Ekonomia e Shqipërisë këtë vit do të rritet me 3.8%, Banka Botërore: Variantet e reja po shtojnë pasigurinë

Ekonomia e Shqipërisë këtë vit do të rritet me 3.8%, Banka Botërore: Variantet e reja po shtojnë pasigurinë

Foto ilustruese

Pas një rritje të shpejtë në vitin e kaluar, ekonomia e vendit pritet të ketë një rritje më të ngadaltë gjatë këtij viti. Banka Botërore në raportin e fundit për Perspektivat Ekonomike Globale, parashikon që rritja ekonomike e Shqipërisë do të jetë 3.8%, nga 7.2% që janë pritshmëritë për vitin që lamë pas.

Sipas raportit rritja ekonomike për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut do të nxitet më tej nga reformat që do të ndërmerren për anëtarësimin në BE. 

“Në Ballkanin Perëndimor, rritja parashikohet të e moderuar në 4.1% 2022 dhe 3.8% në vitin 2023. Rimëkëmbja pritet të humbasë vrullin ndërsa besimi është dëmtuar nga pasiguria në rritje e politikave, veçanërisht në Bosnje-Hercegovinë. Rritja afatmesme në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut do të nxitet duke përshpejtuar reformat strukturore në përgatitje për anëtarësimin në BE”, thuhet në raportin e Bankës Botërore. 

Sipas raportit, rritja në afatin e mesëm e Shqipërisë, dhe Maqedonisë së Veriut mund të nxitet nga përshpejtimi i reformave strukturore në kuadër të përgatitjeve për anëtarësimin në Bashkimin Evropian, duke marrë parasysh që ky proces nuk shtyhet më tej.

Rreziqet e ekonomive që listohen në raportin e Bankës Botërore kanë të bëjnë me variantin Omicron, me rritjen e çmimeve, me uljen e prodhimit global, rritje të pabarazive apo thellim të mëtejshëm të varfërisë. 

“Rreziqe të ndryshme negative po turbullojnë perspektivën, duke përfshirë ndërprerjet ekonomike të njëkohshme të drejtuara nga Omicron, pengesat e mëtejshme të ofertës, rritje inflacionit”, thuhet ndër të tjera në raport.

(Klikoni këtu për të parë dokumentin)

M.Q./AV/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria mbetet me një Gjykatë Apeli në Tiranë, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Gafë e rëndë nga Kumbulla, Cremonese eliminon Romën nga Kupa e Italisë

VIDEO/ Gafë e rëndë nga Kumbulla, Cremonese eliminon Romën nga Kupa e Italisë