Eduard Zaloshnja: Regjistrimi i 'PDR'-së, i pashmangshëm

Sali Berisha në sulmin e 8 janarit në PD

Për t’i marrë zyrën Bashës nuk nevojiten 44 mijë përkrahës të Berishës në oborrin e SHQUP-it. 1000 përkrahës të tij të zjarrtë, të pajisur me mjetet e duhura, mund ta zaptojnë atë zyrë. Por problemi është se, në çastin kyç, ndërhyn fort policia, dhe përkrahësit e zjarrtë përfundojnë tek bregu i Lanës…

Beteja ligjore për t’i marrë vulën Bashës mund të jetë më pak dramatike, por me pak gjasa të ketë sukses për disa vjet. Vendimet e gjykatës së Tiranës mbi dy statutet e depozitura (një i PD-së zyrtare dhe një i Komisionit të Rithemelimit të PD-së) mund të zvarriten me lloj-lloj justifikimesh deri pranverën tjetër. Dhe më pas, vendimet e shkallës së parë mund të apelohen në shkallët më të larta të gjyqësorit…

Pas 15 muajsh, Komisioni i Rithemelimit të PD-së do të gjendet para një dileme të fortë – ose të regjistrojë zyrtarisht PDR-në (Partia Demokratike e Rithemeluar) për zgjedhjet lokale, ose të zaptojë Kryeministrinë. Por këtë të dytën s’ka gjasa fare ta realizojë, kur edhe SHQUP-in nuk e zapton dot…

Me pak fjalë, e vetmja zgjidhje do të mbetet regjistrimi zyrtari PDR-së para zgjedhjeve lokale, me shpresën se mund të fitojë ca bashki në Veri.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni vizitën e presidentit turk Erdogan në Shqipëri?×

Lajmi i fundit

John

SHBA: Rusia mund ta pushtojë Ukrainën në çdo moment