Edhe një fundjavë tjetër protestash në Bjellorusi, dhjetëra arrestime

Edhe një fundjavë tjetër protestash në Bjellorusi, dhjetëra arrestime

Mijëra njerëz sot kanë mbushur si çdo ditë sheshin e Minsk-ut në Bjellorusi për të kërkuar dorëheqjen e Presidentit Aleksandër Lukashenko, i akuzuar se po mban pushtetin pasi manipuloi zgjedhjet e organizuara më 9 gusht

Sipas burimeve lokale, forcat e sigurisë kanë arrestuar dhjetra protestues në rradhët e grave të cilat tashmë janë bërë simbol i këtyre demostrimeve.

Bashkimi Evropian ndërkohë po shqyrton një listë me sanksione kundër një sëri zyrtarësh të qeverisë dhe policisë të cilët akuzohen se kanë dorë në manipulimin e rezultatit zgjedhor dhe për dhunë ndaj protestuesve.

Sipas një raporti të OKB, deri tabi në Bjellorusi janë arrestuar më shumë se 10 mijë protestues paqësorë dhe nga reporterët janë konstatuar rreth 500 raste torturash të kryera nga agjentë të shtetit.

Sipas Lukashenkos, demonstratat mbështeten nga fuqitë e huaja, nga SHBA dhe ata që ai i ka quajtur si satelitë të saj, vendet fqinje me Bjellorusinë.


Lajmi kryesor:

Bjellorusia akuzon Perëndimin për nxitje të 'kaosit dhe anarkisë'


  • Sondazhi i ditës:

    Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Shëngjin/ 7 turistë kërkojnë ndihmë, varka e tyre me pedale po fuste ujë 2 milje nga bregu! Shpëtohen nga policia