Edhe Roma ndërton incenerator për të shpëtuar qytetin nga kriza e plehrave

Edhe Roma ndërton incenerator për të shpëtuar qytetin nga kriza e plehrave

TIRANË- Kryeqyteti i Italisë, Roma, ka vendosur të ndërtojë një incinerator për djegien e plehrave. Ky projekt i kryebashkiakut Roberto Gualtieri cilësohet si shpëtim për qytetin nga plehrat por edhe pika e kthesës për ringritjen e Romës, sipas një shkrimi të publikuar në New York Times.

Artikulli përshkruan situatën alarmante në të cilën ndodhet Roma me plehrat, e cila u përkeqësua edhe më shumë gjatë verës me vendosjen e zjarreve të qëllimshme në impiantet e plehrave, çka solli një ndotje të madhe të ajrit në kryeqytetin e lashtë europian.

Sipas “New York Times”, inceneratori i Romës kap vlerën e 600 milionë euro dhe pritet të përfundojë në vitin 2025. Ky impiant do t’i kthejë plehrat e Romës në energji. Kryebashkiaku Roberto Gualtieri është i vendosur ta zbatojë projektin që i jep fund situatës dramatike të mbetjeve.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Bajza: 31/08/2022 15:58

  vendosje produkti

  Përgjigju
 • Dhendri i Besnik Bekteshit: 31/08/2022 15:54

  Dakort, por ne Rome do te ndertohet , ndersa ne Tirane parate jane marre por nuk u ndertua dhe as qe mundet te ndertohet. NUK DO NDERTOHET NE TIRANE. Mbajeni ne shenim !

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Amaneti i babait për bijën e tij në 25-vjetorin e çlirimit të Kosovës

Amaneti i babait për bijën e tij në 25-vjetorin e çlirimit të Kosovës