Edhe Lushnja në festë për të mirëpritur pranverën, dje aktivitete në shkolla dhe u ndezën zjarre në mbrëmje, sonte drekat familjare

 

Dita e Verës është festuar me atmosferën e zjarreve në qytetin e Lushnjës. Pas festes me performancen e fëmijëve nga shkollat e qytetit dje gjatë gjithë ditës, në mbrëmje u ndezën zjarre.

Zjarri simbolizon lënien e ditëve të ftohta dhe ardhjen e stinës së pranverës ku ne sheshin kryesor te qytetit u ndezën zjarre dhe program festiv për vogëlushet. Kjo festë pagane vijon të jetë një traditë e cila festohet çdo vit.

Fëmijët janë ata që shprehin lumturi dhe gëzim në këtë ditë duke kapërcyer zjarret që sipas ritualeve thuhet se me dimrin ikin dhe të ligat. Traditës së ndezjeve të zjarrit në mbrëmjen e datës 13 e pason data 14 Mars ku qytetarët bashkohen ne familjet e tyre.


Lajmi kryesor:

Sot Dita e Verës, festohet në të gjithë vendin! Në Elbasan dhe Tiranë organizohen aktivitete të ngjeshura! Rama uron nga 'kryeqyteti i festës'


K.T./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

Dekonspirimi i aksionit për arrestimin e Dakos, SPAK nis hetimet ndaj personave që nxorën sekretin hetimor

Dekonspirimi i aksionit për arrestimin e Dakos, SPAK nis hetimet ndaj personave që nxorën sekretin hetimor