EKSKLUZIVE/ Ja teksti i fake news te Syri.net dhe ndryshimi me lajmin e Top Channel

Pasi fshiu lajmin fallco nga frika se do te paguante pasojat Syri.net ne nje moment te pare akuzoi media te tjera se kishin shperndare alarmin fallco "per te perfituar ndonje klik".Por kur po qartesohej se ne te vertete ishte pikerisht Syri.net qe publikoi lajmin fallco, atehere portali nderroi strategji. Ne nje shkrim te trete u perpoq tja vishte lajmin fallco televizionit Top Channel qe mengjesin e te dieles intervistoi sizmiologun grek.

Por edhe kete here Syri.net genjente. Ja si pergjgjet sizmiologu grek ndaj pyetes se drejteperdrejte te gazetarit te Top Channel:

Ju si e vlerësoni situatën ,do të ketë edhe tërmete të tjera?

Akis Tselentis – Jo nuk do te kemi. Besoj se ishte termeti kryesor.Por do te kemi lekundje te tjera.(VIDEO minuta 0:52'')

Pra ne asnje fjale te intervistes se transmetuar nga Top Channel nuk thuhej per nje termet te fuqishem te parashikuar me 23.30 dhe aq me teper te forces 6 balle, sic e kishte shkruar per panik Syri.net ne artikullin e tij te ores 22.21.

1569193369_file15.jpeg

Teksti i fake news botuar nga Syri.net

 


Lajmi kryesor:

Portali hap panik për tërmet të ri të fuqishëm, 'Dilni nga shtëpitë'/ Rama: Alarm fals dhe kriminal, fajtorët do mbajnë përgjegjësi penale


  • Sondazhi i ditës:

    Vaksinë ose test negativ për të hyrë në Universitete, a ju duket e drejtë?×

Lajmi i fundit

John

Nga Brindisi mbërrijnë në Vlorë 3 veliera me ndihma nga Italia për shtëpinë e fëmijëve jetimë në qytet