E çojmë Adem Jasharin në Amerikë për disa klikime

E çojmë Adem Jasharin në Amerikë për disa klikime

Këngëtarja Eli Fara dhe Adem Jashari

Për aq sa dihet Adem Jashari nuk ka qenë kurrë në Amerikë. Por nga sot e tutje, sipas Top Channel-it nga Tirana dhe portaleve që e kanë përhapur “lajmin”, shikuesit e lexuesit shqiptarë duhet të besojnë se Adem Jashari ka qenë në Amerikë. Ky është titulli i lajmit të Top Channel: “Rrëfehet Eli Fara: Adem Jashari më kërkoi elegjinë për Enver Hoxhën, por…”. Portalet e kanë qëndisur këtë titull: “Eli Fara rrëfen takimin me Adem Jasharin në Amerikë: Më kërkoi t’i këndoja elegjinë për Enver Hoxhën, por me një kusht…”.

Eli Fara nuk e jep asnjë dëshmi se e ka takuar Adem Jasharin në Amerikë. Ajo krejt historinë e tregon kështu: kam kënduar në një restorant në Amerikë, viti 1996, në rendin e parë ishte një person që më thanë se e adhuron muzikën time, pastaj unë pyeta kush ishte, më thanë “quhet Jashar”. Dhe ky “Jashar”, të cilit Eli Fara nuk ia përmend emrin, i paskësh kërkuar këngëtares nga Korça të këndojë “elegjinë për Enver Oxhën” (Hoxhën).

Eli Fara thotë se këtë elegji (apo këngë) e ka kënduar më 1985 pas vdekjes (së Enver Hoxhës) dhe, sipas saj, ka qenë një këngë “shumë, shumë e bukur”. Kështu, me lehtësi, kthehet Enver Hoxha në studiot televizive shqiptare, jo si diktator, por si hero i këngës, vendit dhe kuvendit. Në vitin 2021! Dhe për ta bërë më “atraktiv” diktatorin shpiket një “Jashar”, i cili nga mediat shndërrohet në Adem Jashar. Hajde tash një grumbull klikimesh, kush bëhet merak për verifikimin e lajmit. Mjafton që Eli Fara e ka thënë. Një lajm që tingëllon si i dalë nga perandoria e fantazisë.

Përralla e Eli Farës vazhdon: ajo thotë se nuk mund ta kuptonte këtë “Jasharin” që e pëlqente këngën për Enver Hoxhën, ndërsa kishte qenë në burg në kohën e “monizmit”. Nga ligjërimi i saj nuk merret vesh ku ka qenë në burg “Jashari” – në Shqipëri apo në Jugosllavi. Thotë se “Jashari” i paskësh kërkuar ta këndojë këngën por ta heq atë strofën për Enver Hoxhën. Qe edhe një bonus nga përralla e Eli Farës që u bë lajm nacional: ajo tha se ky “Jashari” (pra, Adem Jashari) i paskësh thënë Eli Farës se: “Kam bërë shtatë aksidente dhe të shtatat i kam bërë me CD-në tënde në makinë”.

Paramendojeni Adem Jasharin duke e humbur kontrollin mbi veturë sepse e kanë entuziazmuar së tepërmi këngët si “Sa të deshte lalka ty”, “Kur nata Korçën e mbulon…”, “Qeraxhi i Grebenesë”, “Eja në prehër”, “As e vogël, as e madhe”. Paramendojeni Adem Jasharin jo duke dëgjuar këngë me çifteli për Azem Bejtën, por këngë dehëse nga tavernat e Korçës – dhe këtë ai e paskësh bërë në vitin 1996, në Amerikë. Atje madje paska ndërhyrë edhe në redaktimin e një kënge të Eli Farës.

Për aq sa dihet dhe në bazë të dëshmive të bashkëkohësve dhe atyre që e kanë njohur Adem Jasharin në vitet 90-të: në vitin 1996 Adem Jashari tashmë ishte kthyer nga Shqipëria në Kosovë dhe po merrej me organizimin e rezistencës së armatosur kundër terrorit serb. Por ndoshta ka qenë edhe në Amerikë – njëkohësisht. E ka parë Eli Fara. Ka folur me të. Dhe i ka treguar se ka bërë shtatë aksidente duke dëgjuar këngët e Eli Farës.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

Inceneratori i Elbasanit/ Përfundon mbrojtja, Lefter Koka dorëzon raport mjekësor se ka probleme psikologjike! GJKKO vendos më 5 tetor

Inceneratori i Elbasanit/ Përfundon mbrojtja, Lefter Koka dorëzon raport mjekësor se ka probleme psikologjike! GJKKO vendos më 5 tetor