E diagnostikuar me 'Hypotonia' ditën që lindi, apeli i hallës për ndihmë: Na ndihmoni të shijojmë aromën e saj të bukur dhe buzëqeshjen e ëmbël

E diagnostikuar me 'Hypotonia' ditën që lindi, apeli i hallës për ndihmë: Na ndihmoni të shijojmë aromën e saj të bukur dhe buzëqeshjen e ëmbël

Era e diagnostikuar me 'Hypotonia'

TIRANË- Prindërit e Erës kishin blerë krevatin e bardhë, karrocën e kuqe dhe shumë rroba të bukura, por këtë moment lumturie nuk mundën ta përjetonin si çdo çift tjetër. Era u diagnostikua me 'Hypotonia', një problem në muskuj ku një foshnje nuk mund të jetë në gjendje që të mbajë gjunjët dhe bërrylat e përthyer.

Halla e të voglës, Alba Gega kërkon sot një ndihmë sa më vogël të të gjithë qytetarëve, një ndihmë financiare pasi kurimi i Erës është i kushtueshëm dhe i pamundur që të kryhet në Itali.

"Unë po krijoj fonde për të mbështetur financiarisht mbesën time të vogël “Era”. Vëllai im dhe gruaja e tij jetojnë në Shqipëri. Era është fëmija i parë i vëllait tim. Ajo u ngjiz me shumë dashuri nga prindërit e saj. Kur prindërit e Erës njoftuan shtatzëninë, lajmi i mirë solli një lumturi të pashpjegueshme në familjen tonë, muajt na u dukën si vite. Erën e kemi dashur që kur mësuam për ekzistencën e saj. Për nëntë muaj gjatë gjithë konsultës mjekësore nuk u dyshua asnjëherë për diçka jonormale në zhvillimin e foshnjës deri në ditën e lindjes së Erës. Fillimisht mjekët vendosën për një lindje natyrale, por gjatë lindjes aty ku pati komplikime sepse pozicionimi i foshnjës ishte jo i përshtatshëm për lindje natyrale. Mjeku bëri një seksion C në minutën e fundit. Kur Era erdhi në jetë nuk pati asnjë reagim, nuk qau, nuk lëvizi, ajo nuk mund të merrte frymë. Menjëherë i japin ndihmën e parë duke e intubuar. Në fillim doktori tha se është e lodhur për shkak të gjithë procesit që ka kaluar dhe do të duhen disa orë për t'u rikuperuar. Por Era jonë e vogël që nga ajo ditë është në të njëjtën gjendje. Ajo u diagnostikua të nesërmen me Hypotonia. Në këtë moment prindërit e Erës kanë nevojë për mbështetje financiare. Në Shqipëri fatkeqësisht spitali publik nuk është në gjendje të sigurojë pajisjet e nevojshme për të mbajtur gjallë foshnjën tonë të vogël. Spitali privat ku ajo është shtruar ka tarifa shumë të larta. Një problem tjetër është se spitalet nuk kanë as staf të specializuar për rastin e Erës. Kërkohet transport i menjëhershëm në një spital të specializuar në Itali. Transporti dhe shtrimi në Itali është shumë i shtrenjtë. Prindërit e Erës po përjetojnë momente shumë të vështira. Ata blenë një krevat fëmijësh të bukur të bardhë, një karrocë të kuqe dhe kaq shumë rroba të bukura për vajza. Gjithçka ishte gati për Erën. Uroj sinqerisht që së bashku të bëjmë të mundur që prindërit e Erës shumë diell të shijojnë aromën e saj të bukur dhe buzëqeshjen e saj të ëmbël dhe një jetë të lumtur", shkruan halla Alba Gega.

Në total kërkohen 50 mijë euro, teksa deri më tani është arritur që të mblidhet rreth 9 mijë euro. Klikoni KËTU për të kontribuuar për Erën.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të miratohet ligji për amnistinë fiskale deri në 2 milionë euro?×

Lajmi i fundit

John

Përleshje e dy grupeve shqiptare në aeroportin e Perugias në Itali! 8 persona të arrestuar, momenti kur qëllohen me grushta e shkelma (VIDEO)