Ekskluzive/ Greqia: Negociata me BE në 'këmbim' të rikthimit të marrëveshjes së detit me Berishën e Bashën në 2009

Qeveria e re greke do synojë t’i bëjë presion Shqipërisë me bllokimin e integrimit në Bashkimin Europian me qëllim që të rikthejë Marrëveshjen e Detit të 2009 të firmosur nga Sali Berisha e Lulzim Basha. Këtë plan e ka zbuluar ish-ministrja e Jashtme e Greqisë e asaj periudhe Dora Bakojanis, motra e kryeministrit grek, Qiriako Micotaqis, aktualisht deputete dhe një nga drejtueset e partisë në pushtet Demokracia e Re, gjatë një diskutimi të saj në parlamentin grek.

Marrëdhëniet me Shqipërinë janë në një situatë e cila ka shkuar drejt përkeqësimit në vitet e fundit. Nuk mund të krahasohen fare marrëdhëniet që kemi tani me Shqipërinë me ato që kishin ne më parë, në kohën kur firmosëm Paktin në periudhën e Qeverisë të Kosta Karamanlis”, ka thënë fillimisht Bakojanis për të zbuluar më pas se çfarë synon qeveria e re greke.

Mendimi im është që ajo marrëveshje nuk duhet braktisur. Më së shumti u braktis nga qeveria e mëparshme në një përpjekje të kërkimit të një marrëveshje të re. Megjithatë ne duhet që bazën e asaj marrëveshje ta ruajmë, sidomos tani që shqiptarët kanë kërkesa nga qeveria e Greqisë. Meqenëse shanset nuk shfaqen dendur në politikën e jashtme, tani që na e kanë nevojën, fjalët e qarta do të sjellin edhe rezultate të qarta”.

Marrëveshja e 2009 me Greqinë u rrëzua nga Gjykata Kushtetuese në prill 2010 si antikushtetuese. Kjo marrëveshje u hartua në kohën e qeverisë së partisë Demokratike dhe u firmos nga kryeministri i asaj kohe Sali Berisha dhe nga kreu aktual i demokratëve Lulzim Basha që ishte ministër i Jashtëm. Në këtë marrëveshje Shqipëria i dhuronte Greqisë një pjesë të hapësirës së saj detare, e cila ka rezultuar e pasur me gaz e naftë. Kujtojmë që pak ditë më parë, Kryeministri Micotaqis, deklaroi se respektimi i minoritetit grek është kusht për hapjen e negociatave me Shqipërinë, por mesa duket oreksi i Greqisë është zmadhuar.

Fjala e Dora Bakojanis për marrëveshjen e detit

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • S'duam te futemi tek gjiri i djallit.: 14/09/2019 06:51

  Po kjo europa e bashkuar u shofte e u shkaterrofte nje ore e me pare. Ajo s'eshte gje tjeter veçse nje organizim e plan i djallit per te djegur e tretur kombet e rracat, kulturat e gjuhet, te veçantat e bukurite qe kane popujt. Ata duan qe ti komandojne me lehte njerezit e ti kthejne ne skllever moderne me çip ne qafe apo krah. Thjesht qenie biollogjike pa identitet e dinjitet. Vdekje europes se bashkuar. Rrofshin Popujt dhe Kombet e Lira e te Pavarura.

  Përgjigju
 • Populli: 14/09/2019 03:24

  Grekeve vetem Erdogani jua tredh koqet.

