E rëndë në Fier/ 3-vjeçari ndërron jetë në kopsht! Burime: U mbyt nga kapuçi i xhupit teksa merrte çantën te varësja e rrobave! Shoqërohet në Polici edukatorja! Daja: Kishte shenja në qafë, duam drejtësi

FIER- Prindërit e kishin çuar si çdo ditë në kopësht, por janë lajmëruar rreth mesditës se fëmija nuk ndjehet mirë. Kanë mbajtur frymën në spitalin pediatrik të Fierit, ku fatkeqësisht kanë mësuar se vogëlushi 3- vjeçar nuk jeton më.

"Doktori më tha 'djali ka ardhur aty i pajetë, ne i bëmë të gjitha këto dhe djalin nuk e shpëtuam dot, më thanë që kishte një shenjë në grykë', për këtë duam drejtësi", tha daja.

Ngjarja e rëndë është regjistruar këtë të premte rreth orës 13:00 në kopshtin privat "Flatrat e dijes" në lagjen Sheq i Vogël të qytetit të Fierit. Nga hetimet paraprake dyshohet se i fëmija me mbiemër Kodheli ka humbur jetën aksidentalisht. Gjatë dëshmisë në polici, edukatorja ka thënë se fëmija ka mbetur i varur tek varësja e rrobave.

Burime nga policia thanë se "3-vjeçari ka tentuar të marrë çantën dhe i ka ngecur kapuçi i xhupit në varëse e për pasojë është mbytur.

Trupi i pajetë është dërguar në morg ku pritet të kryhet ekspertiza mjeko-ligjore, ndërsa janë shoqëruar edukatoret dhe drejtues të kopështit privat.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 15:29
Zbardhet shkaku i vdekjes te fëmija 3-vjeçar, u mbyt nga kapuçi i xhupit

1641561204_ambulanca.jpg

Report Tv ka mësuar detaje të reja për vdekjen e fëmijës 3-vjeç. Sipas informacioneve të siguruara nga uniformat blu, fëmija ka qenë i veshur me xhup. Ai ka shkuar te varësja e rrobave për të marrë çantën dhe kapuçi i xhupit ka ngecur te varësja dhe është mbytur.

Ora 14:59
Vdekja e 3-vjeçarit në kopshtin privat në Fier, daja: Djali kishte një shenjë në grykë

 

Daja i tre vjeçarit flet për vdekjen e fëmijës. 

"Unë jam daja i fëmijës. E kemi çuar në mëngjes djalin në kopsht, për të edukuar... më morën në telefon e më thanë hajde se djalin e keni keq, aty takuam doktorin, që ishte munduar të kthente djalin në jetë, ai më shpjegoi, më tha djali ka ardhur aty i pajetë, ne i bëmë të gjitha këto dhe djalin nuk e shpëtuam dot, më thanë që kishte një shenjë në grykë, për këtë duam drejtësi", tha daja.

/SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • ledri: 08/01/2022 02:34

  Mjere ku bie dhe shkofte ne parajse bebi vogel.Te vdesesh ne kopesht cfare do thuash me shume kjo i thote te gjitha.Njerezit qe punojne aty dhe kane lejuar te ndodhe kjo gje e pagofshin ke femijet e tyre qe tkuptojne cfare dhimbje tmershme eshte.Jan prish shqiptaret zot na ruaj se vec ai po vuri dore.

  Përgjigju
 • Iris: 08/01/2022 01:25

  Nuk eshte e veshtire te imagjinohet ngjarja.Femija duhet te kete patur cante shpine (supi) Dhe ka tentuar t'a vendose ne shpine me kurrizin e pozicionuar nga muri dhe varesja.Te gjitheve(kush ka canta shpine),mund t'ju kete rene rasti qe te beni nje veprim sikur i hidhni cantat siper,levizje qe ne kete rast eshte shoqeruar dhe me hedhjen perpjete per inerci dhe per shkak te cantes,te kapucit te xhupit dhe duke qene se femija ka qene shume afer murit e vareses,kapuci ka mbetur i kapur te varesja,dhe per rrjedhim dhe femija.Varesja duhet te kete qene shume me lart se gjatesia e femijes,se po te kishte qene me ulet,femija kishte per te ngecur ne te,por jo te mbytej e te vdiste.Ne rastin konkret varesja ka qene aq lart sa qe femija mund te kete perfunduar i varur duke qendruar ne maje te gishtave te kembeve ose dhe me keq.Dhe duke besuar qe ka bere tentative per t'u cliruar vete,e ka perkeqesuar me shume situaten,duke bere qe kapuci te futej dhe me thelle ne varese.Duke marre parasysh,gravitetin,lartesine,peshen e femijes dhe materialin e xhupit(ndoshta sintetik),peshen sa mban varesja,nuk eshte e veshtire qe te dalesh ne perfundimin qe nje incident i tille eshte i mundshem.Tani,nese femija ka qare,apo ka kerkuar ndihme,nese edukatoret e kane degjuar,apo nese kane certifikate per C.P.R.se bashku me ate te te qenit edukatore,eshte ceshtje tjeter.

