Ekskluzive/ Lista e plotë e OFL-së me 120 emra që SPAK ka dërguar për 8 muaj në gjykatë për sekuestrim pasurie

Emra të njohur të botës së krimit në Shqipëri, janë dërguar në gjykatën e Posaçme, me qëllim sekuestrimin e pasurisë që ata disponojnë.

“Shqiptarja.com” zbulon ekskluzivisht një listë emërore të prokurorisë së Posaçme SPAK, ku jepen detajet se cilët persona që OFL-ja, ia ka dërguar formularin e vetëdeklarimit, por përballen aktualisht në gjykatë me kërkesat për sekuestrimin e pasurisë. Kjo listë përmblidhet nga periudha 1 janar 2020 deri në 31 gusht 2020, dhe vjen si rezultat i bashkëveprimit të punës mes prokurorëve të SPAK dhe oficerëve të OFL-së.

Kjo organikë ka si qëllim që brenda vitit 2020 ti dërgojë formularin e vetëdeklarimit të pasurive 375 subjekte që kanë probleme me ligjin. Nga ana tjetër kemi prokurorinë SPAK që përgjatë periudhës 8 mujore ka dorëzuar në gjykatë 67 kërkesa për sekuestrim pasurie, ku duke futur dhe rrethin familjar e shoqëror të subjekteve numri shkon në 122 persona që po verifikohen në gjykatë për sa i përket sekuestrimit të pasurive.

Lista emërore filon me Korado Gështenja, njërin nga kushërinjtë e Gentian Doçit, të akuzuar për rrëmbimin, vrasjen e më pas zhdukjen e Jan Prengës në zonën e Shijakut. Mandej lista vijon me Gentjan Doçaj alias Finiqi dhe familjarët e tij.Lista përbëhet nga 67 subjekte që operacioni forca e Ligjit i ka dërguar formularin e vetëdeklarimit të pasurisë, por duke futur në verifikim financiar rrethin shoqëror dhe familjar të këtyre subjekteve, lista shkon në 122 persona që po përballen në gjykatën e Posaçme për sekuestrimin e pasurisë. Në këtë listë që “Shqiptarja.com” ka mundur të sigurojë, janë emrat e Altin Hajri, Leonard Hajri, Lulzim Berishës nga Durrësi, Durim Bamit njeriut nga Nikla e Fushë-Krujës, Dashamir Gjoka, Alberto Riza Kochsiek alias (Lame) koka i trafikut të kokainës në Gjermani. Bashkë me këtë për sekuestrim pasurie është dërguar dhe Nina alias Natasha Kochsiek.

Mandej vijohet me emrin e Emiljano Shullazit dhe çiftin Fejzi dhe Marjeta Kodra, që lidhen me pasurinë e ish-hotel Vollga në Durrës. Fatos Gjura i Librazhdit dhe Zaim Tafa, i Fierit e shumë persona të tjerë që janë dënuar për vepra të ndryshme penale. Kujtojmë që për më shumë se 8 muaj me radhë, thuajse çdo ditë operacioni “Forca e Ligjit”, ka vijuar t’i  dërgojë formularët e vetëdeklarimit të pasurive personave që rezultojnë të dënuar, sipas kritereve të përcaktuara në Aktin-Normativ të Qeverisë. “Shqiptarja.com”, zbardh sot të plotë listën emërorë si më poshtë:

Emri i subjektit dhe i familjarëve

Emri i subjektit dhe i familjarëve

Korado Geshtenja

Gjergj Geshtenja

Gentjan Funiqi (Doçaj)

Lush Martini

Artan Doçaj     

Dile Doçaj

Ardian Doçaj

Mateo Doçaj

Martin Bleta

Durim Bami

Saimir Taullau

Dashamir Gjoka

Leonard Hajri

Altin Hajri

Lulzim Berisha

Edlir Hysenaj

Emiljan Hysenaj

Edlir Hysenaj

Mbarime Hysenaj

Xhile Hysenaj

Alberto Riza Kochsiek alias (Lame)

Nina- Natasha Kochsiek

Ervis Canka

Xhevdet Troplini

Bledin Doçi

Elvis Doçi

Fatos Gjura

Eduart Gjura

Gazmend Mahmutaj

Behar Mahmutaj

Bujar Maksuti

Behije Maksuti

Kreshnik Budlla (Farruku)

Marçelo Kuqo

Aleksander Kuqo

Irakli Kuqo

Orges Jahelezi

Elvis Ponari

Eduart  Ponari

Petro Ngucaj

Elsid Avduli

Gelsiano Camaj

Eduart Selimi

Blendi Selimi

Ilir Tafa

Suad Meoniçi (Shpetim Gashi, Shpetim Mernica)

Ilir Markvukaj

Leonard Hoxha

Ilir Hoxha

Eduart Nazari

Klodjan Nikolla

Sokol  Hila

Haki Hila

Shkelqim Sharra

Ervis Musta

Hergys Musta

Xhavit Vulka

Emiljano Vulka

Marlglen Çomani

Klaudjo Beca

Marenglen Beca

Zamira Gjongecaj

Sokol Verushi

Gazmir Kosiqi

Frederik (Ferdinant) Arifi

Valbona Horanlli

Nazmi  Gaba

Adriatik Gaba

Damiano Koçi

Larisa Koçiu (Koçi)

Eldi Çala

Eduart Xhezo

Edmond Belaj

Nikollaq Sina

Artur Vela

Gentian Malindi

Alban Malindi

Demokrat Hoxha (Sinjari)

Real Osmani

Endrit (Endrik) Lluka

Ervis Canka

Stefan Canka

Dafine Canka

Abdyl Canka

Aleko Canka

Albert Balla

Fotaq Dani

Ervis Musta

Skender Musta

Astrit Keçi

Mirela Keçi

Rexhina Keçi

Nadija Keçi

Emiljano Shullazi

Fejzi Kodra

Marjeta Kodra

Geno Lena

Emilian Shega

Erjon Koxha

Emine Shega

Rustem Koxha

Gentian Hoxha

Petrit Shega

Orgest Balla alias Artur Balla

Gazmir Kosiqi

Ismail Kosiqi

Iridian Kosiqi

Zaim Tafa

Tefta Tafa

Elisabeta Asanbejlli

Erion Tafa

Zamira Gjongecaj

Klaudjos Dervishi

Ilir Oshafi

Shkendije Oshafi

Safet Oshafi

Flora Oshafi

Ramazan Oshafi

Lindur Oshafi

Antoneta Oshafi

B.K./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Përvjetori i pavarësisë dhe çlirimit, a është bërë Shqipëria ajo që ëndërruan heronjtë tanë?

Komento

Komente

  • sadushja: 24/09/2020 13:05

    nga une dhe gjith soi im ky pushti do mare hajdarin ...dhe sjemi pak jemi dyqind e ca hajdare ...ta gezosh fitoren 85% o qelbesire tradhetar hajdut vrases ....

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Xarra, sërish histori suksesi në Bujqësi/ Traktorë të rinj me fond rreth 500 mijë euro për fermerët falë mbështetjes së IPARD