  Përgjigju
 • edi: 14/09/2019 02:18

  Ne kembim te marreveshjes Berisha Basha me Ndershmeri dhe Liri or .Keto lidere na kane nderuar dhe do na nderojne ne te ardhmen ,dikur bene cfare bene Sot duan zgjellje te lira TE NDERSHME e LIRA , Fjale magjengjyese dhe shume prekese Popull .Z.Spahiu Ajo grua eshte rritur nepermjet halleve dhe sikleteve qe solli ajo bastarde Democracy e ardhur nga Berisha ,Lulushi dhe u desh kollovari Meta te pastrone e filtronte ate ne nje demokracy Supr/Komuniste , dhe rrjedhat erdhen sic e dine te gjithe qe sot disa kokrra akoma i majne ison ketyre qe erdhen me Slogan Democracy dhe e bene ket Komb aq rremuje dhe te varfer sa si lane gje pa vjellur Popullit Fakir nuk BEHET FJALE SE SA HUMBJE PATI KOMBI ,nga keto te pa fytyre se si erdhen ne kete democracy PA BREKE NE BYTHE , dhe u bene shume shpejt milionere aq sa habiten Boten , Si gopseke pa pasur asnje ndjenje njerezore Kombetare e Popullore , Kurre nuk kethyen koken mbrapa qe te shikonin hallet dhe sikletet e Popullit Por u bashkuan me Partine KOMUNISTE L.S,I-se duke marre dhe sportistin e peshave qe hante buke ne Komunizem me tollona dhe u be me qafe te fryre si Baba Aliu ,ndaj dhe e rrespekton ate ,Te fillosh e te numerosh akrobatesirat dhe manovrat e ketyre dallkaukeve qe bene ne kete Komb ,Duhen vite Dimri Gjithcka qe bene dhe perlane ,u quajt si shperblim per punen qe bene keto delenxhinj ,morracake qe SOT ME CUDIT KUR EDHE DISA I SHIKOJNE SI SHPETIMTARE PER DEMOKRACI EDHE PSE DEMOKRACINE E PSHURREN KUR ERDHEN NGA MALET E TROPOJES ,DIBRES DHE KOLLOVARI NGA SKRAPARI I RAKISE FLORIRIN QE VOLLEN ISHTE FAZA E TYRE E PA NGOPUR .SOT BEJNE CA LOJRA SE KEMI DEGJUAR SE EDI & LULUSHI DO BEJNE KRUSHQI TE RE MBAS 30 VITEVE DEMOKRACI , POPULL A THUA AKOMA JENI TE TRULLOSUR NGA ISH RREGJIMI I DIKURSHEM Enverist ,or ju dhembset kjo jete mizerje dhe pa te ardhme sic shohim se fundi Lulushin ish kamarier qe fitoi tips dhe u be milioner me Qeverine Berisha dhe sot ankohet per PPP .or BBB , Dhe kerkon me cdo kusht zgjellje te ndershme e te lira LIRINE E SOLLI ENVERI POR NDERSHMERINE PO E SJELL LULUSHI . Po luhet ne kurriz te Popullit nje loje qe vjen era kerme THONE SE PO PREGATISIM DREJTESI GJYKATE DHE SPAK ,A eshte ky OPIUMI qe po i jepet Popullit si shperblim per pritje e vote , Ne fakt shohim disa emra qe kane bere ndonje gje sot ,PO ato qe vollen Kombin me miliona dhe Florinj dikur nuk gjykohen se po kerkojne NDERSHMERI DHE LIRI PER POPULLIN QE E VOLLEN DERI DJE .Thone se SPAK ESHTE NGRITUR NGA AMERICA ,A THUA SE ESHTE E VERTETE ,DHE AKOMA PRESIN TI BIEN NERVAT E TE QETESOHEN SE KOMBIT PO I VIJNE SERISH ATO BUC E BUSHTRA QE TE JU UDHEHEQIN POPULL ,DHE JU AKOMA PRISNI NGA KETO BANDITE ,BASTARDE, LAVIRE BURRA MBAS 30 VITEVE SIKUR JANE 3 DITE . Shpresoj te behet me mire per ju Popull qe ju ka mbaruar gjithcka ,por shoh qe kerkoni pakez drite ,nga keto te VIRGJER BUSHTRA e KODOSHE LIDERE

  Përgjigju
 • A.n.: 13/09/2019 23:38

  Gjynah qe nuk na ka kapur greku me kohe. Hengrem 50 vjet diktature dhe 30 vjet anarki. Do kishim folur greqisht tani por te pakten do kishim levizur lirisht neper bote me pasaporte greke.

