POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

E pamundura bëhet e mundur, së shpejti një vaksinë kundër mbipeshës

Foto ilustruese

Një nga problemet më të mëdha shëndetësore që është përhapur me të madhe në botë është Obeziteti.

Sipas studiueseve mbipesha është e lidhur edhe me shumë sëmundje të tjera vdekjeprurëse si kanceri, sëmundjet e zemrës dhe të tjera.

Madje, së fundmi shkencëtarët kanë arritur afër për ta krijuar një vaksinë e cila do të stoponte shtimin e peshës tek njerëzit me këtë problem.

Pavarsisht hulmutimeve të shkencëtarëve, edhe nuk ka diçka konkrete, mirëpo është duke u punuar në këtë drejtim dhe mjekët janë shprehur jashtëzakonisht optimist se do të arrihet deri tek ilaçi.

a.de./Shqiptarja.com
Komento