Edhe me rregullin e ‘Sundimit të gjashtës’, Britania e Madhe regjistron 4000 raste të reja dhe 20 viktima

Britania e Madhe tha se gjatë 24 orëve të fundit në vend u regjistruan 3991 raste të reja infeksioni dhe 20 viktima Covid.

Sipas autoriteteve, që prej fillimit të pandemisë numri total I të prekurve nga koronavirusi është rritur në 378 219, për një total viktimash prej 41 684.

Prej tri ditësh ka nisur "Sundimi i gjashtës". Çfarë do të thotë? Për shkak të rritjes së mprehtë të infeksioneve të koronavirusit në ditët e fundit, qeveria e kryeministrit Boris Johnson ka vendosur ndalimin e takimeve dhe grumbullimin e më shumë se 6 personave që nuk i takojnë të njëjtës bërthamë familjare, si në ambiente të mbyllura ashtu dhe në ato të hapura. Deri tani kufiri i grumbullimit të njerëzve ishte deri 30 persona.

Duke qënë se nga rregulli janë të përjashtuar sektorët e prodhimit, zyrat, bizneset, dasmat, funeralet, institucionet fetare, eventet sportive të hapura për publikun dhe sigurisht shkollat, masa e re e "rregullit të gjashtës”  do të ndikojë kryesisht në pub-et, restorantet dhe vizitat në shtëpi.

Por nëse në restorante nuk do të ketë më tavolina me më shumë se gjashtë persona, si mund të kontrollohen takimet private? Edhe gjatë momenteve më të vështira të bllokimit prej pandemisë, policia britanike ka kryer shumë rrallë kontrolle për respektimin e masave…Tani situata duket se del nga kontrolli, veçanërisht tek të rinjtë, grupi 18-25 vjeç që përfaqëson pothuajse 40% të infeksioneve.


Lajmi kryesor:

Italia regjistron 1585 raste të reja dhe 13 viktima! OBSH: Situata në Europë, shumë serioze... Zile alarmi Covid në Spanjë


  • Sondazhi i ditës:

    A ju duket e drejtë që studentët e pavaksinuar të frekuentojnë auditorët duke rrezikuar shëndetin e të tjerëve?×

Lajmi i fundit

John

Skoci/ 16- vjeçari akuzohet për goditje me thikë në stacionin hekurudhor ndaj një të mituri 14- vjeçar