  Përgjigju
 • Vlonjati99ave: 13/09/2019 23:12

  Ah Sali mos gjetsh derman sa të jesh gjallë po e po por dhe kur të vdesësh (që vdeksh një orë e më parë) mos të gjeftë shpirti rehat o serb i lig, o mbeturinë mikroborgjeze, o që ça të të thotë i ziu njeri. Kur firmose për detin pse nuk firmose dhe për Argitën që ta shkapërdhejnë qëntë e Llonxhës! O farë e keqe, o puçërr kanceroze komuniste!

  Përgjigju
 • memento: 13/09/2019 22:38

  ne kembim te evropes kerkojme qe te na kthehet dinjteti i humbur, kerkojme qe shteti grek te kerkoj falje per krimet ndaj shqiptare nder shekuj, kerkojme qe te kthjehen trojet kombetare brenda territtorit mëmë, kerkojme qe te mos na besdisni ma here tjeter se nuk jeni sjellur aspak si fqinj i mire e kerkojm do gjona te tjera por kaq per momentin

  Përgjigju
 • Beni: 13/09/2019 21:58

  Po sikur te dali gjermania e tu thot grekerve mos e kerruani shume se ju nxjerrim nga BE ca do beni pastaj

  Përgjigju
  • Mali: 14/09/2019 03:46

   Politika nuk ka po sikur!

 • Maks: 13/09/2019 21:44

  N'è rast se politikanet tan dorzojn territore te shqiperis i takon popullit te mbroj vendin dhe keta tradhetareve tu tregihet vendi me mir mos te hyjm ne europ me keto kushte

  Përgjigju
 • Billi: 13/09/2019 21:44

  Po. Ne kembim Burg perjet per Mullah saliun Dhe, Mullah hollandezin Te dy jetkeqtè!

  Përgjigju
 • uppsss: 13/09/2019 21:22

  Po pse kerkojme me ngulm qe te behemi pjese e BE-se?? Sikur te kishte me pak korrupsion e llafe dhe me shume pune do ishin ata qe do na luteshin,jo ne! Kjo eshte nje loje e piste e te ''deleguarve 'per negociata qe ne shpinen tone po bejne pacavure duke mbushur xhepat e tyre. Ketu duhen burra shteti dhe jo kurva qe shiten per nje post dhe nje status,per aq sa kuptohet se kane as rrespektin e qytetarve te ketij shteti. Shpresoj qe shpejt te filloje ndonje levizje e mirefillte jopolitike

  Përgjigju
 • Patriot: 13/09/2019 20:03

  Shkoi Bashe tradhetari dhe ja tha ne vesh baxhelles që ja ku e nxori koken.

  Përgjigju
 • Fredi: 13/09/2019 19:45

  Shqiptari ne pergjithesi i ka harruar premtimet e të parëve të tij. Jo vetëm deti që eshte teori e re nuk duhet te jepet por as frmije të besh me grekë. Të paret tanë nuk na e rekomandojne perzjerjet me grekët per arsye qe dihen por siduket keta 30 vite me marveshje te fshehta u punuar qe shqiptari te perzjehet me grekun. Imagjinoni sa femije te perzjere kanë lindur. Turp!

  Përgjigju
 • tomo: 13/09/2019 19:24

  F U and your europe

  Përgjigju
 • Demokrati: 13/09/2019 19:21

  Votoni Trathtaret e Shqiperise o analfabete te Sal/Lulit

  Përgjigju
 • Miti: 13/09/2019 19:04

  Prandaj paska shkuar ne Mykonos ai bq-ri, per te takuar kete pleren? Keta tradhetare duhen varur para monumentit te Skenderbeut ne shesh.

