kryer nga SHBA brenda pak kohësh, pasi më herët gjatë këtij muaji, u ezkekutua një tjetër udhëhqeës i grupimittë shtetit islamik. 

 

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vritet polici në Kosovë, a po reagojnë si duhet ndërkombëtarët ndaj Serbisë×

Lajmi i fundit

Zjarr në një servis makinash në Xhafzotaj të Durrësit

Zjarr në një servis makinash në Xhafzotaj të Durrësit