  Përgjigju
 • Abcd: 07/01/2022 20:56

  Dhimbje pafund te shkaktojne ngjarje te tilla. Kemi niper e mbesa dhe te duhet te mbijetosh duke ia lene femijet ketyre njerzve te papergjegjshem,qe nuk kane pik niveli e bejne biznes me jeten e femijve. Po jetojme ne nje krize besimi ndaj cdo sherbimi ,sepse shteti nuk funksionon. Sepse eshte ai rregullatori ndaj gjithckaje,qe nga ai qe merr licencen per te hapur nje kopesht ,qe duhet te kete te gjitha hapesirat qe i nevoiten nje kopeshti,deri edhe tek percaktimi se ku vihen cantat e xhupat,te cilat per mosha te tilla nuk vihen ne varse,por ne kuti (secili duhet te kete kutine e vet ne lartesine e trupit) e deri tek edukatoret qe duhet te jene te kualifikuara. Ky eshte halli madh qe n’a ben ne si shoqeri te degraduar,sepse nuk po reagojme dhe po mesohemi me keto gjera aq shume ,sa do vij nje dite qe “do hame njeri tjetrin” dhe nuk do te n’a bej pershtypje. U prehte ne paqe ai yll i vogel! Ngushellime familjes!

  Përgjigju
  • Xhixhi: 07/01/2022 21:25

   Te lumte. Vetem se ne e kemi arritur ate degradim ku po e hame njeri tjetrin. Duket qarte ne kete rast se po behet nje padrejtesi dhe po fshihet e verteta.

 • Fshati: 07/01/2022 17:39

  Paska ngelur i varur dhe spaska qare aspak, asnje femije app edukatore nuk e ka pare. Fatekeqesi e madhe per prinderit por do te lendohen me shume pas gjykimit qe do te japin gjygjtaret e plepave.

  Përgjigju
 • Riku: 07/01/2022 17:32

  Probabiliteti qe te jete mbytyr ne kete forme eshte 100.000 here me i rralle se ta kete mbytyr dikush... nese ska pamje filmike mban era shqiptarllek ky perfundim... gjithsesi kjo kembane alarmi tregon rendesine e profilit te edukatorit ne kopshte si profesjon dhe jo si forme mbijetese... engjelli I vogel u prehte ne paqe... e pafalshme

  Përgjigju
 • Tmerr: 07/01/2022 17:12

  O Zot mos e provofte njeri po ku mbytet njeriu per 1 sekonde sa ka ndenjur ai femije pa e pare njeri

  Përgjigju
 • Eri: 07/01/2022 16:58

  Kjo eshte e tnerrshme, e si mund nje femije tre vjec te lihet vetem? Nuk eshte aspak bindese ka dicka qe nuk shkon!!! Ngushellimet me te sinqerta familjes, ska fjale ta pershkruaj nje dhimje te tiller.

  Përgjigju
 • kureshtari: 07/01/2022 15:40

  di kush te me thote se ku ishte edukatorja kur djali shkoi te merrte xhupin.a nuk duhet ta ndihmonte djalin ajo per tu veshur.shume keqardhje per familjen e vogelushit dhe ngushellime te sinqerta

  Përgjigju
  • sss: 09/01/2022 14:18

   Edukatorja ka qene duke percjelle femijet e tjere.

 • Niku: 07/01/2022 14:42

  Me ligj kush ben edukatorin duhet te beje nje kurs te ndihmes se shpejte

  Përgjigju
  • RR KAVAJES: 08/01/2022 10:55

   joduhet por eshte me detyrim dhe si mund ta lesh vetem femijen te zhvishet?

 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Kievi konfirmon se grupi Wagner është kthyer në lindje të Ukrainës

Kievi konfirmon se grupi Wagner është kthyer në lindje të Ukrainës