‘E liruan atë? Fantastike!’ doli në përgjime duke u gëzuar për lirimin e ‘Zotit të Drogës’ Elvis Demçe, jep dorëheqjen zëvendës ministri italian

‘E liruan atë? Fantastike!’ doli në përgjime duke u gëzuar për lirimin e ‘Zotit të Drogës’ Elvis Demçe, jep dorëheqjen zëvendës ministri italian

Paolo Signorelli dhe Elvis Demçe

Fraza antisemite dhe lavdërime për terroristët, kjo është përmbajtja e një bisede mes Fabrizio Piscitellit, i njohur si Diabolik, dhe Paolo Signorelli , zëdhënës i Ministrit të Bujqësisë Francesco Lollobrigida në Itali.

Lajmi raportohet nga ‘La Repubblica’ dhe bisedat janë marrë nga kopja mjeko-ligjore e celularit të Piscitellit të bërë në kuadër të hetimit për vrasjen Diabolik, lideri ultras i Lacios, ekstremist i djathtë dhe trafikant i drogës i vrarë në Romë në gusht të 2019-ës.

Nga mesazhet që të dy shkëmbyen në Whatsapp pesë vjet më parë, dalin edhe fraza ku Paolo Signorelli gëzohet për lirimin e eksponentit të krimit në Romë, shqiptarit Elvis Demçe, i njohur si ‘Zot i Drogës’.

Piscitelli: "E shfajësuan? Elvisin? Fantastike, hajde,” thotë zëvëndës ministri italian, i cili dha dorëheqjen nga ky post pas publikimit të bisedave.

‘Për sa i përket asaj që u botua në disa organe shtypi, dua të theksoj se nuk më kujtohet biseda, e cila supozohet se ka ndodhur shumë vite më parë dhe sot më ka habitur plotësisht. E ndjej gjithashtu të nevojshme të nënvizojë se distancohem nga përmbajtja serioze bisedës. Në pritje të zbardhjes së çështjes, kam komunikuar dorëheqjen time, me efekt të menjëhershëm, nga detyra e shefit të zyrës së shtypit të ministres Lollobrigida”,- shkruan Paolo Signorelli, zëdhënësi i ministrit të Bujqësisë dhe deputeti i IHD-ve Francesco Lollobrigida.

Kujtojmë se Demçe aktualisht ndodhet në burg për një sërë veprash penale dhe njihej si “Zot” i trafikut të drogës dhe veprimtarive të tjera kriminale në Romë. 

Mediat italiane i kanë bërë jehonë aktivitetit kriminal të Elvis Demçes në Romë. Përmes një artikulli me titull “Droga, mbledhja e borxheve, egërsia. Kështu bota e krimit shqiptar hëngri Romën”, La Republica shkruante disa muaj më parë se historinë e bandave kriminale të Romës që mbushën me drogë kryeqytetin italian. Grupi i shqiptarëve, drejtuesit e bandës Arben Zogu, Dorian Petoku dhe Elvis Demçe, evidentohen si sigures të vendi të rëndësishëm në tavolinën e mafias italine. 

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Zgjedhjet në Himarë më 4 gusht, Report Tv siguron vendimin e Kolegjit Zgjedhor: Regjistrimi deri më 14 korrik, më 27 nis fushata elektorale

Zgjedhjet në Himarë më 4 gusht, Report Tv siguron vendimin e Kolegjit Zgjedhor: Regjistrimi deri më 14 korrik, më 27 nis fushata elektorale