Rama paralajmëron një tjetër ‘non grata’ nga SHBA? Kryeministri: Po përgatitet 'tava', personin tjetër do ta shihni vetë

Kryeministri Edi Rama ka palarajmëruar sot në kuvend se një tjetër ‘non grata’ do të shpallet nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Teksa ka folur në Kuvend Rama tha se opozita e shikon Departamentin e Shtetit në Shtetet e Bashkuara ‘si një byrektore si mund ta mendoni që furnizohen nga unë dhe gjiza ime’, duke iu referuar informacioneve që e shpallën ‘non grata’ Sali Berishën’.

"Tani e dini kush është më e bukura në këtë histori me histeri propagandistike? Flasin dhe akuzojnë ata që kur ishin në qeveri paguan miliona, miliona këta nga taksat e shqiptarëve, janë të shënuara për lobim në SHBA për të na goditur ne, ju dhe mua bashkë duke eksportuar më kamion lobistësh të mirënjohur për hir të së vërtetës, amerikanë gjyle të panumërta në Ëashington. Sikur non gratat të nxirreshin me lek si byrekë nga sporteli i Departamentit të Shtetit këtu vetëm Pandi Majko do kishte shpëtuar nga ne që jemi këtej pa u damkosur jo non gratë, imagjinoni ku do ishin Fatmiri me Gramoz Ruçin bashkë me mua po e po. Do ishim non grata dhe jo me damkë e jo për të bërë thirrje për të dalë për protesta, por s’do dilnim dot nga shtëpia. Ka 100 vjet që kjo botë thotë që Amerika blen, Amerika palos, Amerika dyllos kë të dojë, por ja që bota s’kish parë gjë akoma se dolët ju nga Lana që zbuluat se Amerikën e bleka deri dhe një farë Edvin Kristaq Rama me banim në Surrel, e paloska Amerikën me gjithë FBI-në një Goni Goni nga Tropoja që banon në Bronks dhe në fund pastaj për lezet e dylloska me gjithë CIA-n një Dori Duçka nga Shqipëria, poli agjent që banon te kthesa e TEG-ut. Pika, pika kush e ka qeverisur Shqipërinë", tha Kryeministri. 

Në fund po me batutë ai e paralajmëroi një tjetër ‘non grata’.

“Ju presim më 14 maj për të na mundur siç na keni mundur gjatë këtyre 9 viteve. Deri atëerë, kujdes se byrektorja vijon punën, gjiza ka arritur dhe hokllaia po ushtron brumin tjetër për tavën që pret të hyjë në furrën e rindezur. Personin në fjalë do e shihni vetë”, tha Rama.

Nuk dihet ende se për këtë e ka fjalën Kryeministri Rama për t'u shpallur 'non grata'. Kujtojmë se para se Sali Berisha të futej në listën e zezë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ishte po Rama i cili dy vite para e pyeste jo pa qëllim: "Sali me dash e kalon dot oqeanin".  Sali Berisha u shpall ‘Non Grata në 19 maj 2021, ku Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken me anë të një njoftimi shkruante “Veprat e korrupsionit të ish-Presidentit të Shqipërisë, Sali Berisha, minojnë demokracinë në Shqipëri. 

Shtetet e Bashkuara të Amerikës deri tani ka sanksionuar deri tani 5 persona 'non grata' në Shqipëri, ish deputetin Aqif Rakipibiznesmenin Ylli Ndoqi, ish kryeprokurorin Adriatik Llalla, ish kryebashkiakun e Durrësit Vangjush Dako, ish deputetin dhe biznesmenin Tom Doshi

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Arbërori: 02/03/2023 18:22

  Edvin shkjau shqipfolës ështé tradhtar i pështirë i kombit Shqiptarë. Ky i pështirë duhet larguar dhe jo vetëm nga qeverisja por edhe nga Shqipëria…!

  Përgjigju
 • Gjergj: 02/03/2023 17:35

  E kemi kryeministèr tè vèndit tonè, zotèrinè, apo "zèdhènès tè korridoreve" tè atyre qè bèjnè sikur janè nè lidhje tè drejtpèrdrejtè me departamentin e shtetit? Po mirè more zotèri,,,ja ta zèmè se nesèr vjen ajo shkresa nga SHBA pèr non gratèn Meta. Çfarè prentoni ju personalisht nga ajo? Ju, kini bèrè pazare amorale me non gratat, sa i kini luajtur themelet kèsaj republike. Pas shpèrthimit tè Gèrdecit,,ju i rrihnit shpatullat atij non gratès gèrdallè, qè sot e quani tè vdekur? Atè tjetrin, e bètè president, me votat tona tè pas 21 janarit. Çfarè arsye kini ju personalisht pèr tè rrahur gjoksin, pèr vendime qè nuk kanè tè bèjnè fare me ju. Tè mè ndjeni more zotèri por pèr mendimin tim,,ju sot,,duhet tu pèrgjigjeshit çdo pyetjeje nè kuvend pèr atè aferè, qè nè çdo vènd europian, do kishte shkaktuar njè tèrmet politik. Pèr ju, kjo èshtè NORMALE. Asgjè nuk èshtè normale, z.Rama. Ju personalisht, jeni garancia qè non gratat shqiptare nuk pèrballen me ligjin dhe shijojnè milionat e vjedhura. Ju nevojiten ata,,,,pèr tu fshehur pas tyre. Po shkuan ata,,,,ju do jeni kurbani i radhès. Hajdutèria e kabinetit tuaj ministror, nuk dallon aspak nga hajdutèria e non gratave. Vetèm ju, kini atè mendimin personal se pèrgjegjèsia na qènkèsh personale. Gjysma e ministrave nè burg apo me çèshtje tè hapura,,,,,,,kryeministri ynè qelibar,,,nuk di gjè,,,as kush vodhi dhe as kush grabiti. Shtet i çuditshèm ky yni,,,pa institucione sigurie qè informojnè kryeministrin.!!!

  Përgjigju
  • Gjergj: 02/03/2023 19:47

   @Thoma.Ata tè vjetrit nga fshati juaj, paskan qènè vèrtetè "filozofè". Ti, u paske ngjarè atyre, komplet. Ik ore debil Janulle.

  • Thoma: 02/03/2023 19:30

   Pershendetje,spa durim te lexoj te gjithen shkrimin tend .por ne qe komentojm ketu jemi atdhedashes e shpresojm ne """" se nje dite do jetojm normal si gjith kombet ,si gjith njerezit . Por harrojm se nje nga te paret tane ka then ,nuk behet shqiperia me shqiptaret . Dhe realisht cdo fjal e te vjeterve tan eshte e vertet ,Po kete pse mos ta pranojm ?????

 • nipi i maks velos: 02/03/2023 17:26

  jep doreheqjen o legen kryeminister ,,se do ti qi...me turinjte.....

  Përgjigju
 • emiri: 02/03/2023 17:09

  edhe ti je ne tave o rama o i degjeneruar,,o hajdut i felliqur....

  Përgjigju
 • Alb: 02/03/2023 16:33

  Po ky sa mir i di eshte ber si llotari kjo nongrata pastaj cpo i intereson kujt se shpallesh nongrata kur ne shqiperi je po kryeminister ose drejtues partie.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Finalja e Euro 2024/ Tifozët anglezë pinë, urinojnë dhe zihen! Ka arrestime para finales

Finalja e Euro 2024/ Tifozët anglezë pinë, urinojnë dhe zihen! Ka arrestime para finales