  Përgjigju
 • asl: 13/09/2019 19:04

  Te "krenohemi" per dy dhjaret dy karagjozat e "demokracise".Hajde shpellare hajde.

  Përgjigju
 • Arberi: 13/09/2019 18:16

  Basha duhet burgosur, si ishte takim me grekun para ca ditesh atje mu per këtë ...!!!

  Përgjigju
 • sofokli: 13/09/2019 18:15

  Ike moj Dora shporu ,KURRE temos hyjme ne BE vetem teritor te mos falet asnje centimeter

  Përgjigju
 • edi: oK ,do ta praoja me ji kusht ; qe te palloja njiher ty Bakojanis Live duke Firmosur me Carin tim ne pajdhit tat: 13/09/2019 18:09

  uahahahahahah sa e don kjo Bakojanis sexin me Ramon !

  Përgjigju
 • Torino: 13/09/2019 18:06

  I shikoni e degjoni!Quhen greke,jo me kot i quajne greke morti di fame neper evrope

  Përgjigju
 • BRSS: 13/09/2019 17:53

  SI PJERDH NJERI KETA ZAGARET SA PER PAKTIN E DETIT TE VIN TE MARIN K .....N E SHQIPTAREVE KETA PLERAT

  Përgjigju
 • Katolik 2000 mije vjecare: 13/09/2019 17:48

  asnjehere turkut e grekut,besen me ja dhane,ja pra kush jane komshite tone te"dashur" u dhjefsha mu ne europe se duam europen kurre pa marre Camerine,Plaven,Gucine,Tuzin,Ulqinin,Krajen,Tivarin Shqiperia e madhe nuk eshte enderr por realitet!

  Përgjigju
 • goni: 13/09/2019 17:16

  nuk e duam bashkimin europian me ju fal detin ktyre palacove dhe ktyre rracistave ... ne asnje menyr ... edi rama jam nje socialist por ne nqse ben marveshje me kto fashidta do jem nje kundershtar i madh i joti ... nuk duam be ne favor plerave europes

  Përgjigju
 • Jim: 13/09/2019 16:57

  Te falesh territorin per tu bere qefin ketyre palacove eshte tradheti konbetare

  Përgjigju
 • Populli: 13/09/2019 16:18

  Kjo kerkese e papritur e Greqise lidhet me viziten e papritur te Bashes ne Mykonos para pak ditesh

  Përgjigju
  • Arbëri: 13/09/2019 18:20

   Apsolutikisht e vërtet kjo ...!!!

 • ERP: 13/09/2019 16:12

  Asnje dorezim ndaj presionit. Keta s’kane asgje ne dore dhe llapin si qente

  Përgjigju
 • Ilir: 13/09/2019 15:38

  Ja pse Lulushi nuk ka per ti marre asnjehere votat e shqiptareve...!

  Përgjigju
 • YYY: 13/09/2019 15:35

  Ajo marreveshje ka vdekur Bakojanis. Pervecse eshte ŕrezuar nga GJK, askush se ruan dot se ben tradheti. Nese ky eshte kushti juaj per negociatat, jo faleminderit!

  Përgjigju
  • labi: 14/09/2019 08:04

   Bokojanis do kalosh mbi trupat tane dhe detin nuk e merr dot,as ti ,as fashisti ,micotaqis.Kur doni te hiqeni trima dhe ju qe nuk ikeni rezistuar asnje armiku ne shekuj.TRADHETARET BERISHA dhe Basha le te japin parate evjedhura milionat e argites te shkelzenit dhe te hollandezit

 • Sondazhi i ditës:

  Listat e deputetëve të hapura në 2/3 dhe jo plotësisht, jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Itali/ Rai gjobitet me 206 mijë euro për reklamë ‘të fshehtë’

Itali/ Rai gjobitet me 206 mijë euro për reklamë ‘të fshehtë’